غریب آبادی:

سیاست ایران در مقابله با معضل جهانی مواد مخدر فقط مبتنی بر مبارزه نیست

سیاست ایران در مقابله با معضل جهانی مواد مخدر فقط مبتنی بر مبارزه نیست

به گزارش سیاسی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین با اعلان اینکه سیاست ایران در مقابله با معضل جهانی مواد مخدر فقط مبتنی بر مبارزه نیست، اظهار داشت: ایران سیاست متعادل و هماهنگ را در پیش گرفته است. ما سالیان سال پیشگام کشف بالاترین مقادیر موادمخدر هستیم.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی در نشست تخصصی «یاری گران زندگی-همکاری های فرابخشی و بین المللی-پیشگیری از اعتیاد» که به مناسبت بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر برگزار شد، بیان کرد: جامعه بین المللی اقدامات مختلفی را در امتداد مقابله با معضل جهانی موادمخدر انجام داده است، اما باوجود تمامی تلاش هایی که انجام شده شاهد این هستیم که هم کشت غیرقانونی، هم تولید و هم مصرف موادمخدر و هم قاچاق آن همچنان بطور فزاینده ای درحال افزایش است.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین با اشاره به گزارش دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل که بتازگی درمورد وضعیت موادمخدر در جهان در سال قبل میلادی منتشر کرد، اظهار داشت: این گزارش یافته های بسیار مهمی را منعکس می کند، همچون در ارتباط با منطقه ما اذعان می کند که هیچ پیشرفتی در کشور همسایه ما که بعنوان بزرگترین تولیدکننده موادمخدر در منطقه است در حوزه کنترل کشت و تولید موادمخدر حاصل نشده، این تدوام کشت و تولید به این معناست که قاچاقچیان موادمخدر فعال تر شدند و این عواقب و پیام های بسیار خطرناکی را هم برای کشورهای منطقه و هم خود منطقه و هم تعدادی از نواحی جهان بعنوان مقصد موادمخدر در بر دارد و همین طور عواقب سویی را برای خصوصاً کشورهای درحال توسعه و برنامه های توسعه آنها دارد.
وی با اعلان اینکه در جمهوری اسلامی ایران انواع موادمخدر در سال 2020 رشد بیش از 41 درصدی داشت (کشف و ضبط آن نسبت به سال 2019)، که این هم دارای دو پیام است؛ پیام اول این که نشان میدهد کارهای مقابله ای ما بسیار موثر بوده است، البته پیام دوم هم نشان دهنده علامت هشداردهنده در مورد افزایش بی سابقه موادمخدر در منطقه و خصوصاً جمهوری اسلامی ایران است که بعنوان یک کشور ترانزیت تحت تاثیر آن قرار دارد.
غریب آبادی افزود: در گزارش 2020 دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل به نکته مهم دیگر هم اشاره شده و آن نقش و سهم ایران در مقابله با این معضل جهانی است. در حقیقت در این گزارش اشاره شده که در اثر کارهای ایران، تامین مشتقات تریاک در راه بالکان و کشورهای مقصد کاهش پیدا کرده است و این اذعان بسیار مهمی است. یعنی ما همچنان اعتقاد داریم که باید با موادمخدر مقابله نمود. بنا بر این از واژه بین المللی که دراین زمینه انتخاب شده واژه مقابله و مبارزه است و این بسیار کلیدی است و فقط نمی توان تک بعدی برای رسیدگی به این معضل جهانی عمل نماییم و بطور مثال فقط به دنبال شیوه های پیشگیری یا به دنبال شیوه های درمان باشیم، بلکه مقابله یک پایه اصولی و اساسی است و کاری که ایران انجام داده کمک کرده تا در کشورهای مقصد و مسیر بالکان، صادرات قاچاق این مواد کاهش پیدا کند.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین تصریح کرد: مبارزه با موادمخدر باید در قالب همکاری بین المللی شکل و یک حمایت هماهنگ صورت گیرد. متاسفانه بار اصلی مقابله بر روی دوش کشورهای اصلی مانند جمهوری اسلامی ایران است و کشورهای مقصد خصوصاً کشورهای غربی اهتمام لازم را در این خصوص به عمل نمی آورند.
غریب آبادی افزود: این همکاری ها ابعاد مختلفی میتواند داشته باشد؛ تبادل اطلاعات، حمایت های مالی، عدم تضعیف کارهای مقابله ای، عدم تضعیف کنوانسیون های بین المللی برای مبارزه با مواد مخدر بوسیله قانونی کردن برخی انواع موادمخدر، همکاری در جهت تامین تجهیزات مقابله ای و کنترل مرزها همچون محورهایی است که حداقل کشورهای مقصد که عموما کشورهای غربی هستند می توانند با کشورهایی که هم تولیدکننده مواد هستند و خصوصاً در راه ترانزیت قرار دارند به عمل آورند، اما متاسفانه این همکاری تا حالا قانع کننده نبود.
وی ادامه داد: مبارزه با موادمخدر مسئولیت مشترک است، نه فقط مسئولیت کشورهای تولیدکننده و یا کشورهایی که در راه ترانزیت قرار دارند. اگر به این مشکلات، تحریم های یک جانبه و عیرقانونی و ظالمانه را هم اضافه نماییم وضعیت بسیار وخیم تر میشود. تحریمها بر کشورهای هدف و کشورهای ترانزیت در کاهش ظرفیتشان برای مقابله با موادمخدر تاثیر می گذارد.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین با اعلان اینکه سیاست ایران در مقابله با معضل جهانی مواد مخدر فقط مبتنی بر مبارزه نیست، اظهار داشت: بلکه سیاست متعادل و هماهنگ را در پیش گرفته است. ما سالیان سال پیشگام کشف بالاترین مقادیر موادمخدر هستیم. ایران همچنان رکورددار است و در گزارش 2020 دفتر مقابله هم به این مساله اشاره شده است.
وی ادامه داد: در کنار این سیاست و اصل مقابله، هم در حوزه پیشگیری، هم درمان و هم کاهش آسیب، کارهای بسیار گسترده ای با هدایت ستاد مبارزه با موادمخدر و با مشارکت دستگاه های مختلف و سمن ها انجام شده که این هم همیشه مورد اذعان دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل هم قرار گرفته است و ایجاد مرکز درمان منطقه ای در ایران به سبب ظرفیت های گسترده ای است که جمهوری اسلامی ایران داشت صورت گرفت.
منبع:

1400/04/05
19:59:37
5.0 / 5
1136
تگهای خبر: ایران , تخصص , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل