پیام مدیركل سازمان منع سلاح های شیمیایی درسالگرد بمباران سردشت

پیام مدیركل سازمان منع سلاح های شیمیایی درسالگرد بمباران سردشت

«فرناندو آریاس» مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به مناسبت سی و چهارمین سالگرد حمله شیمیایی به شهر سردشت، پیام ویدئویی صادر کرد.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا در پیام «فرناندو آریاس» آمده است: دوستان عزیز، من این پیام را به مناسبت سی و چهارمین سالگرد حمله شیمیایی به سردشت در ایران در سال ۱۹۸۷ صادر می کنم. ۲۸ ژوئن در سازمان منع سلاح های شیمیایی بعنوان روز رسمی گرامیداشت آن حمله وحشیانه می باشد. من با قربانیان این حمله در ایران و در لاهه همراه بوده ام و در درد و احساس آنها شریک هستم. مایل هستم از سوی سازمان منع سلاح های شیمیایی ابراز همدردی عمیق و همبستگی خودم را با مردم سردشت اعلام نمایم. این سالگرد تراژیک رخدادی بزرگ برای جامعه بین المللی به منظور اتحاد مجدد در محکوم کردن مشترک استفاده از سلاح های شیمیایی است.

در واقع محکومیت جهانی چنین حمله ای سبب شد تعداد کثیری از کشورها کنوانسیون سلاح های شیمیایی را در سال ۱۹۹۳ امضا کنند. امروز ۱۹۳ کشور عضو کنوانسیون هستند و بیشتر از ۹۸ درصد جمعیت جهان تحت حفاظت کنوانسیون زندگی می کنند.
در سالهای اخیر ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی در معرض تهدید قرار گرفته چون که شاهد بوده ایم که این سلاح ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. بسیار مهم می باشد که جامعه بین المللی تعهد خویش را به کنوانسیون و هدف عالی آن یعنی جهان عاری از سلاح های شیمیایی باردیگر مورد تاکید قرار دهند.
قربانیان سردشت و تمام قربانیان این سلاح شایسته احترام و همبستگی کامل ما هستند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیشتر از هشت هزار نفر هم در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و گرفتار مصدومیت شیمیایی شدند.
بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و به دنبال آن سردشت نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما نام گرفت.منبع:

1400/04/08
12:35:44
5.0 / 5
1228
تگهای خبر: ایران , جامعه , سازمان , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل