سرداری كه در كنار آبهای نیلگون خلیج فارس آسمانی شد

سرداری كه در كنار آبهای نیلگون خلیج فارس آسمانی شد

سیاسی: به یاد شهید حاج محمد ناظری، سرداری که در کنار آبهای نیلگون خلیج فارس آسمانی شد و شاگردان وی در زمره مدافعان حرم از حریم ولایت با نثار خون خود دفاع کردند.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا، در سالروز آسمانی شدن سردار ناظری یکی از فرماندهان دلاور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین ساعات بامدادان روز ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ و پس از انجام آموزش های روزمره و بعد از سخنرانی در بندر لنگه در جزیره فارور خلیج فارس گرفتار ایست قلبی ناگهانی می شود و تلاش پزشکان برای احیای این رزمنده دلاور تا نیمه شب ادامه می یابد که متاسفانه به نتیجه نرسیده و نیمه شب سردار محمد ناظری فرمانده یگان نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدلیل عارضه شیمیایی آسمانی شد و به درجه شهادت نائل گشت.
سردار ناظری پس از عمری خدمت خالصانه و دلاورانه به سرزمین مقدس ایران همزمان با میلاد حضرت سیدالشهدا و قمر بنی هاشم علیهما السلام جان به جان آفرین تسلیم کرد.
سردار شهید محمد ناظری متولد سال ۱۳۳۴ در محله امامزاده حسن تهران بود. عمده هم سن و سالان سردار ناظری از آن محله بعدها در نیروهای ویژه ارتش (نوهد) به خدمت در آمدند. حاج محمد هم در سال های منتهی به انقلاب بطور غیر رسمی و توسط برخی افسران ارتش که از رژیم پهلوی جدا شده و به مردم پیوسته بودند اولین دوره های تکاوری خودرا دید.
بخشی از نیروهای تربیت شده توسط سردار ناظری به جهت آمادگی های بالا و تخصص در جنگ های نامنظم به سوریه اعزام شدند تا بتوانند از حریم عمه سادات دفاع نمایند و مفتخر به حضور بعنوان «مدافعان حرم» گردند. از شاگردان سردار ناظری که در دفاع از حرم حضرت زینب سلام الله علیها به افتخار شهادت نائل امد می توان به شهید امیر سیاوشی اشاره نمود که در ریف جنوبی حلب و در دی ماه سال قبل به شهادت رسید.
برادر حاج محمد، «تیمور ناظری» نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده بود و مادر او نیز یکی از شهدای مظلوم فاجعه حج خونین سال ۶۶ بود.
سردار محمد ناظری در سالهای قبل و بواسطه حضور در مستند مسابقه فرمانده شبکه افق، مورد توجه مردم قرار گرفته بود و در سه فصل تولید شده از این مستند مسابقه به عنوان فرمانده ارشد حضور داشت.
دست نوشته رهبر انقلاب بر عکس سردار شهید ناظری
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشته ای را در تجلیل از شهید محمد ناظری(۱) بر روی عکس آن سردار شجاع و مؤمن مرقوم کردند.

متن دست نوشته ی رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
رحمت و رضوان بر شهید عزیز، سردار شجاع و مؤمن که عمر خودرا در جهاد فداکارانه گذرانید و جوانان و مجاهدان بسیاری تربیت کرد. خداوند او را با شهدای صدر اسلام محشور فرماید.
سیّد علی خامنه ای
مبارزه مقابل ضدانقلاب
اولین حضور جدی حاج محمد در پاسداری از انقلاب اسلامی، به مناطق ناآرام در سالهای نخست پیروزی انقلاب و خنثی کردن ناآرامی توسط گروهک های ضد انقلاب برمی گردد.
حاج محمد در آن سال ها در خیلی از شهرهای ناآرام در دوران اوج اغتشاش حضور می یافت که از این موارد، می توان به حضور و مبارزه مقابل ضدانقلاب در غائله های گنبد، آمل وکردستان اشاره نمود.

در پی شروع جنگ تحمیلی در سال ۵۹ نیز حاج محمد بلافاصله به جبهه های حق مقابل باطل شتافت و اولین ماموریت او نیز شناسایی نیروهای دشمن در منطقه شوش دانیال بود که از قضا این عملیات شناسایی از یکی از قدرتمندترین و مجهزترین گردانهای رژیم بعث صورت گرفت.
هر چه جنگ پیش می رفت ارزش نیروهای ویژه و جنگ های نامنظم بیشتر به چشم می آمد و حاج محمد به عنوان یکی از نیروهای زبده اینگونه از جنگ در خیلی از عملیات های چریکی و نامنظم حضور جدی داشت. یکی از عملیاتی که تاثیر محسوسی در بالارفتن روحیه رزمندگان اسلام و تحقیر رژیم بعث داشت ماجرای پالایشگاه کرکوک و تهدید شهر مهم خانقین در عراق بود. طی همین عملیات بود که صدام برای سر حاج محمد ناظری جایزه تعیین کرد!
چاه های نفت این دو شهر از اهمیت خاصی برای رژیم بعث برخوردار بود و حفاظت از آنها به شدت مورد تاکید صدام بود. گروه حاج محمد ناظری با لباس مبدل خودرا به منطقه کرک و خانقین رساندند و با انهدام پالایشگاه نفت آن منطقه توانستند ضربه جدی به رژیم بعث وارد آورند.
عضویت نیروهای ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سردار ناظری در سال ۶۴ به عضویت نیروهای ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تحت نظر نیروی زمینی بود درمی آید و در آن زمان با حاج قاسم سلیمانی نیز روابط نزدیکی پیدا می کند.
بعد از اختتام دفاع مقدس نیز سردار حاج محمد ناظری همچنان به مربی گری ادامه می دهد و مسئول دوره های گوناگون جنگ های نامنظم و چریکی بوده و نفرات زبده بسیاری را به عنوان چریک و تکاور به بدنه نیروهای نظامی کشور معرفی کرده است.
بعد از حمله امریکا به افغانستان و عراق و بعد از آن که نیروهای نظامی غربی نظیر ناتو، ارتش های کشورهای اروپایی و به ویژه ارتش امریکا در منطقه غرب آسیا حضور پررنگی پیدا کرده بودند، لازم بود تا نیروهای نظامی ایران حراست دقیق تر و گسترده تری از مرزهای خاکی و آبی کشور انجام دهند.
از این جهت بود که اواخر سال ۸۶ از جانب ستاد فرماندهی کل قوا نیروی دریایی سپاه مامور شد تا یگان ویژه ای بمنظور حضور فعالانه در مقابل نیروهای بیگانه در خلیج فارس و آمادگی لازم برای عملیات در مواقع ضروری تشکیل دهد. این چنین بود که یگان های ویژه جنگ های نامنظم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس تشکیل شده و توانست تا حد بسیاری به موازنه قدرت حاضر در خلیج فارس منجر شود. فرماندهی این یگان ها بر عهده سردار محمد ناظری بود و وی در جزیره فارور مبادرت به تربیت نیرو و برگزاری دوره های تکاوری لازم برای مقابله با دشمن می کرد.
برقراری امنیت در منطقه راهبردی خلیج فارس
مقابله جدی با دزدان دریایی سومالی، برقراری امنیت در منطقه راهبردی خلیج فارس و حضور عزتمندانه در مقابل نیروهای بیگانه در مواقع لازم، اتفاقاتی بود که با حضور نیروهای تحت اشراف سردار ناظری مانند یگان های تکاوری سیدالشهدا مقابل السلام در خلیج فارس افتاد.

اتفاقی که به نظر خیلی از کارشناسان توانست ایران را قدرتمندترین کشور حاضر در خلیج فارس نماید. در کارهای بی نظیر نظامی اخیر، سردارناظری یکی از فرماندهانی بود که به پیشبرد این عملیات حساس می پرداخت و نقش کلیدی در انجام موفقیت آمیز آن داشت.
همیشه پرکار و در صحنه بود
سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی درباره شهید حاج محمد ناظری اظهار داشته بود: بزرگترین خاصیت شهید ناظری این بود که در این سال ها از شروع انقلاب تا کنون هیچ تغییری در ایشان ایجاد نگردید. همیشه پرکار و در صحنه بود و هر جای انقلاب که نیاز بود مسئولیت سخت ترین کارها را به عهده می گرفت.
وی با اشاره به فعالیت شهید ناظری تا آخرین لحظات عمر اظهار داشت: ما جهاد مهمی را به یاد نداریم که شهید ناظری در آن شریک نبوده باشند. بنده از سال ۵۸ که نیروی آموزشی ایشان بودم تا کنون تغییر یا خستگی در ایشان ندیدم.
روحش شادو یادش گرامی باد

منبع:

1400/02/23
22:17:07
5.0 / 5
1275
تگهای خبر: آموزش , ارتش , اروپا , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل