رایزنی علی باقری با مقامات ارشد بورکینافاسو

رایزنی علی باقری با مقامات ارشد بورکینافاسو

سیاسی: علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در مسافرت یک روزه ی خود به «واگادوگو» با «دو تامبلا»، نخست وزیر بورکینافاسو ملاقات کرد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، باقری در این دیدار، ضمن ابلاغ دعوت معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به مقام بورکینایی، وی را در جریان آخرین وضعیت روابط و برنامه های توسعه روابط قرار داد.
در این دیدار باقری با اشاره به سابقه استعماری غربی ها در قاره آفریقا، اظهار داشت: روز استقلال در کشورهای آفریقایی روزی است که این کشورها توانسته اند خودرا از اسارت دولت های ناقض حقوق بشر اروپایی رهایی بخشند.
نخست وزیر بورکینافاسو نیز ضمن استقبال از دعوت همتای ایرانی، بر توسعه روابط دوجانبه تاکید نمود.
وی با اشاره به جایگاه تمدنی ایران، اشاره کرد: ملل دیگر هر کدام به صورتی وامدار این تمدن بزرگ بوده و کشورش از هرگونه توسعه روابط با ایران استقبال می کند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه همین طور در دیدار با وزیر امور خارجه بورکینافاسو، موضوعات مورد علاقه مشترک را مورد بررسی قرار داد.
دو طرف توافق کردند که با تشکیل کمیسیون مشترک بین دو کشور، نخستین جلسه آنرا به زودی در ««واگادوگو» برگزار کنند.
در دیدار علی باقری با وزیر تجاری و توسعه صنعتی بورکینافاسو نیز، دو طرف درباب راه های توسعه همکاریهای اقتصادی بین دو کشور، افزایش مبادلات تجاری و برگزاری نمایشگاه محصولات ایرانی رایزنی و تبادل نظر کردند.
مقام بورکینایی از حضور شرکت های ایرانی در کشورش استقبال کرد.
منبع:

1401/11/03
08:00:21
5.0 / 5
595
تگهای خبر: اروپا , ایران , برنامه , تمدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل