اسحاق جهانگیری و محمد جواد آذری جهرمی برای ورود به انتخابات چه گفتند؟

اسحاق جهانگیری و محمد جواد آذری جهرمی برای ورود به انتخابات چه گفتند؟

سیاسی: به گزارش سیاسی، اقتصادنیوز نوشت: گمانه زنی ها در رابطه با کاندیداتوری چهره های شاخص در انتخابات، این سناریو را مطرح می کند که آیا در اسفندماه ۱۴۰۲ شاهد زور و آزمایی ژنرال های سیاسی بر سر کرسی نمایندگی مجلس هستیم؟رقابت ها برای انتخابات مجلس دوازدهم چند روزی ست که رسمیت یافته و طبق اصلاحیه جدید قانون انتخابات، کاندیداها در مرحله «پیش ثبت نام» شرکت می کنند تا اسناد و مدارک خویش را جهت بررسی بهتر صلاحیت ها عرضه کنند.

در این میان، باآنکه تابحال هیچ کدام از چهره های مشهور سیاسی، به صورت رسمی از کاندیداتوری خود رونمایی نکردند اما گمانه زنی های بسیاری در رابطه با آمدن یا نیامدن آنان به میدان رقابت انتخابات از هر گوشه و کنار شنیده می شود.

یک روز صحبت از کاندیداتوری علی لاریجانی است و روز دیگر، از آمدن محمد جواد آذری جهرمی. یک روز بر نامزدی محسن رضایی بحث می کنند و بار دیگر در رابطه با علی شمخانی.

اما این گمانه زنی ها در رابطه با کاندیداتوری چهره های شاخص در انتخابات، این سناریو را مطرح می کند که آیا در اسفندماه ۱۴۰۲ شاهد زور و آزمایی ژنرال های سیاسی بر سر کرسی نمایندگی مجلس هستیم؟ آیا انتخابات ۹۸ با مشارکتی که به ۵۰ درصد هم نرسید، درس عبرتی شده تا شرایط به نحوی تسهیل شود که این دفعه، مهره های سرشناس سیاسی در انتخابات مجلس قدم به میدان بگذارند و حضور این چهره ها تنور رقابت های انتخاباتی را گرم کند؟

ژنرال های سیاسی به میدان می آیند؟
در انتخابات مجلس یازدهم میزان مشارکت مردم پای صندوق های رای در مقایسه با ادوار گذشته، به پایین ترین حد خود رسید. هرچند برخی عدم آمدن مردم پای صندوق های رای را محصول نظارت استصوابی و حذف اصلاح طلبان از انتخابات در روند بررسی صلاحیت ها می دانند و برخی دیگر نیز، نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی و سیاسی را در این امر دخیل می بینند اما به نظر می آید در پشت پرده سیاست گذاری انتخاباتی کشور، این سناریو مطرح است که حضور چهره های شاخص سیاسی در انتخابات مجلس یازدهم و رقابت تنگاتنگ میان آنان، می تواند مردم را به پای صندوق های رای بکشانند.

روحانی حذف شد، برادر محسن می آید؟
در این زمان حرف و سخن های بسیاری در رابطه با کاندیداتوری لاریجانی، محسن رضایی، حسن روحانی و... مطرح شده اما کدام سیاستمداران برای انتخابات مجلس کاندیدا می شوند؟

بر اساس قانون انتخابات، سن کاندیداها هنگام ثبت نام باید حداقل ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال شمسی باشد. به این ترتیب، حسن روحانی به علت داشتن سن بالا نمی تواند کاندیدای انتخابات شود و از دور رقابت ها حذف می شود.

از سوی دیگر، پس از کناره گیری محسن رضایی از حضور در کابینه ابراهیم سیاسی، احتمال پوشیدن رخت انتخاباتی توسط او قوت گرفت؛ احتمالاتی که با اینکه تکذیب شد اما باید دید در ایام آینده برادر محسن در انتخابات پیش ثبت نام می کند یا خیر.

از میان چهره های نظامی، علی شمخانی هم وضعیتی مشابه محسن رضایی دارد و بعد از کناره گیری اش از دبیری شورایعالی امنیت ملی، گمانه هایی در خصوص کاندیداتوری وی در انتخابات عنوان شد است.

از سوی دیگر، نام محمد باقر قالیباف و علی لاریجانی هم در صدر گمانه زنی ها شنیده می شود، چهره هایی که بر البته بر سر حضور آنان در انتخابات ۱۴۰۲ حرف و حدیث هایی هم وجود دارد. هر چند که برخی، از عزم علی لاریجانی برای فتح پاستور در ۱۴۰۴ نقل می کنند اما معلوم نیست که او بار دیگر بر کرسی نمایندگی خواهد نشست یا خیر. البته علی لاریجانی که همچنان از رد صلاحیت خود در رقابت های ۱۴۰۰ گلایه مند است، چندی قبل با انتشار متنی کنایه آمیز نوشت که خبری برای انتخابات وجود ندارد.

در این میان میتوان به یکی دیگر ازچهره های جنجالی سیاست، یعنی محمود احمدی نژاد اشاره نمود که بعد از ۲ بار رد صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری، آنرا تحریم کرد. با این وجود اینروزها بعضی از احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات سخن می گویند که البته توسط احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز تکذیب شد.

اسحاق جهانگیری و محمد جواد آذری جهرمی هم از دیگر چهره هایی هستند که با وجود گمانه زنی ها در زمینه حضورشان در انتخابات، از عدم نامزدی خود در انتخابات مجلس گفتند.

با این حال، باید تا پایان مراحل پیش ثبت نام و اعلام رسمی ژنرال های سیاسی منتظر ماند و دید آیا آنان با کاندیداتوری خود، تنور رقابت های انتخاباتی سال جاری را گرم می کنند؟

بیشتر بخوانید: باهنر: داروهایی که به دشمن ترین دشمنانشان می دادند، به ما نمی دادند/ اینها این قدر ناجوانمرد هستند فعالیت انتخاباتی روحانی، لاریجانی و جهانگیری برای ایستادگی در مقابل... هشدار مهم به قالیباف؛ تیغ خالص سازها پس از لاریجانی سراغ تو می آید
۲۱۶۲۲۰
منبع:

1402/05/21
18:05:54
5.0 / 5
306
تگهای خبر: شورا , كشور , مجلس , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل