طرح جامع محرومیت زدایی در بیشتر از ۱۰ هزار روستا اجرا می شود

طرح جامع محرومیت زدایی در بیشتر از ۱۰ هزار روستا اجرا می شود

به گزارش سیاسی رئیس سازمان بسیج سازندگی اظهار داشت: طرح جامع محرومیت زدایی سه ساله تعریف و قرار شده است در ۱۰ هزار و ۲۳۰ روستا با حضور سازمان بسیج و مشارکت جهادگران، خیرین و مردم اجرا شود.


سردار محمد زهرایی روز یکشنبه در نشست خبری در بیرجند اضافه کرد: از سال قبل با ۲ هدف کلان همچون هم افزا کردن ظرفیت های دستگاه های اجرایی، انقلابی، بسیج و سپاه و هدفمندی عرصه و بستر کار، طرحی به نام «طرح جامع محرومیت زدایی مردم پایه» را آماده کردیم.
وی عنوان کرد: در طرح جامع محرومیت زدایی بسیج سازندگی ۶۵۵ دهستان دارای ضریب محرومیت هشت و ۹ قرار دارند که هشت هزار روستا را در بر می گیرند و ۲ هزار روستا هم روستاهای محرومی هستند که در این دهستان ها نیستند.
وی با اشاره به اینکه محرومیت زدایی بعنوان مأموریت مجموعه بسیج و سپاه ابلاغ گردیده است اظهار داشت: در طرح جامع محرومیت زدایی همینطور هزار و ۸۷ محله شهری محروم و حاشیه شهر هم مورد هدف اجرای پروژه های مختلف است.
رییس سازمان بسیج سازندگی گفت: در امتداد همگرایی و هم افزایی کارها را تخصصی کردیم و با رایزنی با دستگاه های اجرایی، اجرای پروژه های محرومیت زدایی تخصصی شد و در این راستا ۱۲ تفاهم نامه را با دستگاه های اجرایی کشوری امضا کردیم.
وی با اعلان اینکه برنامه های ما تخصصی و قابل شمارش است و فقط تفاهم نامه روی کاغذ نیست تصریح کرد: سال آینده اجرای ۱۲ هزار طرح محرومیت زدایی را در دستور کار قرار داریم و تفاهم نامه ها هم مبادله شده که البته هدف گذاری ما از این تعداد هم بیشتر است.
وی با اعلان اینکه سال جاری در طرح جامع محرومیت زدایی با ۱۰ هزار و ۲۳۰ طرح عمرانی موافقت و ۲۹۷ موافقت نامه استانی برای اجرای این پروژه ها مبادله شد عنوان کرد: از این تعداد هشت هزار طرح در مناسبت های مختلف همچون ۲ هزار و ۸۷۷ طرح در هفته بسیج افتتاح شده و مابقی تا آخر سال جاری به پایان می رسد.
رییس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به وجود محرومیت نسبی در مناطق کشور اظهار داشت: همانطور که امروز با شیوع ویروس کرونا وجود تبلت برای دانش آموز یک لزوم است، امروز نیازهایی که بعنوان محرومیت عنوان می شود با گذشته خیلی متفاوت می باشد.
وی تصریح کرد: باید از فناوری عقب نمانیم چون جبهه استکبار همیشه به دنبال ما است و باید فرصت های ما از تهدیدها بیشتر شود و هم قدرت تبدیل کنندگی تهدید به فرصت ما همیشه جلوتر باشد.
وی گفت: متاسفانه به سبب برخی نگاه های غلط، بی تدبیری، تنبلی و سستی قوانین، دستورالعمل ها و آدم هایی داریم که محرومیت زا هستند چون که برخی افراد به دنبال نه گفتن هستند و در دستورالعمل ها به دنبال چیزی می گردند که یا چوب لای چرخ بگذارند یا خسته و تنبل بوده که باید از اینگونه آدم ها جلو بیفتیم و پرش بزنیم.
سردار زهرایی اظهار داشت: مسیر اجرای محرومیت زدایی باید متوقف افراد و دستورالعمل های محرومیت زا نشود و روح حاکم بر این تفکر، تفکر جهادی و در صحنه بودن و قدرت ریسک داشتن است.
رییس سازمان بسیج سازندگی اضافه کرد: طرح تصویب شهدای جهادی توسط هیات رییسه مجلس وصول شده که کاری یک ساله بود که باید به رای گیری نمایندگان برسد که از همین تربیون اعلام می کنم که نمایندگان مجلس با رای قاطعیت و اکثریت خودشان به این طرح رای دهند تا که جهادگر آسمانی ما با حکم مأموریت و منطقه محرومیت، شهید و جانبار محسوب شوند.
وی افزود: تصویب این طرح می تواند انگیزه ای برای جبهه جهادی کشور محسوب شود که آرزو دارند مسیر شهدا را ادامه دهند.
زهرایی با اشاره به ثبت نام ۴۲ هزار گروه جهادی در سامانه اطلس جهادی اضافه کرد: از این تعداد ۱۲ هزار گروه تازه تاسیس هستند و بقیه عادی، فعال و ویژه هستند.
سردار زهرایی عنوان کرد: یک مأموریت دیگر بسیج سازندگی کشور اقتصاد مقاومتی است که ۲ طرح داریم یکی قطب های صنایع تبدیلی است که در این خصوص ۴۳۵ قطب و یک طرح داریم که قطب ها را تبدیل به پایتخت نماییم.
رییس سازمان بسیج سازندگی بیان کرد: بیشتر از ۹۵ درصد زعفران در جنوب خراسان تولید می شود ولی قیمت صادرات را اسپانیا تعیین می کند ما حتی یک بسته بندی مناسبی هم برای محصولات راهبردی استان نداریم، محصولات راهبردی خراسان جنوبی باید به پایتخت زعفران، زرشک و عناب تبدیل گردد.
وی اظهار داشت: ۴۳۵ قطب تولید در کشور داریم که ۱۶۰ قطب برای سه سال آینده هدف گذاری کردیم که ۲ تا از محصولات کشاورزی خراسان جنوبی هم هست.
وی گفت: با صندوق های قرض الحسنه به دنبال این هستیم که بستر بانکداری اسلامی افزایش یابد و از مشکلات مردم گره گشایی شود، ما به دنبال صندوق های قرض الحسنه مردم یار اشتغالزا هستیم که کار بسیج تسهیل گری است.
سردار زهرایی اضافه کرد: به جهت اینکه صندوق های قرض الحسنه پایدار شوند، تبدیل به تعاونی می شوند که ما ۴۸۶ تعاونی در سطح کشور داریم و ۳۱۵ صندوق سال جاری تشکیل دادیم.
وی اظهار داشت: ۲۳ هزار صندوق قرض الحسنه در کشور شکل گرفته که یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر عضو دارد، یک شبکه مردمی عظیم است و امسال این صندوق ها ۳۸ هزار شغل ایجاد کردند.
رییس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به راه اندازی قرارگاه سراسری نهضت جهش تولید در بسیج سازندگی هم اضافه کرد: این قرارگاه یک جنبه عمومی و تخصصی دارد که جنبه عمومی در ۲۲ قشر بسیج کار دارد و جنبه تخصصی کارها توسط اقشار تخصصی دنبال می شود.
سردار زهرایی گفت: یک نقطه هدفی سه ساله برای جهش تولید داریم که آن مبحث اشتغالزایی و تولید است که نقطه هدف سال اول از اواسط سال ۹۹ شروع شده و تا اواسط سال آینده ادامه دارد؛ ۲۰۳ هزار شغل است که بخش عمده آن محقق شد.
وی با اشاره به اینکه ویروس منحوس کرونا از سال قبل رکود در بازار به وجود آورده و سبب بیکاری و تنگنای معیشتی بسیاری از مردم شده است، افزود: سازمان بسیج سازندگی اوایل سال قبل تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت امضا کرد که بیشتر از ۸۰۰ هزار نفر از جهاد گران پای کار آمدند.
رییس سازمان بسیج سازندگی عنوان کرد: در پیک سوم کرونا هم تفاهم نامه ای مجدد با وزارت بهداشت با هدف شکستن زنجیره شیوع ویروس کرونا با اجرای طرح محله محور شهید سلیمانی امضا شده که بسیج سازندگی اولویت خویش را به اجرای موفق این طرح گذاشته است.
وی اظهار داشت: طلاب جهادی عزیز که امروز در جبهه تدفین افراد کرونایی ورود پیدا کردند همانند رزمندگان در دوران دفاع مقدس خط شکنی کردند.
سردار زهرایی همینطور با اشاره به شهادت شهید دکتر محسن فخری زاده اضافه کرد: شهید فخری زاده را مظلومانه به شهادت رساندند و ما به خطاب به دشمنان می گوییم که به برکت خون فخری‎زاده ها صدها و هزاران جهادگر بسیجی علم، علم این شهید بزرگوار را به دست می گیرند.
سردار زهرایی گفت: فرزندان انقلاب و جهادگران خادم ملت همانند شهید فخری زاده و مجموعه بسیج، مولد انقلاب هستند و ترسی از شهادت ندارند بلکه همچون افرادی هستند که در تعقب این مرگ با افتخار هستند.
وی با اعلان اینکه با شهادت فخری زاده یک مسیری جدیدی در کشور باز شد، عنوان کرد: جهادگران ما که در جنگ فقر و محرومیت پیش قدم بودند در عرصه علم، فناوری، هسته ای و دفاعی هم ورود پیدا کردند.منبع:

1399/09/16
20:56:30
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: پایتخت , تخصص , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل