رضاحسینی:

وجود همه اقشار و سلائق، مشارکت در انتخابات را بالا می برد

وجود همه اقشار و سلائق، مشارکت در انتخابات را بالا می برد

به گزارش سیاسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موفقیت در زمینه و آزمون سخت انتخابات علت و شرط دارد، اظهار داشت: برای مشارکت بالا باید همه اقشار و سلیقه ها اجازه ورود به عرصه انتخابات را داشته باشند، چونکه اگر قرار باشد یک طیف خاص وارد عرصه انتخابات شود بهانه دست دشمن می دهد و دلگرمی را از مردم می گیرد.


مصطفی رضاحسینی قطب آبادی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با مولفه های ایجاد مشارکت بالا در انتخابات آینده کشور، بیان نمود: یکی از نکاتی که رهبری در دیدارهای اخیرشان با نمایندگان و قبلا هم در بحث انتخابات به آن اشاره داشتند بحث مشارکت مردم و رقابت سالم می باشد و سفارش ایشان این بود که ما نمایندگان در سال آخر بگونه ای رفتار و عمل نماییم که زیبنده مجلس انقلابی باشد.

دشمنان به دنبال تضعیف انتخابات هستند
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: بحث مهمی که پیرامون فرمایشات مقام معظم رهبری مطرح است بحث مشارکت مردم در انتخابات، چگونگی آن و حداکثری بودن مشارکت است، چیزی که کشور بشدت به آن نیاز دارد. کشورهای اروپایی و آمریکا فضایی بوجود آورده اند و مثل همیشه به دنبال این هستند که ببیند در انتخابات و مناسبت ها مشارکت در کشور پایین آمده و این امر سبب می شود که برنامه هایشان ضد ما را بیشتر پیش ببرند و هم اکنون هم منتظرند که مهم ترین رویداد سالجاری یعنی انتخابات مجلس که بسیار مهم و حساس است را تضعیف کنند.
نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبیعی است که در انتخابات پیش رو مباحثی پیرامون این که مشارکت پایین است داغ شده ولی در واقع این گونه نیست، اظهار داشت: موفقیت در این حوزه و آزمون سخت علت و شرط دارد؛ برای مشارکت، همه اقشار باید اجازه ورود داشته باشند و باید به همه سلیقه ها در زمینه کاندیداتوری اجازه ورود داده شود. اگر قرار باشد که از یک طیف خاص بخواهند وارد عرصه انتخابات شوند و صلاحیت ها بگونه ای رد شود که شائبه ایجاد نماید، این بهانه دست دشمن می دهد و دلگرمی را از مردم می گیرد، ازاین رو باید در تأیید صلاحیت ها و اجازه ورود احزاب، گروه ها و افراد به عرصه انتخابات فضا باز باشد.

باز بودن فضا به معنای ورود افراد بدون شرایط نیست
رضاحسینی در عین حال تصریح کرد: باز بودن فضا به این معنا و منزله نیست که خدای ناکرده کسانی که حائز شرایط نیستند وارد عرصه شوند، نه این گونه نیست و کسی چنین چیزی را طلب نمی کند، چونکه ما آنقدر شهید داده ایم و آنقدر سختی برای این نظام کشیده شده که نمی خواهیم ۴۳ سال تلاش را به دست کسانی بسپریم که حائز شرایط نیستند.
ایشان در ادامه اظهار نمود: نکته ای که پس از ۳۸ سال کار سیاسی و انتخاباتی می خواهم بگویم اینست که باید ببینیم افرادی که وارد عرصه انتخابات می شوند چه کسانی هستند، بطور قطع افرادی که وابسته به سازمان های جاسوسی هستند و عملا با دشمن و بیگانه کار می کنند وارد این عرصه نمی شوند و اگر هم بیایند طبیعی است که باید رد صلاحیت شوند. همینطور کسانی که به بیت المال دست درازی داشته اند و سو استفاده مالی کرده اند طبیعی هم جایگاهی در میان مردم ندارند، ازاین رو این که این فرد اصولگرا یا اصلاح طلب بوده و بحث های سلیقه ای باید کنار گذاشته شود.

دستگاه های در رابطه با انتخابات باید هوشیار باشند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آفتی که هم اکنون پیش می آید و بخصوص در شهرستان ها بیشتر لمس می شود اینست که برخی افراد که فاقد مسئولیت هستند به نیابت و نمایندگی از دستگاههای مرتبط و مسئول صحبت می کنند و شائبه ای را در شهرستان ها ایجاد می کنند که مثلاً فلان کاندیدا رد است که این مورد در مردم دلسردی بوجود می آورد و زنگ خطری را به صدا در می آورد، بنابراین دستگاههای مرتبط باید هوشیار باشند و افرادی را که جوسازی می کنند و از هم اکنون دارند بنا بر سلیقه و به زعم خود افراد را تأیید یا رد می کنند مورد پیگرد قرار دهند. چون به نظرم کار این گونه افراد کاری شبیه دشمن است که تفرقه و دلسردی بوجود می آورد و این افراد حق ندارند در مورد مردم و کاندیداها اظهار نظر قبل از موعد و خارج از عرف کنند.
رضاحسینی در مورد نقش احزاب در ایجاد مشارکت بالا در انتخابات بیان نمود: متأسفانه در کشور ما احزاب آنطور شکل نگرفته اند و شاید یکی از حلقه های کلیدی مفقود در بحث سیاسی کشور ما نبود احزاب مشخص آنگونه که در سایر ممالک وجود دارد، باشد. مثلا از قدیمی ترین و نخستین احزابی که در کشور داریم حزب مؤتلفه اسلامی است که ۶۰ سال سابقه فعالیت دارد و به صورت منظم در همه عرصه ها معقولانه ورود می کند. اما آن چه که در کشور بیشتر مطرح است بحث اصولگرا و اصلاح طلب است که متأسفانه در خود اصولگرایان و اصلاح طلب ها هم یکپارچگی در زمینه سیاسی را نمی بینیم.

اختلاف نظر داخلی بین احزاب سبب شده که نقش خویش را پررنگ ایفا نکنند
وی ادامه داد: اگر در انتخابات با لحاظ بی طرفی به احزاب اصلاح طلب یا اصولگرا فضا داده شود که کاندیداهایتان را معرفی کنید، اما باز هم اختلاف وجود دارد و مثلا در یک شهرستان به فرض ۶ نفر کاندیدای اصولگرا به میدان می آیند که مابین خود آنها هم در رابطه با این که کدام یک از این ۶ نفر بعنوان نماینده آن حزب معرفی شود و بقیه پشت سر او قرار گیرند مشکل وجود دارد و در طیف اصلاح طلب هم این مشکلات هست و این موارد سبب شده که اعضاء هم نتوانند نقش خویش را به صورت پررنگ ایفا کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: باید این افراد معیارهایی را برای ورودشان به عرصه دارا باشند تا حائز شرایط شوند، اما به طور عمده افرادی که وارد می شوند تمکین نمی کنند و این تعدد و تکثر کاندیداها سبب می شود که رای ها خرد شده و نماینده ای با رای کمی بالا بیاید، اما این که این فضا باز شود تا جریانات بتوانند افرادشان را با سلائق مختلف که جامعه نیاز دارد معرفی کنند، خیلی مهم است. امروز جوان ها سلائقی را می پسندند که با نسل جوان و علم و فناوری روز سر و کار داشته باشد و با کسی که ایده و نظر قدیمی و سنتی دارد نمی توانند کار کنند و بر این اساس طبیعی است که اقبالی برای حضور در زمینه انتخابات نشان ندهند، ازاین رو باید جمیع جهات در نظر گرفته شود.

اختلاف سلیقه ها در انتخابات باید کنار گذاشته شود
رضاحسینی با بیان اینکه بعنوان نماینده مردم به دوستان و کسانی که برای ایران و مردم و نظام دل می سوزانند می گویم که باید اختلاف سلیقه های فردی را کنار بگذارند، اظهار داشت: افراد بدون توجه به بحث قدرت و جایگاه هایی که امکان دارد به دست بیاورند باید بدانند مهم ترین مسأله حفظ کشور و نظام است. همینطور باید به این مورد توجه داشته باشند که خیلی ها پشت مرزها کمین کرده اند تا ببینند خللی در کشور ایجاد شود و ضربه ای بزنند.
او در آخر تاکید کرد: هم انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان و هم کسانی که در مقام تصمیم گیری برای صلاحیت ها قرار دارند، هوشمندانه برخورد کنند و بهانه به دست کسی ندهند، چونکه اگر این گونه باشد اساسا مشارکت هم بالا می رود و ما می توانیم انتخابات پرشور و مؤثری داشته باشیم و در کنار آن مجلسی قوی با نظریه ها و آرای مختلف داشته باشیم که بتواند مسائل کشور را به امید خدا به سرمنزل مقصود برساند.1402/03/10
09:20:22
5.0 / 5
334
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل