جمالی:

فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در منطقه یک اصل در سیاست خارجی باشد

فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در منطقه یک اصل در سیاست خارجی باشد

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در منطقه باید یک اصل در سیاست خارجی کشور باشد و باید از ظرفیت های سازمان های بین المللی بهره برد.


محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه سازمان اکو با هدف همکاری کشورهای منطقه در حوزه اقتصادی تشکیل شد، اظهار نمود: تعامل با کشورهای همسایه و حضور ایران در پیمان های منطقه ای می تواند مفرّ خوبی برای کشور از تحریم ها باشد.
ایشان سپس اضافه کرد: متاسفانه کشورهای عضو اکو بهر دلیلی نتوانسته اند آنطور که باید به اهداف تعیین شده از تشکیل این سازمان دست یابند و این سازمان تحرک کافی نداشته است. البته خیلی از اعضای این سازمان به پیمان شانگهای پیوسته اند و این هم پوشانی منافاتی با مسائل منطقه ای ندارد. اگر ایران بتواند سازمان اکو را فعال کند، می تواند منافع خود و کشورهای عضو را تامین کند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر قدرت های فرامنطقه ای بر تصمیمات کشورهای منطقه، اشاره کرد: خط لوله صلح می توانست منافع اقتصادی و سیاسی برای ایران، هند و پاکستان داشته باشد، اما با مخالفت و فشار آمریکا این طرح ناتمام ماند. پس از انتخابات پارلمانی در عراق، این کشور گرفتار بی ثباتی شده و حاکمیت در این کشور تثبیت نشده است. افغانستان دولت فراگیر ندارد. تنش هایی در قفقاز و میان ارمنستان و آذربایجان وجود دارد که همه این مسائل مانع همکاری کشورهای منطقه می شود.
جمالی در آخر اشاره کرد: نباید اجازه داد قدرت های فرامنطقه ای در تصمیمات سازمان اکو تاثیر بگذارد. فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در منطقه باید یک اصل در سیاست خارجی کشور باشد و باید از ظرفیت های سازمان های منطقه ای بهره برد. حضور در این سازمان ها دارای منافع اقتصادی برای کشور است همچون این که هزینه صادرات کالاها را کم می کند. صادارت گاز و برق به کشورهای همسایه هم دارای سود زیادی برای کشور خواهد داشت.1400/09/04
11:04:02
5.0 / 5
1057
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل