ائتلاف آمریكایی و شانه خالی كردن از مسئولیت ترور سرداران مقاومت

ائتلاف آمریكایی و شانه خالی كردن از مسئولیت ترور سرداران مقاومت

به گزارش سیاسی ائتلاف بین المللی ضد داعش به سركردگی آمریكا امروز (پنجشنبه ۲۲ خرداد) سرانجام سكوت پنج ماهه خویش را نسبت به ترور سرداران شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شكست و اعلام نمود كه در این پرونده نقشی نداشته است.


سخنگوی ائتلاف بین المللی در اظهاراتی که در رسانه های عراق انتشار یافته گفته است: نیروهای این ائتلاف نقشی در ترور (سرداران شهید) قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس و ابومهدی المهندس فرمانده نیروهای الحشد الشعبی نداشته اند.
«مایلز کاگینز» اضافه کرده، ائتلاف بین المللی هیچ نقشی در ترور این فرماندهان نداشته و حتی از نزدیک با فرماندهان امنیتی عراق همکاری دارد و دو طرف درک بالایی از همدیگر دارند.
این فرمانده آمریکایی همینطور ادعا کرده است، ائتلاف بین المللی در جریان عملیات های نظامی در عراق، مشارکت جدی با نیروهای الحشد الشعبی دارد.
وی همینطور مدعی شده که این ائتلاف، هیچ نیتی برای جنگ با کشورهای همسایه ندارد و حضور آنها در خاک عراق فقط برای مبارزه با گروه تروریستی داعش است.
در حالی این فرمانده نظامی آمریکایی این ادعاها را به نام ائتلاف بین المللی مطرح کرده که بر همگان آشکار است که واشنگتن، موسس و بزرگترین حامی ائتلاف بین المللی بوده و بدون آمریکا، در عمل این ائتلاف موجودیت عینی ندارد.
آمریکا چهار ماه بعد از سقوط یک سوم قلمرو عراق به دست داعش که به اعتراف صریح و رسمی «دونالد ترامپ» و «هیلاری کلینتون»، موسس این گروه تروریستی بوده، وقتی بازیافت قدرت نیروهای عراقی را با کمک جمهوری اسلامی ایران دید، در سپتامبر ۲۰۱۴ بنای ائتلاف بین المللی را به ادعای مبارزه با داعش نهاد.
گرچه ادعا می شود ۸۲ کشور عضو این ائتلاف هستند اما در عمل بعضی از کشورها در آن حضور نمادین دارند و تعداد نیروهایشان در عراق از انگشتان دو دست تجاوز نمی کند.
کشورهایی مانند لیبی، جیبوتی، افغانستان، اتیوپی، بحرین، اردن، بوسنی، سومالی، کویت، یمن، تایوان، پاناما، چاد، قطر، عربستان سعودی، قبرس، مصر و کوزوو بعضی از این کشورهای ائتلاف بین المللی هستند که در عمل حضورشان بیشتر نمادین است تا واقعی.
آمریکا در ۶ سال قبل و دوران جنگ با داعش همواره از ائتلاف بین المللی بعنوان پوششی برای جنایت ها و سیاست های خود بهره برده است.
در طول جنگ سه ساله با داعش، تحت پوشش ائتلاف بین المللی به میادین نبرد با جنگ ورود می کرد و بارها سرکرده های داعش را با بالگردهای خود از صحنه جنگ، نجات داده و از راه هوایی، کمک های تسلیحاتی و غذایی به عناصر داعش می رساند که در این خصوص ویدئوهای مختلفی تهیه شده است.
آمریکا هرجا می خواهد حضورش را در عراق مشروع و قانونی توجیه کند، پشت تابلو «ائتلاف بین المللی ضد داعش» پنهان می شود و هرجا می خواهد دست به جنایت بزند، به نام نیروهای آمریکایی، ماشین کشتار خویش را به راه می اندازد.
کاخ سفید تحت پوشش ائتلاف بین المللی، هزاران نیرو وارد عراق کرده که هنوز به درستی شمار آنها مشخص نیست؛ هرچند آمریکایی ها مدعی حضور پنج تا 6 هزار نیروی خود در این کشور هستند.
سخنگوی ائتلاف بین المللی در اظهارات امروز خود ادعا کرده که در طول ماه های گذشته یک هزار و ۲۰۰ نیروی نظامی وابسته به این ائتلاف، خاک عراق را ترک کرده و به کشورهای خود بازگشته اند.
کاگینز گفته، ۸۰۰ نفر از این نیروها، آمریکایی بوده و بقیه از کشورهایی مانند نروژ، اسپانیا، فنلاند، آلمان و ایتالیا هستند.
ارتش آمریکا به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، سرداران شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را در صبح جمعه ۱۳ دی ۹۸ با استفاده از پهپاد، در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد هدف قرار داده و به شهادت رساند.
این حمله هوایی در حالی صورت گرفت که سپهبد سردار شهید سلیمانی به دعوت رسمی دولت عراق برای سفر کاری عازم بغداد شده بود.
این اقدام تروریستی آمریکا، با واکنش شدید مقام های رسمی عراق و انزجار عمومی مردم این کشور مواجه گردید و خیلی از کشورها آنرا محکوم کردند.

سخنان سخنگوی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا در حالی مطرح شده که گفت وگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن برای اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق شروع شده است.
آمریکایی ها با عنایت به سوخته شدن برگه ائتلاف بین المللی در عراق امیدوارند که بتوانند در پوشش نیروهای «ناتو» یا به صورت مشروط، حضور خویش را در عراق حفظ کنند، امری که تابحال در بغداد با آن مخالفت شده است.
پارلمان عراق پنجم ژانویه گذشته (۱۵ دی ۹۸) قانون اخراج نیروهای بیگانه از خاک کشور را تصویب کرد؛ به قول کارشناسان حقوقی، این قانون برای دولت عراق اجبار آور است.
2023


1399/03/23
15:02:21
5.0 / 5
2428
تگهای خبر: آمریكا , ایران , سفر , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل