در جریان نظارت ستادی از سد مخزنی تنگ سرخ بشار

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع اشکال تملک اراضی مردم است

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع اشکال تملک اراضی مردم است

سیاسی: رییس مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، ضمن استماع مشکلات مردم بومی منطقه درباب تملک اراضی واقع در طرح مذکور، اظهار داشت: باید با ارزش سنجی اراضی، خسارات وارد شده به مردم تعیین و کارشناسی شود. همین طور زمین ها باید با قیمت روز کارشناسی شود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف و هیات همراه بامداد امروز (سه شنبه) در نخستین برنامه نظارت ستادی خود در استان کهگیلویه و بویراحمد از طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار بازدید به عمل آوردند.
در بدو ورود قالیباف، عده ای از مردم برای بیان مشکلات خود درباب اجرای این طرح در محل حاضر شدند که رییس مجلس بمحض اطلاع از حضور مردم، در بین آنها حاضر شد و از نزدیک ضمن گفت و گو با مردم، مشکلات و مسائل آنها را شنید که یکی از اصلی ترین مشکلات مردم، مشکل تملک اراضی این طرح است.
همین طور با عنایت به این که یکی از اصلی ترین مشکلات مردم بومی موضوع حل نشدن بحث تملک اراضی واقع شده در طرح بود، قالیباف اظهار داشت: بطور قطع این مورد را پیگیری خواهم کرد و با عنایت به همراهی رؤسای کمیسیون های انرژی و کشاورزی مجلس در این سفر، این مورد باید تعیین تکلیف شود.
وی با تکیه بر این که اولویت باید با اراضی تحت عملیات کارگاهی طرح باشد، اظهار داشت: باید با ارزش سنجی اراضی، خسارات وارد شده به مردم تعیین و کارشناسی شود. همین طور زمین ها باید با قیمت روز کارشناسی شود، نه این که نزدیک به ۱۰ سال زمین ها از افراد گرفته شود و ارزشیابی با نرخ ۱۰ سال قبل صورت گیرد.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع اشکال تملک اراضی مردم است.
بر طبق این گزارش، موضعیت جغرافیایی سد مخزنی تنگ سرخ بشار بر روی رودخانه بشار در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده و دسترسی به موقعیت سد بوسیله جاده قدیمی شیراز-یاسوج و در فاصله ۳۵ کیلومتری یاسوج بوسیله یک رشته جاده آسفالته فرعی امکانپذیر است.
همچون اهداف این طرح می توان به تامین آب آشامیدنی یاسوج و روستاهای مسیر، به میزان ۲۰ میلیون مترمکعب در سال، تامین آب صنعتی یاسوج به میزان ۱۳.۳ میلیون مترمکعب در سال، تامین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و دنا به میزان ۳۳ میلیون مترمکعب در سال، تامین آب آشامیدنی شهر شیراز به میزان ۵۶ میلیون مترمکعب در سال، تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان ۳۴.۴۵ میلیون مترمکعب در سال، فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی با عنایت به جذابیت توریستی منطقه و کنترل سیلاب و پیشگیری از خسارت آن به سازه های موجود در حاشیه رودخانه بشار اشاره نمود.
منبع:

1401/04/14
10:08:42
5.0 / 5
733
تگهای خبر: برنامه , سفر , شورا , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل