در بیانیه پایانی همایش ملی پدافند شیمیایی تاكید شد:

فتوای رهبری در تحریم تسلیحات شیمیایی بعنوان منشور حقوق بین الملل ثبت گردد

فتوای رهبری در تحریم تسلیحات شیمیایی بعنوان منشور حقوق بین الملل ثبت گردد

به گزارش سیاسی همایش پدافند شیمیایی در اطلاعیه ای آورده است: مسئولین خصوصاً متولیان دستگاه دیپلماسی كشور ثبت و معرفی فتوای رهبر معظم انقلاب، درباب تحریم تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را بعنوان یك منشور اخلاقی و حقوقی در سطح بین المللی در دستور كار خود قرار دهند.


در متن بیانیه پایانی همایش ملی پدافند شیمیایی که بامداد امروز یکشنبه همزمان با سی وسومین سالروز جنایت هولناک صدام در سردشت، در سالن همایش های صدرا در تهران برگزار گردید آمده است: ما حاضران در همایش ملی پدافند شیمیایی ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران این همایش و خداقوت به فعالین در عرصه های علمی، درمانی، عملیاتی، صنعتی، خودکفایی و... «پدافند شیمیایی» و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و ادای احترام به جانبازان سرافراز شیمیایی و خانواده های صبور و با صلابت آنها، ضمن تجدید میثاق با امام شهدا و خلف صالح ایشان امام خامنه ای (مدظله العالی) محورهایی را بعنوان بیانیه پایانی همایش مورد تاکید قرار می دهیم.
این بیانیه می افزاید: ملت بزرگ ایران، استکبار جهانی بخصوص آمریکای جنایتکار و هم پیمانان متمدن­نمای آن بخصوص آلمان را شریک جرم دائمی رژیم بعث صدام در حملات شیمیایی به مناطق غیرنظامی ایران و عراق در دوران هشت سال دفاع مقدس دانسته و از تمام ظرفیت های خود بخصوص در سطح قوای سه گانه، انجمن ها و نهادها و... برای پیگیری حقوق منافع خانواده های شهدا، جانبازان و قربانیان تسلیحات شیمیایی و محاکمه عاملان این جنایات بهره خواهد برد. دور نیست آن روزی که دولت های حامی حزب بعث برای اقدامات ننگین خود در پیشگاه افکار عمومی جهانی مجبور به عذرخواهی گردند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: با وجود ادعای سازمان های جهانی برای مقابله با تسلیحات شیمیایی، تجربه نشان داده است تلاش این سازمان ها ناکافی بوده و همچنان شاهد تحقیق، تولید و انباشت انواع تسلیحات ممنوعه شیمیایی در جهان هستیم.
در این بیانیه خاطر نشان شده است: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از قربانیان اصلی تسلیحات شیمیایی بر طبق موازین دینی و اخلاقی و فتوای عمیق و جامع رهبر معظم انقلاب، هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی و میکروبی را عملی خلاف شرع و مغایر قانون دانسته و تمام ظرفیت خودرا در حوزه دفاعی برای رفع لطمه پذیری ها و مقابله با تهدیدات شیمیایی متمرکز ساخته است.
این بیانیه می افزاید: از مسئولین بخصوص متولیان دستگاه دیپلماسی کشور انتظار داریم ثبت و معرفی فتوای رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای عزیز در مورد تحریم تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را بعنوان یک منشور اخلاقی و حقوقی در سطح بین المللی در دستور کار خود قرار دهند.
این بیانیه خاطر نشان می کند: ما شرکت کنندگان در این همایش تاکید داریم خباثت ها و رذالت های رژیم بعث نه فقط سنخیتی با خواست و اراده مردم عراق نداشت بلکه ملت مظلوم عراق خود از قربانیان سلاح های شیمیایی در دوران حکومت صدام و رژیم بعث بوده اند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: امروز نیز همان حامیان روز گذشته صدام، به حامیان جدید گروه های تروریستی در منطقه جنوب غرب آسیا تبدیل گشته و تسلیحات ممنوعه و شیمیایی را در اختیار این گروه ها قرار داده اند تا ملت های مظلوم عراق، سوریه، یمن، غزه و... بار دیگر پیامد شوم و تلخ اقدامات دولت های به اصطلاح متمدن آمریکایی و اروپایی را با گوشت و خون خود لمس کنند.
این بیانیه می افزاید: از اصحاب رسانه و فرهیختگان حوزه فرهنگ استدعا داریم با آنچه در توان دارند برای به تصویرکشیدن و توصیف آنچه بر شهدا و جانبازان سرافراز شیمیایی گذشته است اقدام نمایند و جامعه را در ادای دین به این عزیزان مساعدت نمایند. همین طور تاکید داریم جریان فکری واداده و وابسته به دشمن در حوزه فرهنگ تلاش دارند تا ضمن کم­رنگ کردن جنایات آمریکا، چهره کاخ سیاه واشنگتن را بزک کنند و دست­های به خون­آغشته جنایتکاران را شست­شو دهند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: امروز صنعت شیمیایی یه یکی از ارکان رشد و توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و ثروت آفرینی در کشور تبدیل گشته است که این دستاورد ثمره مجاهدت ها و ایستادگی ملت غیور ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس است. بدون شک در افق پیش رو یکی از مهمترین الزامات توسعه این صنعت در کشور رعایت الزامات پدافند غیرعامل و ارتقای آمادگی­های عمومی است.
بر اساس این بیانیه، قرارگاه پدافند شیمیایی کشور در سال های اخیر با رویکرد جامع نگر تلاش دارد تا ضمن مقابله با تهدیدات شیمیایی خصمانه و کاهش لطمه پذیری ها، به ارتقای پایداری ملی در زیرساخت های حیاتی شیمیایی و حفاظت از مردم بپردازد. ما معتقدیم عدم توجه به درس آموخته های برخی حوادث شیمیایی می تواند سبب تکرار این حوادث در آینده شود. پس رعایت الزامات و بایسته های پدافند شیمیایی باید با نگاهی جامع نگرانه و بنیادین از پیوست پروژه و طرح ها به ذات آنها انتقال یافته و بیش از گذشته مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.
این بیانیه می افزاید: بر پشتیبانی از صنعت بومی پدافند شیمیایی در جهت ارتقای دانش، خودکفایی و خوداتکایی و مدیریت بهینه منابع در تامین تجهیزات پدافند شیمیایی کشور با تاکید بر ظرفیت اساتید، صاحب نظران و نخبگان تاکید نموده و در این راه استفاده از ظرفیت نیروی های جوان و دانش بنیان بعنوان راهبرد پیشرفت در گام دوم انقلاب اسلامی را خواستاریم.
در این بیانیه آمده است: از مسئولان می خواهیم به منظور ارتقای دانش عمومی و آگاهی بخشی و اجرای طرح­ های پاسخگویی در شرایط اضطرار در زمینه پدافند شیمیایی از همه ظرفیت­های موجود اجتماعی، فرهنگی و رسانه­ ای بهره برده و برای تحقق این مهم برنامه ریزی جدی و عملیاتی نمایند.
این بیانیه خاطر نشان می کند: با وجود شناسایی و آگاهی از خطرات همجواری شهرها و روستا با مراکز شیمیایی امروز همچنان شاهد صدور برخی مجوزها برای راه اندازی صنایع و مراکز شیمیایی در نزدیکی و گاهی درون حریم مناطق مسکونی هستیم. ضمن تاکید بر لزوم نهادینه ­سازی الزامات پدافند غیرعامل در همه زیرساخت ­های شیمیایی از مسئولان به جد مطالبه می­کنیم هر چه سریعتر نسبت به تسهیل خروج مراکز پرخطر شیمیایی از حریم مراکز جمعیتی اقدام نمایند.
۱۳. با عنایت به توسعه روز افزون صنایع شیمیایی در کشور، از مسئولان وزارت بهداشت و سایر دستگاه های متولی می خواهیم نظام جامع درمان مصدومان شیمیایی را در کشور گسترش دهند تا توان مقابله با بحران­های احتمالی در حوزه شیمیایی در کشور ایجاد و ارتقا یابد.
۱۴. در انتها ضمن تقدیر از همه اقدامات و تلاشهای صورت گرفته برای کاهش آلام جانبازان شیمیایی و خانواده بزرگوارشان، معتقدیم شان و منزلت این عزیزان بعنوان «دارایی­های معنوی ملی کشور» و «اسناد زنده مظلومیت ملت ایران» آنگونه که باید و شاید حفظ نشده و خدمات ارائه شده متناسب با درد و رنج این عزیزان نیست و نیازمند تحول جدی در این حوزه هستیم.منبع:

1399/04/09
13:28:45
5.0 / 5
2537
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , تمدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل