جشن نوروز در یونسکو و غیبت ترکیه و آذربایجان

جشن نوروز در یونسکو و غیبت ترکیه و آذربایجان

سیاسی: مرکز یونسکو در پاریس، نوروز باستانی را در هماهنگی با ایران و کشورهای حوزه نوروز به استثناء ترکیه و جمهوری آذربایجان، جشن گرفت.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، ساختمان مرکزی یونسکو در پاریس، روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ با حضور ۱۰ کشورِ ایران، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، قرقیزستان، قزاقستان و هند، شاهد برگزاری جشن نوروز باستانی بود.
هماهنگ کننده اجرای این مراسم، ایران بود. احمد پاکتچی ـ سفیر دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو ـ در این گرامی داشت اظهار داشت: نوروز به سبب ارتباط استوار آن با طبیعت، این ظرفیت را دارد که یک جشن برای کل ملل باشد و ثبت آن در لیست میراث ناملموس فرهنگی بشر، تسهیل کننده این امر است.
او افزود: مردم ایران و منطقه، که نوروز را جشن می گیرند، نه فقط آنرا نمود نو شدن طبیعت می شمارند، بلکه از نوروز به عنوان فرصتی برای فراموش کردن کدورت ها و ‌رنجش ها، و بازسازی دوستی ها و ایجاد صمیمیت استفاده می نماید. ما نیز امیدواریم که نوروز زمینه ای برای تجدید دوستی و ایجاد همبستگی میان ملل مختلف، به خصوص در منطقه ما باشد.


فیرمین ماتوکو ـ معاون امور بین المللی مدیر کل یونسکو ـ نیز درباره ی جایگاه و اهمیت نوروز سخنرانی کرد.


«نوروز» در سال ۲۰۰۹ به عنوان میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شده و ۱۲ کشور در آن مشارکت دارند. از همین رو همه ساله مراسمی به مناسبت بزرگداشت نوروز در یونسکو انجام می شود. در این مراسم نزدیک به ۴۰۰ نفر از سفرا و فعالان امور فرهنگی و بین المللی حضور داشتند.
کشور ترکیه به سبب عزادار بودن در زلزله اخیر و به همراه آن جمهوری آذربایجان از میان ۱۲ کشور عضو گروه نوروز، امسال در این جشن مشارکت و حضور نداشتند، در این مراسم نیز به قربانیان و بازماندگان زلزله ترکیه، ادای احترام شد.

1402/01/01
02:37:31
5.0 / 5
290
تگهای خبر: ایران , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل