رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش:

دفاع مقدس به ما درس خودباوری و خوداتكایی آموخت

دفاع مقدس به ما درس خودباوری و خوداتكایی آموخت

به گزارش سیاسی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش با اشاره به اینكه دفاع مقدس به ما درس خودباوری و خوداتكایی آموخت، اظهار داشت: بسیاری از پیشرفت های نظامی قابل بازگو كردن نیست اما همین مقداری از آن كه آشكار است، شگفت انگیز است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ارتش، سرتیپ دوم محمدرضا فولادی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ملی دفاع مقدس و مقاومت (اقتدار ۴۰) اضافه کرد: دفاع مقدس ثابت کرد که می شود سال ها برابر همه قدرت ها با قدرت نابرابر ایستاد و پیروز شد.
وی با بیان این که دفاع مقدس باعث شد ملت ایران برابر توطئه های سیاسی، نظامی و... بایستد، افزود: ارتش در دوران هشت سال دفاع مقدس بیشتر از سه میلیون ایثارگر، ۲۰۷ هزار جانباز و ۴۸ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است ازاین رو پرداختن به نقش هر یک از رزمندگان ارتش، سپاه و بسیج در دوران دفاع مقدس، کاری بزرگ را می طلبد.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش تصریح کرد: ملت ایران با دست خالی مقابل دنیا ایستاد؛ بنابراین این دوران نباید هیچ وقت از یاد مردم برود و این تاریخ منحرف شود.
وی اضافه کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، کارنامه ای پرارزش از خود به یادگار گذاشت تا آیندگان با استفاده از این تجارب راه مقاومت تا پبروزی کامل را ادامه دهند.
سرتیپ دوم فولادی با یادآوری روز دوم مهر سالروز اعزام دانشجویان دانشگاه افسری به جبهه های نبرد حق ضد باطل اظهار داشت: ۴۸ ساعت پس از آغاز جنگ، فرمانده وقت دانشکده افسری ارتش، شهید سید موسی نامجوی دانشجویان را در محلی جمع کرده و وضعیت را برایشان تشریح و به آنها گوشزد کرد که چون دوره دانش آموختگی دانشجویان تمام نشده و در حال تحصیل هستند الزامی بر حضور در میدان جنگ نیست اما به علت وضعیت حاد آن زمان از آنها کمک طلبید اما تصمیم نهایی را به خود دانشجویان واگذار کرد. دانشجویان هم آمادگی حضور خویش را در مأموریت خوزستان اعلام نمودند و این یکان نخستین یکان کلاسیک و منظمی بود که به خوزستان اعزام شده و مانع پیشروی بیشتر دشمن در مناطق مرزی شد.
وی اظهار داشت: امروز روز تولید ملی، آمادگی دفاعی و خودباوری نامگذاری شده است و ما در طول دفاع مقدس هرچند جوان های زیادی را از دست دادیم ولی خون شهدا باعث اتکا به نفس، عزت، استقلال و خودباوری در کشور شد.
امیر فولادی تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۶۲ و در آن شرایط سخت و خارج شدن مستشاران نظامی خارجی با تشکیل معاونت جهاد خودکفایی توانست با راه اندازی، بازسازی و تعمیر تجهیزات؛ در قطعه سازی و قطعه رسانی نیازمندی های اصلی صحنه نبرد مانند توپ، تانک، رادار، کشتی و زیر دریایی در کشور را تأمین کند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، تحرکات عراق ضد ایران با اینکه در سال ۱۳۵۸ ضعیف بود اما با شروع سال ۱۳۵۹ با بروز حوادث مهمی چون قطع رابطه آمریکا با ایران، حمله ناموفق آمریکا در طبس و هم دستگیری و اعدام آیت الله محمدباقر صدر شدت گرفت.
البته تجاوزات مرزی عراق در شش ماهه اول سال ۱۳۵۹ روند یکسانی نداشت بلکه از زمان قطع رابطه آمریکا با ایران تا آستانه کودتای نوژه روبه شدت گذاشت و در تیرماه ۵۹ با فرارسیدن زمان اجرای کودتا و در هماهنگی با کودتاچیان، از شدت اقدامات مرزی عراق کاسته شد، اما بعد از کشف کودتا مجدداً در مردادماه این تحرکات روند صعودی یافت. تجاوزات عراق در شهریور ماه فوق العاده تشدید شد و طی سه دهه اول، دوم و سوم شهریورماه روند تصاعدی به خود گرفت.
بدین گونه که در شهریور ۱۳۵۹ جنگ سرد عراق ضد ایران به جنگ گرم تبدیل شد و در ۱۳۵۹/۶/۱۶ منطقه خان لیلی به تصرف ارتش عراق درآمد. چند روز بعد، منطقه میمک و بعد از آن، پاسگاه های رشیدیه، چیلات، بیات و هم ارتفاع گیسکه به اشغال ارتش عراق درآمد.
پس از هشت سال قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت که یکی از قطعنامه های شورای امنیت است در ۲۹ تیر ۱۳۶۶ برای آخر دادن به جنگ ایران و عراق صادر شد. این قطعنامه از نظر کمی و تعداد واژه های به کار گرفته شده مفصل ترین و از نظر محتوا اساسی ترین و از نظر ضمانت اجرایی قوی ترین قطعنامه شورای امنیت در مورد این جنگ بوده است.
این قطعنامه بلافاصله از جانب عراق پذیرفته شد ولی دو روز مانده به سالروز صدور آن در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از جانب ایران پذیرفته شد پذیرش این قطعنامه هرچند به معنای پذیرش آتش بس از جانب ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و بار دیگر داخل خاک ایران شد تا نقاط مهمی همچون خرمشهر را به دست بیاورد تا با وضع بهتری در مذاکرات حضور داشته باشد، اما موفقیتی به دست نیاورد و در نهایت جنگ در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ به پایان رسید.منبع:

1399/07/03
12:29:15
5.0 / 5
1758
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل