رییس دیوان عالی:

اجرای عدالت ضامن حفظ نظام است

اجرای عدالت ضامن حفظ نظام است

سیاسی: به گزارش سیاسی، مرکزی رئیس دیوان عالی کشور اظهار داشت: هیچ چیز در این کشور به اندازه اجرای عدالت، نظام را حفظ نمی نماید.حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم ششم اسفندماه ۱۴۰۱ در جریان سفر به شهرستان خمین در بیت تاریخی امام راحل با اشاره به این که در زمان مراجعه دو نفر به عدلیه، قاضی بواسطه ادله مسئله را حل و فصل می کند و تلاش می کند که حق را اجرائی کند، اظهار داشت: دست ما برای برقراری عدل باز است و چتر عدل باید به شکل عمومی فارغ از راست و چپ، کافر و مسلمان، زن و مرد و پیر و جوان باز شود.

وی با تأکید بر این که در جایگاه اجرای عدل نباید بین افراد تفاوتی قائل شد و حکم صادره باید عادلانه باشد، اضافه کرد: اگر از مسیر عدل خارج شویم باید بدانیم که از مسیر حق خارج شده ایم و نارضایتی خداوند و مردم را خواهیم داشت. باید به مسئله جلب رضایت جامعه توجه و نگاه ویژه داشت.

مرتضوی مقدم اشاره کرد: این که مدیری در برخورد با مردم رفتاری رضایت بخش نداشته باشد، اما در مقابل رئیس خود رفتار توام با تملق و چاپلوسی داشته باشد، اساسا روزی از چشم رئیس خود هم خواهد افتاد، اگر رضایت عموم مردم را در عملکرد خود جلب نماییم، مسلما رضایت رییس نیز حاصل می شود.

وی با اعلان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در موقعیت و زمانی قرار گرفته که بیشترین زحمت برای مسئولان وجود دارد، اضافه کرد: فردی که بخواهد مسئولیت و دین خودرا نسبت به نظام ادا کند، بار سنگینی به دوش دارد و امروز بواسطه وجود فضای مجازی، برخی نارضایتی ها و دشمنی ها و فعالیت رسانه های معاند مقابل نظام جمهوری اسلامی و وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه، مسئولیت سنگینی به دوش داریم.

رییس دیوان عالی کشور بیان کرد: مردم ما، مردمی رنج کشیده و مظلوم هستند، این انقلاب را طی ۴۳ سال با همه مشقت ها و سختی ها به اینجا رسانده اند، آیا این مردم که امروز بواسطه کوشش های دشمن در منگنه قرار گرفته اند، مستحق فداکاری هستند یا خیر؟ ما باید برای این مردم تا جایی که توان داریم فداکاری نماییم، باید این سرمایه را برای نظام حفظ نماییم و اساسا با خدمت می توان از این سرمایه حراست کرد.

وی با تأکید بر این که کار ارباب رجوع را نباید یک ساعت به تعویق انداخت و باید بلافاصله کار مردم در ادارات اجرائی شود، اظهار داشت: انجام تعدادی از امور بسیار ساده است، اما به سبب این که مشکلات خودرا ارجح می دانیم، کار مردم را روزها به تعویق می اندازیم. البته شاهدیم که تعدادی از مدیران برای انجام امور، شبانه روز درحال فعالیت هستند.

مرتضوی مقدم با اشاره به این که مسئولان ما سه دسته اند، اضافه کرد: یک دسته از مسئولان حس عدالت خواهی دارند و به هر طریقی بدنبال رفع مشکلات هستند که البته تعداد آنها کم است، دسته دوم از مسئولان منافع خودرا مقدم می دانند و تا جایی که منافعشان لطمه نبیند پای کار هستند و دسته سوم مسئولان میلی هستند، اگر مشکلی با طرف مقابل نداشته باشد، کار انجام می گیرد، اما اگر علاقه ای به کار نداشته باشند، سنگ اندازی می کند و در حقیقت این مسئولان هیچ ارزشی ندارند.

وی اشاره کرد: هیچ چیز در این کشور به اندازه اجرای عدالت نظام را حفظ نمی کند و اگر دوستدار نظام و مردم هستیم باید عدالت را اجرائی نماییم.

رییس دیوان عالی کشور با اعلان اینکه یکی از با اهمیت ترین مسائل، ارزش قائل شدن برای وقت مردم است که متاسفانه گاهی به این امر اهمیت لازم داده نمی گردد، اظهار داشت: وقت مردم بسیار باارزش است، اگر فردی را در یک ساعت مشخص دعوت می نماییم، باید درست در همان ساعت پاسخ خودرا دریافت کند، نباید هیچ فردی برای کار خود معطل شود، اما متاسفانه در همه ادارات و جایگاه ها شاهد هدررفت وقت مردم هستیم و قسمتی از نارضایتی مردم به این مسئله بازمی گردد، اگر بدنبال جلب رضایت مردم هستیم باید در زمانی درست پاسخگو باشیم.

وی اشاره کرد: در کنار اهمیت دادن به وقت مردم، نباید برای آنها هزینه تراشی نماییم، گاهی افراد برای انجام کار خود باید مسافت زیادی طی کنند و بابت این مسافت هزینه کنند، این که کار مردم را به روزهای دیگر موکول می نماییم، عملا هزینه تراشی شمرده می شود و مراتب نارضایتی را به وجود می آورد در صورتیکه باید این مسائل اصلاح گردد.

مرتضوی مقدم با اعلان اینکه اساسا مسئولان می دانند که چگونه باید گره کار مردم را باز کنند، اضافه کرد: گاهی باید برای انجام کار مردم خطرپذیر بود، اساسا اگر خطرپذیر نباشیم، مدیر نیستیم.

وی خواهان تسهیل کردن کار مردم شد و اظهار داشت: نباید یک گره را تبدیل به دو گره کرد، بلکه باید کار را تسهیل کرد که اساسا مدیرانی که اینطور عمل کنند کم هستند. اگر مدیری بیش از توان خود کوشش کرد و کار مردم را به انجام رساند اساسا جای تشکر دارد، اما این که مدیری وظیفه خودرا انجام می دهد، نیازی به تشکر مردم نیست و اصلا نباید انتظاری هم بابت تشکر داشت.

رییس دیوان عالی کشور با اشاره به اصلاحاتی در بعضی از قوانین که از طرف قوه قضاییه پیشنهاد شده است، اضافه کرد: این پیشنهادات حتما به مجلس اعلام می شود.

وی اظهار داشت: خیلی از مردم ما با قوانین و مقررات آشنا و آگاه نیستند و از این حیث کلاه سر آنها می رود، در این شرایط دستگاه قضا چه کاری می تواند انجام دهد؟ متاسفانه حقه بازی های بسیاری صورت می گیرد، اطلاعات مردم کم است، حتی در بعضی از پرونده ها، مردم با یک دروغ رفتاری خودرا گرفتار می کنند و گاهی در بعضی از مسائل نمی توان کاری را به پیش برد.

وی بیان کرد: مردم مسئولان را یکی می دانند و اگر یک نفر رفتار و عملکرد اشتباه داشته باشد، نارضایتی از نظام رقم می خورد چونکه همه ما وابسته به نظام هستیم، بنا بر این باید با تشریک مساعی بار نظام را همگی با هم برداریم و اگر هر کدام از ما کوتاهی نماییم به نظام ضربه زده ایم. اگر همه مسئولان هم صدا باشند می توانند هر راهی را باز کنند و گاهی انسان باید از حق خود به خاطر نظام گذشت کند.

مرتضوی مقدم اشاره کرد: در دورانی قرار داریم که دشمنان برای براندازی نظام جمهوری اسلامی کمر بسته اند، باید بیدار شویم، سرمایه این نظام مردم هستند و باید این سرمایه را حفظ کرد، به داد آنها رسید و برای رفع مشکلات آنها همت کرد.

منبع:

1401/12/08
15:47:23
5.0 / 5
394
تگهای خبر: ایران , جامعه , سفر , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل