واكنش سازمان سنجش به حواشی سئوالات كنكور:

اعلام كنند كدام سوال كنكور خارج از سرفصل بوده تا بررسی نماییم

اعلام كنند كدام سوال كنكور خارج از سرفصل بوده تا بررسی نماییم

به گزارش سیاسی به دنبال اعتراض سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی آموزش پرورش به سختی سئوالات کنکور ۱۴۰۰ و این که برخی سوالات آزمون سراسری در محتوای کتابهای درسی نبوده است، سخنگوی سازمان سجش آموزش کشور با رد این موارد اعلام نمود: سازمان مربوطه اعلام نماید کدام سوال خارج از هدف و سرفصل بوده تا بررسی نماییم.


فاطمه زرین آمیزی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اعتراضات روزهای اخیر به سئوالات کنکور اظهار نمود: هیچ کدام از سوالات کنکور ۱۴۰۰ خارج از محتوای کتاب های درسی نبود و همه سئوالات از سرفصل های کتابهایی که وزارت آموزش و پرورش مصوب کرده و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نموده بود، طراحی شدند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی آموزش پرورش اعلام نماید کدام سوال کنکور ۱۴۰۰ خارج از اهداف تعیین شده و سرفصل اعلام شده طراحی شده است تا ما بتوانیم این موارد و مستندات را در سازمان سنجش آموزش کشور بررسی نماییم.
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه سئوالات کنکور بر مبنای سرفصل هایی که آموزش و پرورش به ما اعلام نموده است طراحی می شوند، اظهار نمود: تعداد کثیری از افرادی که در طراحی پرسش های آزمون سراسری با این سازمان همکاری می کنند، همان معلمان آموزش و پرورش هستند. مگر می شود معلمی در کنکور سوالی طراحی کند که آن سوال در کتاب درسی نباشد. ازاین رو در کنکور ۱۴۰۰ هیچ مبحثی خارج از کتاب نبوده است.
وی تصریح کرد: اگر مشکلی در سئوالات کنکور باشد مستندات را عرضه کنند تا پس از بازبینی، از راه روش های سنجش و اندازه گیری که در مرحله اول نتایج انجام می شود، آن سئوالات حذف نماییم. تا اجحافی در حق داوطلب صورت نگیرد.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، روز گذشته رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با ارسال نامه ای به سازمان سنجش آموزش کشور خواهان تشکیل کارگروهی جهت بررسی اعتراضات شرکت کنندگان آزمون سراسری سال جاری دانشگاه ها، شد.
در نامه دکتر حسن ملکی آمده است: "با توجه به گزارشات دریافتی و بررسی های انجام شده بر روی سوالات آزمون سراسری سالجاری با این که انتظار می رفت با توجه به هماهنگی و مکاتبات قبلی به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سوالات آزمون سال جاری شرایط خاص کرونایی در نظر گرفته شود تا از فشارهای روانی که در این دو سال به دانش آموزان و خانواده های آنان وارد شده؛ کاسته شود، متاسفانه نه تنها در بعضی از دروس ( خاصه درس ریاضی) چنین چیزی رخ نداد بلکه شاهد عدم تطابق بعضی از سوالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب های درسی بودیم، تاحدی که بعضی از سوالات صراحتا ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب های درسی هیچ اشاره ای بدان نشده است. هر چند سالهای گذشته هم کم و بیش چنین مواردی اتفاق افتاده بود و مورد اعتراض این سازمان هم قرار گرفت لیکن سوالات آزمون سالجاری موید این امر می باشد که به اعتراضات توجه کافی نشده است."
سازمان پژوهش تاکید کرده است: "از آنجا که تخطی سوالات آزمون از برنامه های درسی رسمی کشور سبب از بین رفتن اعتماد جامعه به نظام آموزش رسمی کشور، تحت الشعاع قرار گرفتن اهداف برنامه درسی، ترویج کتب کمک آموزشی و جزوات غیر استاندارد و رجوع دانش آموزان به موسسات کنکور را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین پیشنهاد می شود سریعا کار گروهی در آن سازمان تشکیل تا اعتراضات به عمل آمده در مورد سوالات آزمون مزبور بررسی و نسبت به تصمیم گیری در مورد حذف سوالات نامعتبر اقدام عاجل انجام پذیرد و نتیجه این اقدام از راه رسانه های جمعی به اطلاع دانش آموزان و خانواده هایشان رسانده شود."
شایان ذکر است در این نامه، سازمان پژوهش اعلام آمادگی کرده است که کارشناسان این سازمان بعنوان تنها متولی برنامه های درسی نظام آموزش و پرورش کشور، همچون سنوات گذشته مصادیق دقیق عدم تطابق سوالات با رویکرد، اهداف و محتواهای کتاب های درسی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهند.
معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش در مکاتبه دیگری از وزیر آموزش و پرورش خواست تا اقدام جبرانی لازم و کارشناسانه از جانب سازمان سنجش انجام پذیرد.
او همینطور خواهان مشخص شدن راهکار قانونی دقیق و معین برای نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر سؤالات کنکور سراسری در سالهای آتی شده است.
منبع:

1400/04/16
12:44:14
5.0 / 5
1107
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل