مسكو:

آمریكا از خود اراده سیاسی برای بازگشت به برجام نشان دهد

آمریكا از خود اراده سیاسی برای بازگشت به برجام نشان دهد

سیاسی: معاون وزیر امورخارجه روسیه در اظهاراتی خواهان خویشتنداری ایران درباب برجام و نشان دادن اراده سیاسی از طرف آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران خواهان پاسخگویی و خویشتن داری ایران درباب برجام شد.
بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ریابکوف گفت: ما همکاران ایرانی خودرا به مسئولیت و خویشتنداری دعوت می نماییم. بنابراین، اگر همه شرکت کنندگان در این روند تمایل و آمادگی مناسب را نشان دهند، من فکر می کنم چنین تماسی مطابق با پیشنهاد شرکای چینی ما مفید باشد و می تواند به سرعت سازماندهی شود.
ایشان سپس اشاره کرد: روسیه همین طور از ایالات متحده می خواهد اراده سیاسی نشان دهد و به ایران سیگنالی ارسال نماید که آمادگی بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک را دارد.
ریابکوف به خبرنگاران اظهار داشت: ما از ایالات متحده می خواهیم که اراده سیاسی از خود نشان داده و به ایران و سایر اعضای جامعه جهانی آمادگی خودرا برای بازگشت به برجام نشان دهد. برای این امر، مهمست که تمام تصمیمات تحریمی که بر اصل سیاست فشار حداکثری بر ایران در طول دولت ترامپ استوار بود لغو شوند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز در پاسخ به اینکه اگر طرف های عضو برجام تا سوم اسفند به تعهدات خود عمل نکنند ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهدنمود و آیا در این ارتباط برنامه ریزی مشخصی شده است اشاره کرد: طبق مصوبه مجلس اگر تا آن موقع مشخص شده دیگر طرف های عضو برجام به تعهد خود عمل نکنند دولت مکلف است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید و این زمان بر نیست و هر روزی فرا برسد می تواند اجرا شود.
خطیب زاده افزود: بر طبق این مصوبه نظارت های فراپادمانی متوقف می شود که ما در قالب پروتکل الحاقی اجرای آنرا به صورت داوطلبانه پذیرفته ایم.
وی اشاره کرد: توقف اجرای نظارت های فراپادمانی به مفهوم اختتام تمام نظارت ها نیست. چونکه ما عضو پادمان هستیم و برمبنای پادمان بخش عمده ای از نظارت ها ادامه خواهد داشت و اجرای پروتکل الحاقی متوقف می شود.
خطیب زاده افزود: همکاری ما با آژانس ادامه خواهد داشت و ایران طی نامه ای همه موارد را به اطلاع آژانس می رساند. همانطور که قبل از این نیز این اطلاع رسانی انجام می شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: تمام اقدامات ایران بسادگی برگشت پذیر است. به شرطی که دیگر طرف های عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند.
منبع:

1399/11/27
14:33:08
0.0 / 5
1649
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل