فرمانده قرارگاه مركزی خاتم الانبیاء (ص) :

دستاوردهای فناورانه نیروی زمینی ارتش مطابق با نبردهای آینده بهینه سازی شده است

دستاوردهای فناورانه نیروی زمینی ارتش مطابق با نبردهای آینده بهینه سازی شده است

به گزارش سیاسی، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) با اعلان اینکه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران قادر می باشد هر متجاوزی را سرکوب کند، اظهار داشت: دستاوردهای فناورانه نیروی زمینی ارتش مطابق با نبردهای آینده بهینه سازی شده است.


به گزارش حوزه دفاعی ایرنا از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار سرلشکر پاسدار «غلامعلی رشید» فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) در حاشیه بازدید از نمایشگاه که آوردگاه برخی تجهیزات ابتکاری در زمینه طراحی، تولید و بهینه سازی شده نزاجا بشمار می رود در جمع فرماندهان، متخصصان و مبتکران نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: مشاهده حجم عظیمی از دستاوردها و فناوری های دفاعی نیروی زمینی در کنار سایر توانمندی ها و آمادگی های رزمی این نیرو حقیقتا سبب افتخار و مباهات است.
سرلشکر رشید اضافه کرد: نکته قابل توجهی که بسیار باارزش است پروسه و بازه زمانی محدودی است که از لحظه دریافت فرمان تا ساخت این محصولات طی شده؛ این مهم بیان کننده شتاب، جهش و سرعت نیروی زمینی ارتش در دستیابی به فناوری های پیشرفته و ترکیب آن با تجهیزات مورد نیاز در مقابله با تهدیدات آینده است.
وی با اعلان اینکه این دستاوردهای بهادار و کارآمد در عرصه رزم زمینی در سخت ترین شرایط تحریمی و اوج فشارهای دشمن به ثمر نشسته است، اظهار داشت: به جرأت می توان عنوان نمود که نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیرویی مقتدر، مجهز، منظم، منسجم، آماده و قوی تر شده است و قادر می باشد هر متجاوزی را سرکوب نماید.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با اعلان اینکه دشمن برای ارزیابی قدرت رزمی ما به قد و قامت نیروی زمینی ارتش مان نگاه می کند، اشاره کرد: در حقیقت این نیروی زمینی است که با ارتقای توان آمادگی رزمی خود قدرت بازدارندگی برای کشور به وجود می آورد و اگر ما از نیروی زمینی قدرتمندی برخوردار باشیم هیچ متجاوزی جرات تهاجم به تمامیت ارضی ایران عزیز را نخواهد داشت.
سرلشکر رشید در ادامه گفت: همانطوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه اشاره فرمودند "در جنگ های اخیر، نیروی زمینی نقش مهم و محوری دارد و جز با رزم زمینی و حضور مقتدرانه یگان های رزم آور زمینی، مساحت و عرصه جغرافیایی و زمین آزاد نمی گردد.
سرلشکر رشید اضافه کرد: امروز نیروی زمینی بسترساز امنیت پایدار و آزادسازی میادین نبرد و رسیدن به اهداف راهبردی است؛ از اینرو به هر میزانی که قدرت واحدهای نیروی زمینی ارتقاء یابد به همان میزان نیز قدرت، اثربخشی و توان بازدارندگی مان در مواجه با تهدیدات بیشتر می شود.
وی با اشاره به توان موشکی نیروی زمینی ارتش در سالهای اخیر، اظهار داشت: نیروی زمینی اکنون در زمینه موشکی و توپخانه به توان نقطه زنی و دور زنی دست یافته که این روند تکاملی باید با سرعت بیشتری ادامه یابد.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) تغییرات ساختاری نیروی زمینی ارتش را متناسب با سطوح عملیاتی و مقابله با تغییر ماهیت تهدیدات و نوع تهدیدات، پیشرو در جنگ آینده عنوان و اشاره کرد: با پیشرفت های حوزه های پهپادی، زرهی، لجستیک، جنگ الکترونیک، هوانیروز، مهندسی، مخابرات و مکانیزه، نیروی زمینی یک نیروی بازدارنده است.
سردار رشید اضافه کرد: دنیای امروز عرصه ی حرکت بر مدار تکنولوژی، علم، دانش، فناوری و اطلاعات است و براین اساس مجموعه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باید از هر فرصتی در امتداد ارتقای توان رزم بر پایه آموزش، تحقیقات علمی و پژوهش های فناورانه بهره گیرند.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) اضافه کرد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از چهار دهه به ویژه حضور در ۸ سال دفاع مقدس و جنگ با گروههای تکفیری در سطح منطقه در شمار با تجربه ترین ارتش های جهان محسوب می شوند و این تجارب باارزش باید زمینه ساز ارتقای آمادگی رزمی و روحی ما در امتداد دفاع مقتدرانه از امنیت و منافع ملی ایران اسلامی باشد.
سرلشکر رشید با تأکید بر این که ایران اسلامی امروز بی شک در زمره ۳ کشور برتر قدرت پهپادی دنیا قرار دارد، اظهار داشت: تمرکز در زمینه پهپاد نباید ما را از طرح ریزی های عملیاتی و پیشرفت در زمینه رزم زمینی بازدارد؛ چونکه نیروی زمینی مقتدر شالوده و بنیان نیروهای مسلح را در مقابل تهدیدات تشکیل می دهد.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با تأکید بر این که هر جنگی که در سطح منطقه و فرامنطقه رخ می دهد باید از طرف ارتش و نیروهای مسلح به دقت مشاهده، رصد و ارزیابی شود، اضافه کرد: رویکرد، اهداف، استراتژی، طرح ریزیهای عملیاتی و تسلیحات بکارگیری شده در هر جنگی با مختصات دیگر جنگ ها و نبردها متفاوت است؛ بدین جهت یکی از وظایف ما در این حوزه رصد و احصای نوع و سطح تهدیدات از درون نبردهای روز دنیا و ایجاد ظرفیت های دفاعی و مقابله ای است.
سرلشکر رشید اظهار داشت: یکی از ضرورت های امروز نیروی زمینی ارتش سرمایه گذاری در زمینه های، زرهی، مکانیزه و توپخانه است چونکه این عرصه ها همچنان ارزش قابل توجهی در جنگ های آتی دارد.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با تأکید بر نقش بهادار نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس، اشاره کرد: بااینکه در ماه های پیش از شروع جنگ تحمیلی با وجود عدم تصمیم گیری و عدم دستور دهی بنی صدر، ارتش جمهوری اسلامی ایران با شروع جنگ و با روند فرماندهی نامناسب بنی صدر با مشکلات قابل توجهی مواجه بود، اما باتوجه به تلاش و مقاومت و ایستادگی مجموعه ارتش و نیروی زمینی در آن برهه زمانی تمامی محاسبات ارتش بعثی در خصوص پیروزی سریع و آسان از هم گسیخت و دشمن در همان ماه اول شکست خورد.
فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس با اشاره به مشکلات و معضلاتی که ارتش در شروع جنگ تحمیلی با آن مواجه بود، اظهار داشت: جنگ تحمیلی در شرایطی شروع شد که مجموعه نیروهای مسلح خصوصاً ارتش بواسطه عدم تصمیم گیری فرمانده کل قوای وقت ( بنی صدر) و عدم تشکیل جلسه شورای عالی دفاع، تضعیف شده بود بطوریکه ارتش حتی امکان جابه جایی یک تیپ را نداشت؛ اما با این همه یگان های سرزمینی ارتش مردانه و به نحو احسن در مقابل دشمن ایستادگی کردند و در مقابل فشارهای گوناگون گروهک ها، تخریب و تخلیه پادگان ها و بی توجهی سیاسیون به هشدارهای مکرر فرماندهان ارتش درباب تدارک صدامیان برای تجاوز به کشور، لحظه ای از پا ننشستند.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با اعلان اینکه باید حقایق جنگ و حماسه های دوران دفاع مقدس برای نسل جوان بازگو شود اضافه کرد: فرماندهان ما در ارتش و سپاه با روح بزرگ و اراده آهنین و تدابیر عقلانی شان حماسه های بزرگی را در عرصه دفاع مقدس آفریدند. بی شک فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس انسان هایی متعهد، آرمانخواه، شجاع، حماسه ساز و مظلوم و بی ادعا بودند که با رهبری امام راحل و معنویت حاکم بر جبهه ها توانستند با وجود همه مشکلات، از ۸ سال نبرد نابرابر، سربلند بیرون آیند.
وی اضافه کرد: روند جنگ تحمیلی برای ارتش ما برابر با از دست دادن تجهیزات، قطعات و عدم جایگزینی آنها به سبب تحریم ها از طرف دولت های استکباری بود؛ اما با تمام این اوصاف ما توانستیم با اراده و همت عزیزانمان در ارتش در مقابل صدامیان تا بن دندان مسلح، که از طرف قدرت های بزرگ و قدرت های منطقه ای حمایت می شد به پیروزی های بزرگی دست یابیم؛ با این تفسیر که ارتش بعثی آن روزها از حمایت دو قطب جهانی یعنی آمریکا و شوروی برخوردار بود و کشورهای اروپایی نیز از هیچ کمکی به آنان دریغ نمی کردند.
سرلشکر رشید آینده نگری، جنگ پژوهشی و هم افزایی نیروهای مسلح را همچون با اهمیت ترین راهکارهای مقابله با تهدیدات نوین عنوان نمود و اضافه کرد: رویکرد آینده نگرانه و اولویت جنگ پژوهی بجای تاریخ پژوهی ما را به تعیین جهت گیری های راهبردی و طرح ریزی های عملیاتی، قبل از وقوع تهدید و تهاجم از طرف دشمنان هدایت خواهدنمود و بی شک این آمادگی ها برای ما بازدارنده بوده و سایه جنگ را از کشور ما دور می سازد.
وی با تأکید بر تقویت یگان های پهپاد در بدنه نیروهای مسلح، اظهار داشت: بحمدالله امروز در بخش های مختلف رزمی یک جهش قابل توجهی در عرصه مقابله با تهدیدها شکل گرفته است که باید این مسیر رو به رشد و تکامل ادامه یابد.


منبع:

1401/06/19
15:15:05
5.0 / 5
451
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , اروپا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل