با اشاره به نشست با اردكانیان و صالحی؛

نیكزاد: منابع ساخت و تكمیل نیروگاه های هسته ای از محل فاینانس با روسیه تامین گردد

نیكزاد: منابع ساخت و تكمیل نیروگاه های هسته ای از محل فاینانس با روسیه تامین گردد

به گزارش سیاسی نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به پیگیری مبحث تولید برق هسته ای در جلسه ای با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در این نشست مقرر شد، منابع مورد نیاز برای ساخت و تکمیل نیروگاه های هسته ای از محل انجام فاینانس بخصوص با کشور روسیه تامین گردد و منابع حاصل از صادرات برق هسته ای هم در اختیار سازمان انرژی اتمی کشور قرار گیرد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، علی نیکزاد در انتها نشست امروز(شنبه) خود با وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی در تشریح نتایج این جلسه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: آقای بیگی نژاد هفته گذشته در صحن علنی مجلس سوالی را درباره کوتاهی وزارت نیرو در تولید برق هسته ای از اردکانیان بیان کرد که در آن نشست مقرر شد برای پیگیری این موضوع، جلسه ای اختصاصی با حضور مسؤلان مربوطه تشکیل گردد.
نیکزاد افزود: مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود فرمودند که باید میزان برق هسته ای کشور به ۲۰ الی ۳۰ هزار مگاوات برسد چونکه با رسیدن به این میزان برق، میتوان از آلودگی محیط زیست جلوگیری و استفاده بهینه ای از گاز کشور داشته باشیم و همینطور امکان صادرات بیشتر منابع فسیلی و نفت فراهم می شود.
نایب رییس مجلس خاطرنشان کرد: هم اکنون هزار مگاوات برق هسته ای در کشور تولید می شود که باید به سمت تولید و ساخت نیروگاه های هسته ای بیشتری پیش برویم و این حق مسلم ماست، براین اساس در نشست امروز درباره نحوه تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه های هسته ای کشور مباحثی مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد.
او همینطور اظهار داشت: مقرر شد منابع مورد نیاز برای ساخت و تکمیل نیروگاه های هسته ای از محل انجام فاینانس بخصوص با کشور روسیه تامین گردد و از طرفی در بحث داخلی هم منابع حاصل از صادرات برق هسته ای در اختیار سازمان انرژی اتمی کشور قرار گیرد. وزارت نیرو هم برق هسته ای تولیدی را در جهت توسعه زیرساخت ها مورد استفاده قرار دهد تا بتوان میزان تولید برق هسته ای مدنظر مقام معظم رهبری را تأمین کرد.
نایب رییس مجلس افزود: چشم انداز شورایعالی انرژی برای سال ۱۴۲۵ بالغ بر ۸ هزار مگاوات برق هسته ای است، این نشست هم جهت بررسی و جمع بندی درباره استفاده از فاینانس ها و منابع داخلی حاصل از تولید برق هسته ای در جهت توسعه نیروگاه های هسته ای، برگزار و تصمیماتی اتخاذ شد که مجلس همچنان این تصمیمات را پیگیری خواهد نمود.
نیکزاد با اشاره به اینکه خروجی این جلسه مثبت بوده، اظهار داشت: قرار شد به سمت اصلاح ساختار در بحث تولید برق بدون احتیاج به نیروگاه های هسته ای پیش برویم، سازمان انرژی اتمی توان و دانش مورد نیاز را دارد و تنها به دنبال تأمین منابع مالی برای تکمیل پروژه های خود است که این منابع هم از محل فاینانس و خرید تضمینی و منابع حاصله از صادرات برق تأمین خواهد شد.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، این نشست با حضور صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، اردکانیان وزیر نیرو، کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت، میرسلیم نماینده مردم تهران و بیگی نژاد و شریعتی دو عضو کمیسیون انرژی برگزار شد.
منبع:

1400/04/05
23:08:48
5.0 / 5
1170
تگهای خبر: تولید , سازمان , شورا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل