قوی ترین بمب های متعارف چین، روسیه و آمریکا

قوی ترین بمب های متعارف چین، روسیه و آمریکا

به گزارش سیاسی، زومیت نوشت: بهترین ذهن ها اغلب برای ایجاد ابزار مخرب به کار گرفته شده اند. امروزه فناوری مدرن ظرفیت آنرا دارد که کل شهرها را از روی زمین محو کند.


در طول تاریخ، کشورهای مختلف بمب های بزرگی را در موقعیت های جنگی یا بطور آزمایشی منفجر کرده اند که در مواردی عواقب وحشتناکی در پی داشته است.
مادر همه بمب ها (آمریکا)
سلاح عظیم انفجار هوایی جی بی یو-۴۳/بی معروف به «مادر همه بمب ها» یا MOAB بزرگ ترین سلاح غیرهسته ای است که تابه حال ایالات متحده آمریکا در موقعیت های جنگی از آن بهره برده است. این سلاح که ۹ متر طول داشت، ازطریق هواپیماهای باری در کوهستان های افغانستان مستقر شد تا گروهی از جنگجویان داعش را از بین ببرد. به گزارش وکس، در زرادخانه آمریکا فقط بمب معروف به «نفوذگر مهمات انبوه» که هنوز در جنگ مورد استفاده قرار نگرفته، از این بمب بزرگ تر است.


بمب MOAB در سال ۲۰۰۳ ساخته و آزمایش شد. ارتش ایالات متحده در ابتدا می خواست از آن به عنوان یک سلاح روانی برای ترساندن دشمن استفاده نماید، اما در سال ۲۰۱۷ درنهایت مورد استفاده قرار گرفت و در منطقه خطرناکی از افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان انداخته شد. عبور نیروهای زمینی از این منطقه که مملو از تونل و مواد منفجره بود، بسیار خطرناک بود، بدین سبب فرصتی عالی برای آمریکا مهیا شد تا بمب بزرگ خودرا در میدان جنگ آزمایش کند.
بمب MOAB با شعاع انفجاری حدود ۱٫۶ کیلومتر و نیروی انفجار ۱۱ تن مواد منفجره، قادر می باشد یک دفعه ساختمان های فراوانی را با خاک یکسان کند و فقط جهت استفاده در وضعیت خاص مناسب می باشد که احتمال تلفات غیرنظامی بسیار پایین است.
مادر همه بمب ها (چین)
در سال ۲۰۱۹، چین در کوشش برای رقابت با جنگ افزارهای مشابهی که توسط روسیه و ایالات متحده تولید شده بود، آزمایش بمب MOAB خودرا آغاز کرد.
بمب MOAB چین فقط یکی از بمب هایی است که این کشور در سالهای اخیر در کوشش برای ارتقای زرادخانه نظامی خود و دستیابی به موقعیت ابرقدرت ساخته است. غول صنعت دفاعی چین تا آنجا پیش رفت که ویدئویی تبلیغاتی از انفجار عظیمی که ساخته بود، منتشر نمود تا قدرت آنرا به رخ دیگران بکشد.
شایعاتی وجود دارد که بمب چینی مذکور ماهیت گرمافشاری یا ترموباریک دارد. بمب های گرمافشاری یا ترموباریک می توانند اثرات وحشتناکی داشته باشند و بسیاری براین باورند که این بمب ها باید ممنوع شوند. نورینکو، شرکت چینی سازنده بمب این بهتان را رد کرده است.
در حال حاضر این باور وجود دارد که بمب های MOAB چین قوی ترین سلاح های غیرهسته ای تولید شده در این کشور هستند. مادر همه بمب های چین بسیار بزرگ بود و چندین تن وزن و حدود ۶ متر طول داشت، بطوریکه فقط هواپیمای ترابری قدرت جابه جا کردن آنرا داشت.
پدر همه بمب ها
در سال ۲۰۰۷ روسیه به جهت اینکه قدرت خودرا به رخ رقیبانش بکشد، ابرسلاح خودرا آزمایش کرد. پدر همه بمب ها یا FOAB پاسخ روسیه به مادر همه بمب های آمریکا بود و چهار برابر قدرت بیشتر داشت.
بمب FOAB احتمالاً قوی ترین بمب غیرهسته ای موجود است. به گزارش رویترز، رسانه های روسی انفجاری آزمایشی را در تلویزیون دولتی نشان دادند که در آن تصاویر یک آپارتمان واژگون شده و زمین سوخته اطراف آن دیده می شد.


باتوجه به اهداف احتمالی آن، بمب FOAB فقط یک بمب بزرگ نیست، بلکه بزرگ ترین سلاح گرمافشاری شناخته شده برای بشر است. باتوجه به اندازه عظیم آن، مقامات روسیه تأثیر آنرا با انفجار هسته ای برابر دانسته اند بااینکه منتقدان آنرا اغراق آمیز می دانند.
۵۸۵۸


1402/06/11
08:14:23
5.0 / 5
497
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل