بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت الله بهشتی

محمدرضا بهشتی: احساس بی نیازی به پیوندهای اجتماعی، كاذب است

محمدرضا بهشتی: احساس بی نیازی به پیوندهای اجتماعی، كاذب است

به گزارش سیاسی فرزند شهید بهشتی با تاکید بر این که باید بدانیم احساس بی نیازی به پیوندهای اجتماعی کاذب است، اظهار داشت: زمانی کوشش برای جلب تک تک افراد انجام می شد، اما امروز بعضاً از انبوه افراد صرف نظر می شود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت الله بهشتی عصر دوشنبه با حضور تعدادی از فعالان سیاسی در مسجد نور تهران انجام شد.
در این مراسم که از طرف حزب تمدن اسلامی برگزار شد، شخصیت هایی همچون آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی از مراجع تقلید، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، سید محمدرضا بهشتی، فرزند شهید بهشتی، محسن هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی و برخی از اعضای حزب تمدن اسلامی حضور داشتند.
محمدرضا بهشتی: باید بدانیم احساس بی نیازی به پیوندهای اجتماعی کاذب است
سید محمدرضا بهشتی استاد دانشگاه تهران و فرزند شهید بهشتی در این مراسم طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ با قرائت آیاتی از قرآن کریم و بیان تفسیر این آیات اشاره کرد: روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بودیم مردمی که تا روز گذشته از هم گسسته بودند، به یک باره درحال گره خوردن به هم هستند و یخ آنها درحال آب شدن بود؛ اتفاقی معجزه وار درحال رخ دادن بود.
وی با تاکید بر این که باید قدردان پیوندهای اجتماعی باشیم، اظهار داشت: نمیدانم چرا برخی افراد اصرار دارند که روی گسل های اجتماعی انگشت بگذارند و به دنبال گسستن این پیوندهای اجتماعی هستند. همه به خاطر داریم که برای جذب حتی یک نفر چقدر تلاش و چه مشقت هایی را تحمل می کردیم؛ چه شده است که امروز به جایی رسیده ایم که خودرا بی نیاز از پیوندهای اجتماعی می دانیم و درشت و تلخ با هم حرف می زنیم و همدیگر را از قطار پیاده می کنیم؟! درحالیکه زحمت ها کشیده شد تا افراد سوار بر قطار شدند؛ پیاده کردن افراد از قطار که کاری ندارد، آنچه که مهمست سوار کردن افراد در قطار است.
فرزند شهید بهشتی با اعلان اینکه «زمانی کوشش برای جلب تک تک افراد انجام می شد، اما امروز بعضاً از انبوه افراد صرف نظر می شود»، اظهار نمود: امروز در شرایطی هستیم که جامعه درحال تفرق است؛ این تفرق در زمینه های مختلف همچون اجتماعی، سیاسی و فرهنگی درحال وقوع است؛ در این شرایط باید با بهره گیری از روش های مختلف ولو نصیحتی دوستانه و صمیمانه همدیگر را به برقراری و حفظ پیوندهای اجتماعی سفارش نماییم. باید بدانیم احساس بی نیازی به پیوندهای اجتماعی کاذب است.
آیت الله شبیری زنجانی: شهید بهشتی به دنبال پیاده کردن اسلام در همه دنیا بود
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی، از مراجع تقلید نیز در این مراسم با تاکید بر این که هنوز در کشور ما حزب جایگاه خودرا پیدا نکرده است، اظهار داشت: باید دراین زمینه کار شود و احزاب با برنامه باشند تا مردم برای انتخاب بدانند که به چه کسی می خواهد رای دهند.
وی همین طور با اشاره به ابعاد شخصیتی شهید بهشتی اشاره کرد: درباره شهید بهشتی باید کتاب ها نوشت؛ شهید بهشتی دارای ابعاد مختلفی بود که درباره هر کدام، باید کتابی نوشته شود. یکی از برنامه های شهید بهشتی پیاده کردن اسلام در همه دنیا بود. او کارهایی را شروع می کرد و فردی را برای انجام آن معین و کار را روی ریل قرار می داد و سپس به سراغ فعالیت دیگری می رفت.
این مرجع تقلید افزود: شهید بهشتی کارهای متنوع و تاثیر گذار بسیاری را پایه ریزی کردند؛ همچون این اقدامات می توان به تأسیس دبیرستان دین و دانش اشاره نمود. ایشان در آن مدرسه برای طلاب نیز برنامه ریزی های انجام دادند و برای اولین بار طلاب را با زبان انگلیسی آشنا کردند. او همین طور در امتداد آشنایی طلاب با موضوعات فرهنگی، اجتماعی، فلسفی اقدامات بسیاری انجام داد. تاسیس مدرسه حقانی در قم از دیگر اقداماتی است که شهید بهشتی پایه گذاری کردند و امروز مشاهده می نماییم که تعدادی از مسئولان خدمتگذار مملکت تربیت شده آن مدرسه هستند.
آیت الله شبیری زنجانی ترجمه کتاب کتاب کاپیتال (سرمایه) نوشته کارل مارکس فیلسوف قرن نوزدهم از زبان آلمانی به زبان فارسی جهت آشنایی بهتر و دقیق تر با قواعد اقتصادی را از دیگر اقدامات شهید بهشتی عنوان نمود و اظهار داشت: امیدواریم اقدامات و اهداف این شهید را دنبال کنیم؛ اگر بتوانیم اینگونه عمل نماییم، در پیشگاه خداوند رو سفید خواهیم بود.
منبع:

1400/04/07
23:23:51
5.0 / 5
1651
تگهای خبر: تمدن , جامعه , كتاب , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل