مرندی:

اروپایی ها بی طرف نیستند

اروپایی ها بی طرف نیستند

سیاسی: مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین با اشاره به این که کشورهای اروپایی بی طرف نیستند بلکه هم پیمان آمریکا هستند اصرار کرد که هر چقدر توافق هسته ای به تاخیر بیفتد مشکلات کشورهای اروپایی نیز بیشتر خواهد شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در گفت و گو با شبکه المیادین اظهار داشت: تروئیکای اروپا و واشنگتن می دانند که برنامه هسته ای ایران مسالمت آمیز است. ایران خواهان رسیدن به توافقی است که منافعش را حفظ کند.
او گفت که ما نمی توانیم به آمریکایی ها و اروپایی ها اعتماد نماییم و سه کشور اروپایی بی طرف نیستند بلکه هم پیمان آمریکا هستند و نباید فریب پروپاگاندا را بخوریم.
مرندی اشاره کرد: روشن است که تروئیکای اروپایی خواهان بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست. رییس آژانس در صف اروپایی ها و آمریکایی هاست و از آنها پیروی می کند.
این تحلیلگر کشورمان در ادامه اظهار داشت: یک مسئول اروپایی در مذاکرات اظهار داشت که خواسته های ایران برحق است اما آمریکایی ها تعلل می کنند. ایران آماده امضای توافق است و بدانید که اروپایی ها باتوجه به نیازشان به گاز، به توافق هسته ای بیشتر نیاز دارند. ایران نفت و گاز خودرا می فروشد و توان دستیابی به منابع مالی را دارد.
وی اشاره کرد: هر چقدر توافق به تاخیر بیفتد مشکلات اروپا که با نزدیک شدن فصل زمستان به گاز نیاز دارد، زیادتر خواهد شد.
مرندی اصرار کرد که بایدن ضعیف است و پیش از انتخابات میان دوره ای از مشکلات داخلی و اقتصادی رنج می برد.
مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در آخر اظهار داشت: ایرانیها از اروپایی ها و آمریکایی ها انتظار دارند که موضع شان را تغییر دهند. اروپایی ها مشکلی با رسیدن به توافق ندارند اما مشکل اصلی بایدن ضعیف است.
بر طبق این گزارش، فرانسه، آلمان و انگلیس(تروئیکای اروپا) امروز در اطلاعیه ای از خواسته ایران در مذاکرات احیای توافق هسته ای در خصوص اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیقاتش درباره ی ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته ای را به انتها برساند، ابراز نارضایتی کرده و مدعی شدند، این خواسته مذاکرات را به خطر می اندازد.
تروئیکای اروپایی در این بیانیه آورده اند: این خواسته آخر، تردیدهایی جدی درباره ی مقاصد و تعهدات ایران نسبت به نتیجه موفقیت آمیز برجام به وجود می آورد. موضع ایران با تعهدات قانونی الزام آور ایران مغایرت دارد و چشم انداز احیای برجام را به خطر می اندازد.
این ادعای طرف های اروپایی برجام در حالی است که پیش تر پرونده "منشا ذرات اورانیوم در سایت های هسته ای" ایران در جریان امضای توافق برجام که به امضای سه کشور مذکور هم رسیده، بسته شده بود. آژانس بتازگی با تاثیر پذیرفتن از ادعاهای رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شده است که ایران هم چنان پاسخ های معتبری در ارتباط با منشا ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت هسته ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.
جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این مساله را نمی پذیرد که مسائل پادمانی که پیش تر پرونده آنها بسته شده بود، بار دیگر با بهانه های مختلف و تحت تاثیر القائات رژیم صهیونیستی مطرح شود و به عنوان دست آویزی سیاسی در تعاملات با ایران مورد استفاده قرار گیرد.
آمریکا و ایران در هفته های اخیر درحال بررسی پاسخ های یکدیگر نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای بوده اند که بگفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، آخرین متن پیش نویس و آخرین پیشنهاد برای رسیدن به توافقی بر سر احیای توافق هسته ای است. ایران پیشنهادات خود درباره ی متن پیش نویس توافق و درباره ی پاسخ آمریکا را به اتحادیه اروپا ارائه کرده است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان شنبه شب در واکنش به بیانیه اخیر تروییکای اروپایی «انگلیس، آلمان و فرانسه » اظهار داشت: موجب تعجب و تأسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام میان طرف های مذاکره و هماهنگ کننده گفتگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه بخش در مذاکرات، مبادرت به صدور چنین اطلاعیه ای می کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق رفع تحریم و با یادآوری این مساله که پیشرفت مذاکرات در خیلی از مقاطع همچون مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده های جمهوری اسلامی ایران بوده است، به طرف های اروپایی درباره ی تأثیرپذیری از فضاسازی طرف های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و الان نیز با همه توان بدنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: موجب تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در راه رژیم صهیونیستی در خصوص شکست مذاکرات گذاشته اند و بدیهی است در صورت ادامه چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آنرا نیز بپذیرند.
ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف های اروپایی در ماه های اخیر و همین طور اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، اظهار داشت: به سه کشور اروپایی سفارش می شود بجای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راهکار جهت اختتام دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی مانده نقش فعال تری ایفا کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی کاری و طرح اتهامات بی پایه مقابل کشورمان تاکید کرده و اظهار داشت: مایه تأسف است که کشورهای اروپایی از یکسو به حمایت تمام قد از رژیمی می پردازند که صدها کلاهک اتمی در اختیار داشته و به هیچ یک از ساز و کارهای منع اشاعه بین المللی پایبند نیست و از طرف دیگر مقابل برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران که در معرض گسترده ترین بازرسی ها قرار داشته، به فضاسازی می پردازند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با سفارش اروپاییها به جبران عدم عمل به تعهدات گوناگون خود در قبال ملت ایران، آنها را از به کارگیری زبان تهدید برحذر داشت و اشاره کرد: شکست حداکثری آمریکا در کارزار فشار حداکثری باید درس عبرتی برای همه طرفهایی باشد که ناآگاهانه تصور می کنند تهدید و تحریم می تواند ملت ایران را از پیگیری حداکثری حقوق و تامین منافع خود بازدارند.
کنعانی در آخر اشاره کرد: ایران همچنان برای نهایی کردن توافق، اراده و آمادگی داشته و بر این اعتقاد است که در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از اثرپذیری از فشارهای خارجی، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.
منبع:

1401/06/20
10:00:35
5.0 / 5
415
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل