محكومیت حوادث اخیر سراوان از طرف علمای اهل سنت آذربایجان غربی

محكومیت حوادث اخیر سراوان از طرف علمای اهل سنت آذربایجان غربی

ایرنا- ائمه جمعه و تعدادی از علمای اهل سنت شهرهای جنوب آذربایجان غربی اقدامات وحدت شکنانه دشمن در شهر ˮسراوانˮ سیستان و بلوچستان و توهین به مقدسات را محکوم کرده و خواهان برخورد قانونی با عاملان این اقدامات و نیز به شهادت رساندن یک مامور نیروی انتظامی شدند.


علمای اهل سنت و ائمه جمعه شهرهای مهاباد، پیرانشهر، بوکان و سردشت در جنوب آذربایجان غربی در گفت و گو با ایرنا، حوادث اخیر سراوان در استان سیستان و بلوچستان را محکوم و این اقدامات را توطئه دشمنان برای ضربه زدن به نظام و وحدت بین مسلمانان اهل سنت و تشیع عنوان کردند.
دشمنان در حال کوشش برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی در کشور هستند
امام جمعه مهاباد با محکومیت حوادث اخیر سراوان در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: امروز که دشمنان اسلام خصوصاً صهیونیست ها از هیچ ترفندی برای ایجاد رخنه و تفرقه بین شیعه و سنی فروگذار نکرده و نمی کنند، مسلمانان باید هوشمندانه با اتحاد و انسجام خود در سایه اسلام ناب محمدی نقشه های شوم دشمنان را نقش برآب کنند.
ماموستا عبدالسلام امامی اضافه کرد: متاسفانه اطلاع رسانی دقیقی از طرف رسانه های داخلی در مورد علت اصلی این حادثه از طرف مسئولان آن منطقه انجام نشد و در این بین رسانه های معاند نیز با اهداف خاص و تفرقه انگیزانه وارد عمل شده و مبادرت به تحریک مردم به آشوب کردند.

وی با اعلان اینکه رعایت قوانین مرزی و احترام به ضوابط آن از طرف مرزنشینان واجب است، گفت: باید نگاه ویژه ای به این مساله داشت و با لطمه شناسی آن و علت به وجود آمدن این حادثه به صورت میدانی و دقیق دراین زمینه بهترین تصمیم را در امتداد کاهش تنش ها اتخاذ نمود.
ماموستا امامی با اشاره به اینکه پدیده سوخت بری و کولبری در اثر فقر و ناچاری در بعضی استان های مرزی کشور به وجود آمده، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا بر شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم به ویژه در مناطق غربی و شرقی کشور فشار مضاعف وارد کرده و همین مورد باعث شده تا افرادی به خاطر درآمدی اندک به سمت این مشاغل روی آورند.
وی با تاکید بر این اینکه دولت باید به فکر امرار معاش مردم باشد، اظهار داشت: مسئولان منطقه سراوان واقعیت و علت اصلی حادثه را به هیات دولت و مقامات کشوری برسانند تا در اسرع وقت نسبت به حوادث اخیر تصمیم گیری شود.
اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در هر قالبی محکوم است
امام جمعه بوکان با اشاره به اتفاقات اخیر در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دشمنان برای تضعیف نظام اسلامی ایران در حال کوشش برای ایجاد اختلاف و تفرقه بین شیعه و سنی در کشور برای پیشبرد اهداف پلید خود هستند و در این راه دست به هر کاری می زنند.
ماموستا ملا عباس احمدی با اعلان اینکه اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در هر قالبی محکوم است، گفت: پیوند عمیق شیعه و سنی و اقوام در ایران با اقداماتی از این دست گسستنی نیست و هر کجا مبادرت به اختلاف شود، محکوم به شکست است.
وی افزود: حوادث اخیر سراوان و شهادت یکی از ماموران نیروی انتظامی در این استان نشان داد که این طرح توسط دشمن برنامه ریزی شده تا مرزهای سیستان و بلوچستان آرامش نداشته باشد.

امام جمعه بوکان اضافه کرد: همه ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تابع قانون بوده و باید همگی از قانون تبعیت کرده و در امتداد اهداف نظام حرکت نماییم.
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان یکی از امن ترین استان های کشور است و همه اهالی آن باید تلاش کنند تا با وحدت خود اجازه ندهند تا امنیت عمومی استان با خطر مواجه شود برای اینکه امنیت به نفع همه و ناامنی به ضرر عموم مردم است.
ماموستا احمدی اظهار داشت: دشمنان می خواهند از نظر اقتصادی، فرهنگی و علمی مردم ایران در کنار هم نباشند برای اینکه آنان از قدرت و اتحاد مردم در هراس هستند.
دشمن به دنبال ضربه زدن به امنیت کشور است
امام جمعه شهر "نلاس" شهرستان مرزی سردشت نیز اظهار داشت: دشمنان و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی از هر طریقی به دنبال ضربه زدن به امنیت و اقتدار نظام هستند و این دفعه نیز با توهین به مقدسات مسلمانان و به شهادت رساندن یکی از مدافعان مرزی وارد کارزار شده اند که باید هوشیاری خودمان را حفظ نماییم.
ماموستا خدر رحیمی افزود: در سایه اسلام و تأسی از آموزه های دینی است که می توان در کنار یکدیگر به مسیر الهی روز به روز نزدیکتر شویم و کسانی که بخواهند به هر بهانه ای به این آموزه ها و مقدسات توهین کنند، باید با آنها برخورد کرد.
وی با اعلان اینکه اتفاقات مرز سراوان توسط مسئولان در حال بررسی است و هرکس مقصر باشد با آنها برخورد می شود، اضافه کرد: دشمن امروز به دنبال بهانه است تا از این طریق به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه وارد کند و در این راه همیشه منتظر است تا با کوچکترین جرقه ای وارد عمل شود و از آب گل آلود ماهی بگیرد.
امام جمعه شهر "نلاس" افزود: دشمنان برای ضربه زدن به اسلام به هر توطئه ای همچون سو استفاده از حادثه سراوان متوسل می شوند پس ضرورت دارد مردم در مقابل نقشه آنها هوشیار و آگاه باشند و فریب شان را نخورند.
دشمنان و صهیونیسم ها به دنبال توطئه و ماجراجویی جدیدی هستند
امام جمعه پیشین شهرستان پیرانشهر نیز با محکومیت برخی اقدامات سخیفانه در توهین به مقدسات مسلمانان را در حوادث اخیر سراوان گفت: دشمنان و خصوصاً صهیونیسم ها در حوادث مختلف به دنبال توطئه و ماجراجویی جدیدی هستند تا به این وسیله به نظام ما ضربه وارد کنند.

ماموستا مصطفی محمودی اضافه کرد: ملت های مسلمان و پیروان مذاهب اسلامی از شیعه و سنی باید هوشیارانه در قبال دسیسه های تفرقه افکنانه دشمن برخورد کنند برای اینکه اتحاد و انسجام شیعه و سنی همیشه موجب اقتدار نظام ایران در دنیا شده است.
وی اشاره کرد: تعدادی از افراد فرصت طلب همیشه در تلاش هستند تا امنیت سیستان و بلوچستان را به خطر بیندازند و به جهت اینکه این استان را از مسیر توسعه دور کنند، به هر اقدامی دست می زنند.
ماموستا محمودی با اعلان اینکه دشمن در مورد وحدت و همبستگی میان مسلمانان بسیار حساس شده و بنا بر این از پیشرفته ترین امکانات برای تفرقه و انشقاق میان مسلمانان استفاده می کند؛ اضافه کرد: روحانیون باید از هر آنچه که موجب کم رنگ شدن این اتحاد و یگانگی می شود، جلوگیری نمایند برای اینکه مسلمانان اهل تسنن و تشیع در سایه وحدت و اتحاد سالیان دراز است که با رافت و مهربانی در کنار هم زندگی می کنند.
به دنبال حادثه مرزی سراوان برخی افراد و گروهک های معاند درصدد ایجاد تفرقه بین مردم و مسئولان برآمده و با بهره گیری از فضای مجازی مردم را تحریک به ایجاد تشنج و برهم زدن امنیت استان کردند که خوشبختانه با وساطت معتمدان، علما و ریش سفیدان و هوشیاری مردم نقشه شوم این گروهک ها ناکام ماند.


1399/12/10
14:27:55
0.0 / 5
1302
تگهای خبر: ایران , عمومی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل