یك استاد ژئوپلیتیك دانشگاه مطرح كرد

جدیت ایران مانعی قوی در مقابل آرزوهای علی اف

جدیت ایران مانعی قوی در مقابل آرزوهای علی اف

به گزارش سیاسی، یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با تأکید بر اینکه اروپایی ها و آمریکایی ها با حرکت علی اف در منطقه قره باغ و قفقاز موافق نیستند، اظهار داشت: اگر اقدام و جدیت ایران برای مقابله و نیز ترس از ایران نبود حتما علی اف حمله کرده بود.


عبدالرضا فرجی راد در گفت و گو با ایسنا در تحلیل خود از تحولات اخیر در منطقه قفقاز و تشدید تنش ها میان آذربایجان و ارمنستان گفت: الهام علی اف باتوجه به پیروزی که در جنگ اخیر قره باغ به دست آورد بطور کلی وضعیت و روحیه تهاجمی پیدا کرده است. از جانب دیگر موقعیت این منطقه و ادامه جنگ اوکراین و درگیر بودن روسیه شرایطی را فراهم نموده که تصور می کند باید آرزوهایش را برآورده کند.
وی اشاره کرد: در حقیقت علی اف بدنبال این است که بطور کامل قره باغ را تصرف کند البته بخش قابل توجهی را در جنگ قبلی به تصرف در آورد، ضمن اینکه درصدد است نخجوان را به سرزمین اصلی آذربایجان بوسیله استان سیونیک در کنار مرز ارمنستان و ایران و دالان ۴۰ کیلومتری متصل کند.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه اضافه کرد: بدین سبب رییس جمهور آذربایجان فکر می کند در صورتیکه جنگ اوکراین تمام شود و در مدت ۵۰ روزه باقی مانده تا انتخابات ترکیه احتمال تغییراتی در ساختار سیاسی این کشور وجود دارد، ممکنست فرصتی را که حالا در اختیار دارد در آینده نداشته باشد و پس باتوجه به پیروزی که در جنگ اخیر به دست آورده در تلاش است خودرا تجهیز کند پیش از اینکه ارمنستان از طرف حامیان خود تجهیز شود.
سفیر سابق کشورمان در نروژ همین طور بیان کرد: باتوجه به اینکه یکی از آرزوهای علی اف ایجاد دالان زنگزور در کنار مرز ایران و ارمنستان است و این مساله نیز ژئوپلیتیک منطقه را تغییر می دهد، ضمن اینکه ایران به شدت مخالف این مساله است برای اینکه اسرائیل نیز در این سال ها توانسته در جمهوری آذربایجان نفوذ داشته باشد، بدین سبب جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی دهد دالان زنگزور در کنار مرز ایران کشیده شود.
فرجی راد اشاره کرد: از این لحاظ علی اف حالا بر روی منطقه قره باغ تمرکز کرده است و همانطور که روس ها اعلام نمودند علی اف ترک مخاصمه و توافق ۲۰۲۰ با ارمنستان را نقض کرده است، بدین سبب احتمالاً در ایام آینده شاهد تنش های بیشتر در این منطقه باشیم.
ایشان سپس گفت: از طرف دیگر آمریکایی ها با پیام و تماسی که با علی اف داشته اند به حالت تهاجمی و تجاوزگرانه او اعتراض کرده اند. اما باید ببینیم چرا اعتراض کرده اند؟ چون آمریکا نمی خواهد در منطقه ای مانند قفقاز جنوبی و یا بطور کلی آسیای جنوب غربی در وضعیت فعلی تنش و درگیری ایجاد شود، به این دلیل که آمریکایی ها فکر می کنند این اتفاقا یکی از خواسته های پوتین است برای اینکه توجهات از مساله اوکراین کم شود.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با تأکید بر اینکه اروپا و آمریکایی ها با حرکت علی اف موافق نیستند، اظهار داشت: از آنجا که ارمنستان لابی قوی در آمریکا و اروپا خصوصاً در فرانسه دارد، پس مساله پیچیده است و علی اف هم از جنگ اوکراین سوء استفاده می نماید. از جانب دیگر آمریکایی ها نمی خواهند تنش دیگری در منطقه ایجاد شود.
این دیپلمات پیشین کشورمان در ادامه اظهار داشت: در پیش بودن انتخابات ترکیه و عقب افتادن اردوغان از رقیب خود شرایطی را فراهم نموده که برد یا باخت برای ترکیه یک ریسک است، همین طور باتوجه به طولانی بودن موضوعات مربوط به قره باغ و ارمنستان، علی اف به عنوان تجاوزگر مطرح می شود و در حقیقت تصرف بخش دیگری از قره باغ و استان سیونیک نوعی تجاوز گری بشمار می رود.
فرجی راد درباره ی غیرفعال بودن گروه مینسک در تنش و درگیری های میان ارمنستان و آذربایجان نیز ابراز کرد: از زمانی که روس ها واسطه شدند و علی اف در این جنگ برنده شد، فعالیت گروه مینسک کم شد و الان هم وضعیت به شکلی نیست که علی اف به حرف گروه مینسک گوش دهد.
ایشان سپس اشاره کرد: فکر می کنم اگر اقدام ایران نبود حالا علی اف حمله کرده بود، اهمیت استان سیونیک ودالان زنگزور کمتر از بخش های دیگر قره باغ نیست. بدین سبب اقدام و جدیت ایران برای مقابله و نیز ترس از ایران مانع از این شد که علی اف حمله کند اگر نه حتما حمله کرده بود.
منبع:

1402/01/06
14:38:18
5.0 / 5
345
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل