تکرار جعل نام خلیج فارس از طرف نخست وزیر عراق

تکرار جعل نام خلیج فارس از طرف نخست وزیر عراق

سیاسی: سیاسی: با وجود انتقادات شدید مقامات ایران، نخست وزیر عراق بار دیگر از نام جعلی برای خلیج فارس استفاده نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، بتازگی مسابقات فوتبال میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در بصره انجام شد و در این جام از نام جعلی (خلیج ع. ر. ب. ی) استفاده شد.
مقامات ارشد عراقی همچون محمد شیاع السودانی، نخست وزیر این کشور و مقتدی صدر، رهبر جریان صدر بر این نام جعلی تاکید نمودند که این امر واکنش شدید مقامات کشورمان را به همراه داشت.
حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی در مورد این اقدام مقامات عراقی و استفاده از نامی مجعول بجای واژه خلیج فارس اظهار داشت: سه روز پیش سفیر عراق را فراخواندیم و اعتراض خودرا دراین زمینه اعلام کردیم، روز گذشته نیز آقای نخست وزیر عراق در توئیتی به نحوی مسئله را جبران کرد.
علیرغم انتقاد شدید تهران و احضار سفیر بغداد به وزارت خارجه حالا محمد شیاع السودانی در سفرش به آلمان بار دیگر این اقدام خودرا تکرار کرد.
السودانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه دویچه وله که نام خلیج، فارس است یا عربی مدعی شد: «کشورهای خلیج عربی» این یک واقعیت است و نمی خواهیم وارد این مسأله بشویم که عده ای تلاش کردند برای آن جنجال آفرینی کنند!
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه این نیز بتازگی در پاسخ به سوالی درباره ی استفاده از یک نام مجعول بجای خلیج فارس توسط تعدادی از مقامات عراقی و در جریان برگزاری یک رویداد ورزشی در این کشور و پی گیری های وزارت امور خارجه ایران در این ارتباط اظهار داشت: دستگاه دیپلماسی دراین زمینه واکنش نشان داده حتی قبل از این که این مساله در فضای رسانه ای ما در داخل مطرح شود، جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دیپلماسی بلافاصله دراین زمینه بصورت رسمی واکنش نشان داده است.
کنعانی با تأکید بر اینکه خلیج فارس، خلیج فارس است و چیزی در این رابطه در قالب فوتبال یا اظهارات و اقدامات مسئولان دولت های خارجی و یا غیر مسئولان، این واقعیت مسلم و غیرقابل انکار تاریخی را به هیچ عنوان تغییر نخواهد داد، اشاره کرد: پس از باخبر شدن، اعتراض خودرا رسما به دولت عراق در این رابطه ابلاغ کردیم و این مساله را مورد تاکید و پی گیری قرار خواهیم داد.
کنعانی اضافه کرد: چون این مساله در قالب یک رخداد ورزشی رخ داده است، شاهد اقدام وزارت ورزش و اقدام فدراسیون فوتبال ایران نیز در این رابطه بودیم.
منبع:

1401/10/24
14:35:18
5.0 / 5
370
تگهای خبر: ایران , دولت , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل