قطعات و لوازم یدکی

قطعات و لوازم یدکی

سیستم برق ماشین دارای بخش‌ها و قطعات متفاوتی است که در ادامه قطعات اصلی آن به اختصار معرفی می‌شوند.


از هنگامی که خودرو استارت می‌خورد تا زمانی که خاموش می‌شود، در تمام مراحل یکی از سیستم‌های ماشین فعال بوده و عملکرد هر سیستم بر روی سیستم دیگر تاثیر دارد. از همین رو حذف هر سیستم مساوی با اختلال در کارکرد تمام ماشین است. به بیان ساده‌تر مانند اجزای یک ساعت، تمام بخش‌ها و قطعات موجود در خودرو برای روشن شدن و به حرکت درآمدن آن لازم و ضروری است.

لوازم یدکی برقی خودرو

سیستم برق خودرو حیاتی‌ترین سیستم ماشین است که بیشترین وظیفه را بر عهده دارد و پیچیده‌ترین سیستم درون خودرو است. سیستم برق ماشین دارای بخش‌ها و قطعات متفاوتی است که در ادامه قطعات اصلی آن به اختصار معرفی می‌شوند.

باتری منبع اصلی برق‌رسانی ماشین است که تمام برق مورد نیاز خودرو را تامین می‌کند. دینام نیز لوازم یدکی دیگری است که وظیفه پر نگه داشتن باطری را بر عهده دارد. وظیفه تقویت ولتاژ برق باطری نیز برعهده کوئل است. انژکتور قطعه برقی دیگری است که سوخت و هوا را ترکیب کرده و آن را به موتور ماشین تزریق می‌کند. وایر شمع جریان الکتریسیته لازم را به شمع‌های ماشین می‌رسانند تا جرقه لازم برای روشن شدن ماشین ایجاد شود. علاوه بر این، در خودروهای انژکتوری برای کنترل مقدار سوخت ماشین از کامپیوتر استفاده می‌شود.

استپر موتور، رله اصلی، سنسور دمای آب، سنسور دور موتور، سنسور سرعت، سنسور روغن ترمز، سنسور دمای هوا، سوئیچ درب‌ها، سوئیج موتور، سنسور روغن ترمز، انواع لامپ‌های موجود در خودرو و... از جمله لوازم یدکی برقی خودرو محسوب می‌شوند. بسیاری از این قطعات طول عمر مشخصی داشته و نیاز به تعویض دارند. نکته حایز اهمیت این است که برای تعویض برخی قطعات برقی ماشین نیازی به متخصص و مراجعه به تعمیرگاه نیست و هنگامی که عملکرد قطعه با اختلال مواجه شد می‌توانید قطعه مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های آنلاین مانند یدک لوکس تهیه کنید.

لوازم یدکی بدنه خودرو

بدنه خودرو ظاهری‌ترین بخش ماشین بوده و اولین قسمتی است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. می‌توان گفت به همین دلیل است که خودروسازان هزینه‌ گزافی برای طراحی بدنه می‌پردازند.