امیرعبداللهیان در پایان سفر به مسكو:

امیدواریم در آینده نزدیک همه طرف ها به تعهدات خود بازگردند

امیدواریم در آینده نزدیک همه طرف ها به تعهدات خود بازگردند

به گزارش سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان اظهار نمود: در دیدار با وزیر خارجه روسیه تاکید کردیم که ایران اهل مذاکره و مرد عمل واقعی است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در آخر سفر خود به مسکو در جمع خبرنگاران در تشریح نتایج سفر دو روزه خود به روسیه اظهار نمود: در جریان رایزنی امروز با آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دوستان در روسیه سوالاتی را درباب نحوه بازگشت ایران به مذاکرات و نحوه همکاری تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتند.
وی اشاره به دیدگاه های ایران در این دو زمینه و تشریح آنها برای طرف روسی اظهار داشت: در این مذاکرات ما تاکید کردیم ایران اهل مذاکره است، مرد مذاکره و مرد عمل واقعی است و امیدواریم در آینده نزدیک در میز مذاکرات، طرف های مقابل نیز به همه تعهدات خود بازگردند و اگر همه طرف به تعهدات خود پایبند باشند و راستی آزمایی دراین زمینه صورت بگیرد، ایران نیز پایبندی خودرا همانطور که در گذشته نشان داده در آینده نیز نشان خواهد داد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به رایزنی های امروز خود با وزیر خارجه روسیه در مورد تحولات منطقه همچون قفقاز جنوبی اظهار داشت: تحرکات بیگانگان، صهیونیست ها و تروریست ها در منطقه قفقاز جنوبی برای همسایگان خوبمان در آذربایجان و ارمنستان درحال ایجاد دشواری هایی است و گاهی ادبیات به کار گرفته در منطقه توسط تعدادی از مقامات رسمی و رسانه ها در این منطقه، ادبیات سازنده ای نیست و فقط کمک کننده به پیشبرد اهداف دشمنان منطقه است.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: ایران با سعه صدر و رفتار حکیمانه مبتنی بر نگاه همسایگی تاکید بر این دارد که باید همه کشورهای منطقه در راه گفتگو حرکت کرده و از این طریق مشکلات و سوء تفاهم های احتمالی را حل کنند و همه باید از این منطقه امن و باثبات سود ببرند.
وی اشاره کرد: نباید به ژئوپلیتیک و جغرافیای منطقه قفقاز تحت مداخلات خارجی خدشه ای وارد شود.
امیرعبداللهیان همین طور اظهار داشت: در این دیدار در مورد دیگر مسائل منطقه همچون آخرین تحولات افغانستان، بحران سوریه و یمن و آخرین تحولات فلسطین گفتگو و رایزنی کردیم.
وزیر امور خارجه کشورمان همین طور به رایزنی هایش با وزیر خارجه روسیه در رابطه با روابط دوجانبه اشاره نمود و اضافه کرد: در این نشست در مورد موضوع توقف صدور ویزا برای تجار و سوداگر ایرانی به خاطر شیوع ویروس کرونا صحبت کردیم، موضوعی که تاثیر جدی برای حجم تبادلات کارهای تجاری بین دو کشور داشته است.
وی همین طور با اعلان اینکه علاوه بر مسائل سیاسی در رابطه با همکاریهای اقتصادی، تجاری و گردشگری بین دو کشور نیز صحبت کردیم، افزود: هر دو طرف بر این مساله تاکید داشتیم باید این گفتگوها، رایزنی ها و توافقات حاصل شده منجر به جهش در روابط دو کشور شود، جهشی که برای مردم قابل اندازه گیری باشد.
وی اضافه کرد: به اندازه کافی توافق روی کاغذ بین دو کشور در حوزه های مختلف وجود دارد و باید بر روی اجرا و عملی کردن این توافقات متمرکز شویم.
منبع:

1400/07/14
20:12:03
5.0 / 5
1283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل