یك رسانه عربی ادعا كرد

سفر سلطان عمان به مصر و وساطت میان تهران و قاهره

سفر سلطان عمان به مصر و وساطت میان تهران و قاهره

سیاسی: سیاسی: یک رسانه عربی به نقل از برخی منابع به سفر سلطان عمان به مصر و احتمال وساطت میان تهران و قاهره پرداخت.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حسن هریدی، دستیار پیشین وزیر خارجه مصر در گفت و گو با روزنامه العرب با اشاره به سفر سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به مصر اصرار کرد که احتمال وساطت مسقط میان تهران و قاهره مطرح است و بعید نیست که در نشست سران دو کشور عمان و مصر مطرح شود.
وی اشاره کرد: البته گزارش هایی در خصوص تماسهای تهران و قاهره بوسیله دفتر حفاظت منافع دو کشور مطرح است و این احتمال که دو کشور باهم تماسهای مستقیم دارند به واقعیت نزدیک تر است.
برخی منابع مصری خاطرنشان کردند که ایران غایب حاضر در گفت وگوهای پادشاه عمان و عبدالفتاح سیسی، رییس جمهور مصر در قاهره است برای اینکه هر دو کشور در پرداختن به مسائل مهم شتابزدگی نمی کنند و مساله روابط تهران و قاهره نیاز به صبر و تلاش دارد.
از طرف دیگر عماد جاد، مشاور مرکز مطالعات الاهرام نیز در گفت و گو با العرب به سفر سلطان عمان به قاهره پرداخت و اصرار کرد که این کشور می تواند میان ایران و مصر میانجیگری کند.
سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان روز گذشته در سفری دو روزه وارد قاهره شد.
منابع مصری همین طور به اظهارات سفیر عمان در قاهره در آستانه سفر پادشاه این کشور به مصر پرداختند و آنرا قابل توجه توصیف کردند.
عبدالله بن ناصر الرحبی، سفیر عمان در قاهره در یک نشست خبری اصرار کرد که امیدواریم تمام اختلافات سیاسی موجود میان ایران و کشورهای عربی حل شود.
سفیر عمان در قاهره همین طور برای برگزاری گفت و گو میان کشورهای عربی و عدم دخالت در امور یکدیگر اظهار امیدواری کرد.
حمد العرابی، وزیر خارجه پیشین مصر نیز بتازگی در گفت و گو با شبکه «صدی البلد» در اظهاراتی درباب روابط ایران و مصر اظهار داشت که هیچ مشکلی میان تهران و قاهره وجود ندارد.
او گفت که در هر دو کشور کارداری در سطح سفیر حضور دارد و در مرحله اخیر تلاش هایی برای بسط روابط دو کشور انجام شده است.
از طرف دیگر، یک منبع دیپلماتیک مصری بتازگی در گفت و گو با العربی الجدید اعلام نمود که اوایل ماه جولای نشست جدیدی میان مسئولان تهران و قاهره با وساطت بغداد برگزار می شود و این جلسه در بالاترین سطح نشست های امنیتی خواهد بود.
این منبع که خواهان عدم فاش شدن نامش شده است اصرار کرد که میانجیگری بغداد پس از کوشش های عمان برای بسط روابط ایران و مصر انجام شد.
او گفت که ملاحظات مصر در روابط خود با ایران پس از توافق تهران و ریاض کمتر شده است.
این منبع مصری می گوید که گشایش قاهره در روابطش با تهران پس از میانجیگری های عراق و عمان حالا بیشتر شده است اما همچنان در مرحله «آزمودن جدیت ایران» در این امر هستند.
یک منبع دیپلماتیک مصری دیگر نیز با اشاره به گسترش روابط تهران و قاهره اظهار داشت که دیدار روسای جمهور و یا وزرای خارجه دو کشور در مرحله آتی بعید نیست اما به هر حال این دیدارها پیش از ماه جولای که موعد نشست دوم مسئولان دو کشور در بغداد است، نخواهد بود.
ایشان سپس به دیدار عبدالفتاح سیسی، رییس جمهور مصر و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه جلسه «بغداد۲» در اردن اشاره نمود و آنرا تحولی بزرگ توصیف کرد.
این منبع دیپلماتیک اشاره کرد که اگر درباب پرونده های اولیه توافق شود، دیدار حسین امیر عبداللهیان و سامح شکری وزرای خارجه ایران و مصر بعید نخواهد بود و ممکنست در حاشیه یک نشست بین المللی دیداری میان ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران و عبدالفتاح سیسی، رییس جمهور مصر صورت گیرد.
منبع:

1402/03/01
13:44:58
5.0 / 5
348
تگهای خبر: ایران , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل