مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس:

موزه ملی انقلاب و دفاع مقدس حامی آثار فرهنگی-هنری است

موزه ملی انقلاب و دفاع مقدس حامی آثار فرهنگی-هنری است

سیاسی: مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بر نقش این مجموعه فرهنگی- ارزشی در پشتیبانی از آثار فرهنگی-هنری در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، علی اصغر جعفری در مراسم رونمایی از کتاب ۵۷ روز اظهار داشت: خدا را شاکرم که در آستانه عملیات شکست حصر سوسنگرد از چنین اثری رونمایی می شود. یکی از وظایف ما تربیت و کمک به ارتقای نیروهای جوان ونوقلم است که این نیروها بتوانند خلف صالحی برای نویسندگان ادبیات انقلاب و دفاع مقدس باشند.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اضافه کرد: هم اکنون افتخار داریم در نتیجه آموزش هایی که در کارگاه داستان نویسی به استادی شهریار عباسی توسط معاونت آموزش موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داده می شود، از ۱۰ رمان رونمایی نماییم. ادبیات پیشران فرهنگ اجتماعی است. در حقیقت اگر می خواهیم اندیشه و باوری عمق پیدا کند باید به ادبیات و بخصوص ادبیات داستانی تکیه نماییم ادبیات داستانی مانند باران لطیفی است، که به عمق زمین می رود و سفره های جان ها را سیرآب و غنی می کند.
جعفری با اشاره به نقش ادبیات داستانی بر فرهنگ اشاره کرد: داستان خوب و مناسب می تواند یک زندگی را تغییر دهد. انقلاب ما انقلاب فرهنگی و جنگ هشت ساله هم دفاع عظیم فرهنگی بود اگر در آن دوران رزمندگان بصیرت نداشتند، کسی برای مقابله با دشمن به جبهه نمی رفت، امروز شرایط بدین سان نبود. پس این رشادت ها و داستان آرش های این سرزمین باید منتقل شود. همه قدرت هایی که در جنگ اول و دوم جهانی درگیر بودند در جنگ تحمیلی مقابل ما به پا خاستند. کما این که سوسنگرد دو بار دست به دست شد و در نهایت با تدبیر و محوریت مقام معظم رهبری از چنگ دشمن آزاد شد.
وی تصریح کرد: در حقیقت هر کدام از آثار فرهنگی در زمینه ادبیات و فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس قسمتی از واقعیت ها را هنرمندانه منعکس می کند. امیدوار هستم در آینده شاهد آثاری بیش از این باشیم. موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آمادگی دارد که همیشه از آثار فرهنگی-هنری در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حمایت کند.
داود صلاحی مدیر انتشارات سرو هم در این مراسم اظهار داشت: این کتاب به حوادث روزهای ابتدایی جنگ و اشغال شهر سوسنگرد و آزادسازی آن توسط نیروهای مردمی، ژاندارمری و سپاه پرداخته است. البته سوسنگرد در جریان جنگ تحمیلی چندین بار اشغال شد.
وی اشاره کرد: در مورد شهر سوسنگرد آثار کمی وجود دارد پس این کتاب تا حدودی توانسته جای خالی آثار دراین زمینه را پر کند. بنده وقتی کتاب را مطالعه کردم، باور نمی کردم که نخستین اثر او است. داستان به خوبی پیش رفته است. بعنوان ناشر مطرح می کنم که این اثر قابلیت انتشار دارد چونکه کتاب فاخر و هنرمندانه ای است.
مدیر انتشارات سرو تصریح کرد: البته شخصیت های استفاده شده در کتاب، شخصیت های واقعی هستند و تنها تعدادی کمی از شخصیت ها برگرفته از تخیل نویسنده است.
در ادامه مراسم مهری غلامپور نویسنده کتاب ۵۷ روز اظهار داشت: دغدغه بنده همیشه این بود که در جنگ همیشه آقایان بیشتر دیده می شدند و نقش آنها پررنگ تر بود. رمان ۵۷ روز روایت دختر مشهدی است که به همراه همسر وارد سوسنگرد می شود و تا آن لحظه خبری از جنگ است اما به فاصله چند روز جنگ شروع و مهری، که شخصیت اصلی داستان است، تنها می شود. البته به نقش منافقین نیز بعنوان ستون پنجم پرداخته شده است.
شهریار عباسی نیز در مراسم رونمایی از کتاب ۵۷ روز اشاره کرد: جایگاه ادبیات داستانی آنطور که باید، وجود ندارد و ادبیات داستانی ایرانی جایگاه مناسبی ندارد. پس ادبیات داستانی نیازمند توجه است. این نوع از ادبیات ساخته ای برای فهم بهتر جهان است.
وی افزود: برای کارهای ماندگار باید به سمت ادبیات داستانی و نگاه بی طرفانه حرکت نماییم. خیلی از رمان های دنیا با موضوع جنگ یا مقاومت نوشته شدند و از این طریق پیام خودرا به جهان و نسل های آینده منتقل کردند.
عباسی با اشاره به محتوا و ساختار کتاب ۵۷ روز اشاره کرد: نکته مفید این کتاب نوع ارتباط با خواننده است، به نحوی که خواننده ناخواسته وارد جنگ می شود و با شخصیت اصلی این تجربیات را بدست می آورد.


منبع:

1400/08/26
22:30:45
5.0 / 5
1072
تگهای خبر: آموزش , ایران , سفر , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل