چطور محرم سال ۵۷ فرار شاه را رقم زد؟

چطور محرم سال ۵۷ فرار شاه را رقم زد؟

به گزارش سیاسی گلستان یک تاریخ نگار انقلاب اسلامی، روز تاسوعا و عاشورای سال 57 را رفراندوم عمومی ملت ایران مقابل رژیم پهلوی دانست و اظهار داشت: از آن روز شاه مطمئن شد که انقلاب اسلامی در آستانه پیروزی است و خود باید از قدرت کنار برود.


غلامرضا خارکوهی در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تحولات محرم سال ۵۷، اظهار داشت: اساس انقلاب ما در محرم سال ۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی(ره) و با حضور گسترده مردم شکل گرفت، امام راحل با سخنرانی افشاگرانه خود در روز عاشورای سال ۴۲ بنیان قدرت شاه را زیر سوال برد و چنان شور حسینی در مردم ایجاد کرد و چنان آنان را آگاه کرد که روز ۱۵ خرداد ماه مردم عزادار قم، تهران و خیلی از شهرهای ایران به خیابان ها ریختند و تا پشت دیوارهای کاخ شاه آمدند و فریاد مرگ برشاه به عنوان یزید زمان سردادند.
وی با اعلان اینکه پیش از آنکه مردم کاخ شاه را بر سر او خراب کنند او با لطایف الحیل قیام عاشورایی مردم را سرکوب کرد، اضافه کرد: در محرم سال ۵۷ مردم آگاهتر از سال ۴۲ بودند و دیگر رژیم قادر به سرکوب انها نبود.
یک تاریخ نگار انقلاب اسلامی اشاره کرد: چند روز مانده به شروع محرم ۵۷ امام خمینی(ره) رهبر ملت ایران، پیام مهم و مفصلی از تبعیدگاه خود برای مردم فرستاد و محرم را ماه پیروزی خون بر شمشیر نامید و از روحانیون و مداحان و همه خواست تا جنایات یزید زمان را افشا کنند و در شهرها و روستاهای مختلف مردم را بیدار و آگاه کرده و آنها را برای سقوط حکومت شاه آماده کنند.
خارکوهی با اعلان اینکه رژیم با وجود ارتش و پلیس تا دندان مسلح و باتوجه به حمایت های غرب و شرق از او، ولی نتوانست مانع گسترش قیام مردم شود، بیان کرد: مردم یکپارچه به میدان آمده بودند و امام خمینی را حسین زمان و شاه را یزید زمان می دانستند.
وی با اعلان اینکه مردم تحت تاثیر پیام ها و سخنان امام خمینی(ره) محرم سال ۵۷ را عاشورای واقعی کردند، تصریح کرد: در آن زمان وزیر کشور، ساواک و شهربانی ضمن ممنوعیت راه اندازی دسته ها در خیابان ها، از صاحبان مجالس خواستند تعهد بدهند که مجلس شان سیاسی نشود و وعاظ و مداحان سخنان سیاسی مقابل رژیم نگویند، اما هیچکس به این دستورات اعتنا نکرد و مساجد و تکایا و حسینیه ها صحنه تظاهرات خیابانی شد و هیئات مذهبی با پرچم های «یاحسین» به راه می افتادند و شعار مرگ بر شاه خائن یزید زمان سر می دادند.
یک تاریخ نگار انقلاب اسلامی متذکر شد: در صورتیکه در شب ها و روزهای محرم سال ۵۷ تعداد زیادی از عاشقان امام حسین(ع) با گلوله های ماموران پهلوی مظلومانه شهید و مجروح شدند اما مردم باز شعار "حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست"سر می دادند.

خارکوهی تاکید کرد: با وجود هشدارهای ارتش شاهنشاهی، دهها میلیون ایرانی روز نهم و دهم محرم یعنی تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ با شعارهای انقلابی و در صورتیکه لباس های عزا بر تن و پرچمهای سبز یاحسین در دست داشتند، تظاهرات عظیمی در سراسر ایران براه انداختند و خواهان برکناری شاه از قدرت و بازگشت امام راحل از تبعیدگاهش به ایران شدند.
وی، تظاهرات روز تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ را رفراندوم عمومی ملت ایران مقابل رژیم پهلوی دانست و اظهار داشت: از آن روز دیگر کمر رژیم شاه شکست و او مطمئن شد که انقلاب اسلامی در آستانه پیروزی است و خود باید از قدرت کنار برود که چند روز بعد نیز با خفت فرار کرد و از صحنه تاریخ ایران محو شد.
منبع:

1401/05/14
13:47:44
5.0 / 5
657
تگهای خبر: ارتش , ایران , شورا , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل