فرمانده ارشد نظامی:

نقطه صفر مرزی شرق كشور امنیت كامل دارد

نقطه صفر مرزی شرق كشور امنیت كامل دارد

به گزارش سیاسی فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: باتوجه به تحولات داخل افغانستان، امنیت کامل در نقطه صفر مرزی داخل کشور برقرار است و جای هیچ نوع نگرانی برای مردم و مرزنشینان وجود ندارد.


امیر سرتیپ دوم ستاد "محمود محمودی" روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: هم اکنون هیچ مساله خاصی برای مرزنشینان کشور و مردم خراسان جنوبی وجود ندارد.
وی بیان کرد: البته در منطقه صفر مرزی داخل کشور افغانستان هر اتفاقی ممکنست رخ دهد و پایگاه ها و اماکن توسط طالبان اشغال شود اما با مدیریتی که در سطح ملی، منطقه ای و محلی انجام می شود و با هوشیاری نیروهای نظامی، امنیتی و مرزبانی بدون شک هیچ اتفاقی تا حالا برای مردم و نیروهای مستقر نیفتاده و نخواهد افتاد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش در خراسان جنوبی گفت: وضعیتی که حالا در سطح بین المللی همچون منطقه و غرب آسیا خصوصاً کشور افغانستان وجود دارد بر کسی پوشیده نیست و درگیری های داخلی بین حکومت و گروه های مختلف همچون طالبان وجود دارد.
وی اظهار داشت: برخی مناطق، استانها و ایالت های کشور افغانستان به دست طالبان تصرف شده است و این حرکات در گوشه و کنار افغانستان وجود دارد ولی هنوز حاکمیت اصلی و رسمی با دولت افغانستان است و برای ما بعنوان کشور همسایه افغانستان و یک نیروی نظامی که در مرزها مستقر هستیم حکومت رسمی این کشور مهمست.
امیر محمودی اضافه کرد: طالبان تحولاتی در حاشیه نوار مرز و شهرهای مرزی افغانستان که جمهوری اسلامی ایران و نیروهای ارتش مستقر در شرق کشور همسایگی دارند هم انجام می دهد.
وی اشاره کرد: نیروهای نظامی علاوه بر مرزبانی نه فقط برای وضع موجود بلکه برای وضعیت کلی که بر منطقه حاکم است شامل گروه های تروریستی، تکفیری، داعش، نیروهای فرامنطقه ای هرچند که درحال تخلیه هستند و برای همه ناامنی هایی که در منطقه شرق کشور از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه وجود دارد، مستقر و آماده هستند.
ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی اظهار داشت: این که در چند روز گذشته مشاهده شد ستون های نظامی در محور شرقی مشهد - بیرجند، بیرجند - سیستان و بلوچستان و سایر محورها درحال تردد هستند به این علت است که بخش دیگری از مرزهای شرقی برعهده ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و ارتش مستقر شده است.
وی اضافه کرد: در گذشته ارتش جمهوری اسلامی ایران تا منطقه نهبندان مسئولیت مراقبت و تامین امنیت را برعهده داشت اما در ماموریت جدیدی که به ما اضافه شده، منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان نیز تحویل ارتش شده است.
امیر سرتیپ دوم محمودی اظهار داشت: حالا منطقه بلوچستان در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و این جابه جایی در به عهده گرفتن ماموریت جدید موجب شد تعدادی نیرو را در سیستان مستقر نماییم و این علت جابه جایی سیستم های نظامی بوده است.
وی با اعلان اینکه این تحرکات در چند روز آینده نیز در استان مشاهده خواهد شد گفت: هم اکنون جنگ یا شرایط جنگی نیست بلکه ماموریت مراقبت از مرز را برعهده داریم که برابر مقررات نظامی، مدت زمان مراقبت از مرز برای هر یگان تعریف شده است.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش اظهار داشت: در منطقه شمال خراسان جنوبی، دُرح سربیشه، نهبندان، درمیان، شاهرخت و سایر مناطق نیز هنوز یگان ها حضور دارند و اگر جابه جایی مشاهده شود تعویض یگان های مستقر و استقرار نیروهای تازه نفس است که لحظه ای خلا در ماموریت ما رخ نخواهد داد.
وی اضافه کرد: انتظار داریم در این جابه جایی ها و استقرارهای جدید که از لحاظ محل اسکان نیاز به مساعدت داریم مسئولان و فرمانداری های منطقه به ما کمک کنند تا در مکان مناسبی نسبت به استقرار تجهیزات اقدام گردد.
امیر محمودی اشاره کرد: از سال ۹۷ که یگان های ارتش جمهوری اسلامی مرز شرق کشور را مستقیم برعهده گرفتند حالا تعویض هایی را در دستور کار داریم و نیروهای جدید و تازه نفس مستقر می شوند.
وی اظهار داشت: علاوه بر این که ماموریت منطقه سیستان را برعهده گرفته ایم در سراسر مناطق قبلی نیز یگان ها آموزش های لازم را فرا می گیرند و منطقه به تیپ های جدید واگذار می شود ولی در اصل ماموریت و برنامه اجرائی تامین امنیت در مرزها هیچ تغییری نه فقط ایجاد نشده که شرایط بهتر شده است.
فرمانده ارشد نظامی ارتش در خراسان جنوبی عنوان کرد: در اجرای ماموریت برای تامین امنیت هیچ تغییری ایجاد نشده و همچنان تا این وضعیت ها ادامه داشته باشد ماموریت تامین امنیت و مراقبت مرز توسط نیروهای نظامی در کشور وجود دارد و از همه مرزهای کشور مراقبت می شود.
وی اضافه کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ماموریت های ذاتی که دارد برابر قانونی اساسی برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران در فضا، زمین و دریا و حفظ آن می کوشد.
امیر سرتیپ دوم محمودی اظهار داشت: ارتش ماموریت خودرا از شروع انقلاب اسلامی همین طور در هشت سال دوران دفاع مقدس با تمام توان و قدرت انجام داد و الان پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان پای این ماموریت و وظیفه ایستاده است.
وی بیان کرد: ارتش علاوه بر انجام این وظایف، ماموریت های بیشتری همچون کمک به جبهه مقاومت و کمک به پیشرفت، توسعه و آبادانی کشور را انجام می دهد.
ارشد نظامی آجا در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در شرایطی که ویروس منحوس کرونا دنیا را درگیر کرده، ارتش از روزهای نخست در تمامی شهرها و مناطق پای کار بوده و با خلوص نیت تا حالا بدون تبلیغات انجام وظیفه کرده است.
وی افزود: همچون آخرین برنامه های ارتش دراین زمینه مربوط به وضعیت سیستان و بلوچستان است که بمحض مشاهده مشکلات مردم بنابر دستور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به نیروی زمینی که میدان دار مبارزه با کرونا است، وارد عمل شدند.
امیر محمودی اظهار داشت: یکسری امکانات، وسایل و تجهیزات به این استان منتقل شد و در چند شهرستان حساس و پرجمعیت این استان مراکز درمانی درحال راه اندازی است، همین طور هر کجا لازم باشد ارتش امکانات خودرا پای کار می آورد و در خدمت مردم خواهد بود.
وی اظهار داشت: آبرسانی به برخی مناطق کم آب کشور همچون سیستان و بلوچستان نیز در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی است و در سالهای قبل در سیل، زلزله و سایر حوادث شاهد حضور قدرتمند ارتش بوده ایم.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش در خراسان جنوبی اضافه کرد: برای ارتش همین کافی است که مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی ها فرمودند در سیل گرگان ارتش جمهوری اسلامی پیش از ستاد بحران و دستگاه های خدمات رسان وارد عملیات شد.
وی عنوان کرد: در استان خراسان جنوبی نیز از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا پای کار بوده ایم و اگر نیاز باشد ارتش با همه توان و امکانات پای کار خواهد بود.
وی اظهار داشت: یگان های ارتش که در مرز مستقر هستند با همکاری سایر نهادها نسبت به ارائه خدمات عمومی همچون لوله کشی آب روستاها، ایجاد کانال ها و ساخت منازل روستایی برای افراد کم بضاعت و محروم با بودجه و امکانات خود نیز فعالیت داشته اند و در خدمت مردم هستند.
خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان در چهار شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه مرز مشترک دارد. این استان چهار بازارچه مرزی دارد که فعال ترین آنها مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه است.
بنابر اعلام مسئولان گمرک هم اکنون مرز ماهیرود باز است و فعالیت تجاری در پایانه مرزی ماهیرود به روال عادی انجام می شود.منبع:

1400/04/20
22:45:00
5.0 / 5
1152
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل