رئیسی:

روستاییان با اصلاح نظام كشاورزی به روستا برمی گردند

روستاییان با اصلاح نظام كشاورزی به روستا برمی گردند

به گزارش سیاسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر نظام کشاورزی را اصلاح نماییم، چرا روستاییان ما باید روستا را ترک کنند؟ اگر مقرر است وام و تسهیلات پرداخت گردد و محصول خریداری شود، دلیلی برای ترک روستا وجود ندارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفت وگوی رئیس جمهور با جوانان در شبکه سه سیما اظهار داشت: مبحث بازار سرمایه مهم می باشد چونکه مردم اعتماد کردند به جهت اینکه بتوانند نفعی حاصل کنند اما چون عرضه به مقدار تقاضا نبود و همینطور مدیریت و نظارتی بر این بازار نبود، این وضعیت پیش آمد. باید به سهامداران خرد تضمین بدهیم و در یک کلمه دولت نباید از بورس بعنوان قلک استفاده نماید.
وی ادامه داد: در پرداخت تسهیلات بانکی بی عدالتی وجود دارد. گویا مقرر است پنج درصد از افراد 95 درصد منابع را دریافت کنند؛ آن هم به جای اختصاص به تولید به جای دیگری برود. وظیفه بانک مرکزی نظارت بر سیستم بانکی است، نه با توصیه، کار یک مسئول مدیریت است نه سفارش. مسئول باید احقاق حق کند.
رئیسی اظهار داشت: قانون سیستم بانکی را موظف کرده که پرداخت تسهیلات عادلانه باشد. یکی از محورهای تحولی ما در ارتباط با تحول در سیستم بانکی خواهد بود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در کشور، معادن بسیار ارزشمندی وجود دارد که باید فعال و فرآوری شود. معدن بعنوان یک مبحث مهم برای اشتغال و ایجاد ارزش افزوده باید در میان مسائل مهم دولت مطرح باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: آیا با چند فرهنگسرا، مشکل استعدادهای فرهنگی جوانان حل می شود؟ ما در حوزه شعر و ادبیات، موسیقی، سینما و سایر زمینه های هنری استعدادهای فراوانی داریم.
رئیسی سپس به سابقه اقدامات فرهنگی و هنری خود در دوره تولیت آستان قدس رضوی اشاره نمود و اظهار داشت: بنده در حرم رضوی، یک رواق را به شعرا اختصاص دادم و سبب رونق شعر در خراسان رضوی و محل رفت وآمد شاعران شد و علاوه بر این هنرمندان هم در حوزه های مختلف فعال شدند.
وی تاکید کرد: تشکل های مردمی بسیار فعالی وجود دارند که دولت فقط باید از این ها پشتیبانی کند. هم پشتیبانی حقوقی، هم مالی و هم میدان دادن برای فعالیت و کار را به دست گرفتن. ما این تشکل ها را با حضور خود جوانان فعال خواهیم کرد.
رئیسی همینطور در پاسخ به سؤالی درباره استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اگر ظرفیت های اقتصادی در سیستان و بلوچستان فعال شود، تمام جوانان سیستانی و بلوچستانی به کار گرفته می شوند و باز هم نیروی انسانی مورد نیاز است.
وی ادامه داد: ما به آسانی می توانیم با همت مردم و پشتیبانی مردم، سیستان و بلوچستان را به یک استان فعال در حوزه صادرات و تولید تبدیل نماییم. چرا ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در هر سال اجرا نشده است؟ چرا به اندازه نیاز مردم خانه ساخته نشده است؟ ما در کشور زمین کم نداریم که در اختیار دستگاه هاست. این زمین ها بطور قطع آزاد خواهد شد و مجانی یا با تسهیلات در اختیار اقشار مختلف قرار خواهد گرفت. اگر کشور سالی یک میلیون مسکن نسازد، حتما عقب خواهد بود.
وی افزود: ظرفیت کشور ما به قدری است که می توانیم مرجعیت علمی در منطقه و جهان داشته باشیم. علم در کشور ما باید به تولید پیوند بخورد. صنعت ما امروز نیازمند پشتیبانی هر چه بیشتر ارتباط با فناوری های دانش بنیان است.
رئیسی اظهار داشت: از ما سؤال می کنند که شما چطور موشک می سازید ولی وضع خودرو این است؟ این سوال درستی است که باید با سرریز شدن فناوری های دفاعی در حوزه صنایع خودرویی به آن پاسخ داد. اگر صنعت با علم پیوند خورد خیلی از مشکلات اقتصادی هم حل خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه زنجیره تأمین اشکال اساسی دارد، خاطرنشان کرد: چرا باید محصول کشاورز روی دست او بماند؟ چرا اگر یک محصولی مازاد است نباید فرآوری و تبدیل شود؟ یک روز گوجه و یک روز پیاز؛ هر بار یک محصول تبدیل به معضل می شود. سیب در آذربایجان غربی نباید از بین برود. باید همانجا تبدیل به یک محصول با ارزش افزوده شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد شغل، حق مردم و وظیفه دولت می باشد، اظهار داشت: هم اکنون ۴۰٪ از ظرفیت بخش تولید کشور معطل مانده، چرا دولت باید چنین اجازه ای بدهد؟ چرا خصوصی سازی غلط باید منجر به تعطیلی کارگاه و کارخانه و بیکاری شود؟ حلقه مفقوده در کشور ما مدیریت است. امکانات کشور برای رفع مشکلات کافی است.
وی ادامه داد: من از کف مردم حرف میزنم، من در اتاقم نمی نشینم. مردم توان پیشبینی بازار را ندارند و در بازار بی ثبات اشتغال در خطر است. ما باید زنجیره را از تولید تا مصرف قابل پیشبینی نماییم. کسی نباید اجناس را در کشتی نگه دارد که پس از گران شدن داخل بازار بیاورد.
رئیسی افزود: خصوصی سازی مطابق قانون اساسی و مصوبات نظام، یک لزوم برای اقتصاد ماست. خصوصی سازی هم غیر از خصولتی سازی است. آقای حاج قربونعلی دلار دولتی را در بازار آزاد فروخته و ماشین سازی تبریز را با مبلغ نازل خریده و بعد کارخانه را به تعطیلی کشانده، این خصوصی سازی است؟ ما به این پرونده ها رسیدگی کردیم.
وی تصریح کرد: ما گفتیم هم ساختار و هم رفتار خصوصی سازی باید اصلاح گردد. در خیلی از این شرکت ها، کارخانه نابود شده تا زمین آنرا بفروشند. بطور قطع با این که بخواهند یک واحد تولیدی را به نابودی بکشانند، مقابله خواهد شد.
رئیسی خاطرنشان کرد: صرف واگذاری به بخش خصوصی مشکلی را حل نمی کند، بعد از واگذاری کار دولت تازه شروع می شود. این که دولت بنشیند تا اقساطش را پرداخت کنند و آنرا هم پرداخت نکنند، اسمش خصوصی سازی نیست!
وی ادامه داد: اگر نظام کشاورزی را اصلاح نماییم چرا روستاییان ما باید روستا را ترک کنند؟ اگر مقرر است وام و تسهیلات پرداخت گردد، محصول او خریداری شود، دلیلی برای ترک روستا وجود ندارد. ما تا کنون چندین بار جشن خودکفایی گندم گرفتیم، پس برای چه هنوز واردات داریم؟ این برای آن است که مدیریت وجود ندارد.
رئیسی در انتها ضمن اشاره به مبحث ورزش اظهار داشت: والیبال ما کجا قرار داشت و حالا کجاست؟ با همت و مدیریت میتوان در سایر زمینه ها هم رشد کرد. بچه های ما استعداد پیشرفت ها در سطح جهانی را دارند و همانطور که در والیبال نشان داده شد، در سایر عرصه های ورزش قهرمانی هم موفق خواهیم شد. جوانان عزیز! می دانم شما از سوءمدیریت و عملکرد دولت ناراحتید، می دانم سفره های شما و کسب و کار شما صدمه دیده، ولی با امید تمام پای صندوق رای بیایید و بدانید این سرخوردگی ها آخر خواهد یافت.
منبع:

1400/03/20
21:15:50
5.0 / 5
1296
تگهای خبر: تولید , دولت , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل