شیخ عطار:

دیپلمات ها باید وفادارترین عناصر به اصولی باشند كه نظام بر آن تاكید می كند

دیپلمات ها باید وفادارترین عناصر به اصولی باشند كه نظام بر آن تاكید می كند

به گزارش سیاسی یک دیپلمات پیشین کشورمان با اعلان اینکه دولت سیزدهم باید توجه کند که دوگانه میدان و دیپلماسی که گاهی مطرح می شود دوگانه درستی نیست، اضافه کرد: وقتی ما صحبت از روابط خارجی می نماییم این روابط مبتنی بر قدرت دیپلماسی، چانه زنی، مذاکره و قدرت فیزیکی که مبتنی بر قدرت نظامی است، می باشد بدین سبب باید دولت جدید به دوگانه ای که دراین زمینه در چند سال اخیر مطرح گردیده است توجهی نداشته باشد.


علیرضا شیخ عطار در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برگرفته از اصولی است که انقلاب اسلامی بر طبق آن شکل گرفته است و به صورتی این اصول در شعار معروف استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خلاصه می شود، اظهار داشت: ما نمی توانیم سیاست خارجی سلطه و وابستگی را بپذیریم و از همان ابتدای انقلاب اسلامی بر اصول خود مبتنی بر استقلال تاکید کردیم.
وی با اعلان اینکه متأسفانه در بعضی از مقاطع این شعار کنار گذاشته شده و یا به آن عمل نشده، اظهار داشت: ما باید روابط مان در عرصه سیاست خارجی را بر طبق اندیشه اسلامی تنظیم نماییم چونکه ما یک کشور سکولار نیستیم و امام خمینی (ره) با نهضت خود این زمینه را فراهم نمود که دین در عرصه سیاست حضور داشته باشد. ما بر طبق اندیشه انقلاب اسلامی الهام بخش هستیم و این اندیشه و الهام بخشی فرامرزی است و باید به شکلی رفتار نماییم که برای دیگر کشورها و ملت ها نیز الهام بخش باشیم و آنها ببینند که بر طبق یک اندیشه راستین و معنوی ما راه درست را طی می نماییم و آنها نیز همین راه را انتخاب کنند.
وی با اشاره به این که چنین نگاهی در اسناد بالادستی کشور نیز بر آن تاکید شده است، اظهار داشت: در عرصه عمل نیز ما باید منافع ملی مان را به همین دلیل تعریف نماییم و در این عرصه نگاه ما با آنچه که در کتاب های علوم سیاسی بر طبق اندیشه های غربی و آمریکایی تدوین شده، فرق دارد. منافع ما در الهام بخشی است و ما باید بر طبق پتانسیل های مختلفی که وجود دارد همچون پتانسیل های فرهنگی، تاریخی، ژئوپلیتیکی، اقتصادی، جمعیتی و نیروی انسانی به سمتی حرکت نماییم که کشوری مقتدر و با اهمیت تر از آن الهام بخش باشیم. به نظرم این الهام بخشی خود اقتدار می آورد.
سفیر پیشین ایران در آلمان همین طور با رد دوگانه میدان و دیپلماسی اشاره کرد: وقتی ما سخن از روابط خارجی می نماییم این روابط مبتنی بر قدرت دیپلماسی، چانه زنی، مذاکره و قدرت فیزیکی است که مبتنی بر قدرت نظامی است واین دوگانه ای که در چند سال اخیر مطرح شده باید رفع گردد.
شیخ عطار در بخش دیگر از صحبت های خود با اعلان اینکه مجری سیاست های خارجی وزارت خارجه است ولی این سیاست ها در نهادهای بالادستی تدوین و تنظیم می شود، اظهار داشت: دیپلمات های ما باید وفادارترین عناصر به اصولی باشند که نظام بر آن تاکید می کند.
ایشان سپس با اشاره به اینکه باید وزارت خارجه در این ارتباط اصلاح گردد، ابراز عقیده کرد: متأسفانه در چند سال اخیر به این مساله چندان توجه نشده و گاهی مجریان دیپلماسی برخلاف اوایل انقلاب صددرصد افراد معتقد و وفادار به اصول مان نبوده اند.
وی با اشاره به تعدادی از اظهارنظرها در خصوص این که نباید وزارت خارجه را تضعیف کرد، اظهار داشت: وزارت خارجه قسمتی از سیستم است و کل سیستم باید قوی باشد و این قوی بودن و مقتدر بودن منحصر به دستگاه سیاست خارجی نیست. دستگاه سیاست خارجی جزئی از سیستم حاکمیت است که باید با دیگر تکه های این سیستم هماهنگ باشد. باید با اندیشه و نظریه حاکم بر نظام هماهنگ باشد و نباید ادای دیگران را درآورد. باید نظریه و اصول را به نحوی اجرا نماید که الهام بخش باشد.
منبع:

1400/04/01
11:49:39
5.0 / 5
1170
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل