رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور تاجیكستان:

توجه به ظرفیت های درونی اسلحه تحریم را از کار می اندازد

توجه به ظرفیت های درونی اسلحه تحریم را از کار می اندازد

به گزارش سیاسی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه، 9 خرداد) در دیدار آقای امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان و هیأت همراه، تاکید کردند: ظرفیت های گسترش همکاریهای دو کشور در حوزه های مختلف بسیار فراتر از سطح فعلی است و باید باتوجه به سیاست دولت ایران در خصوص تقویت روابط با همسایگان، روابط دو کشور گرفتار تحول اساسی شود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اشتراکات عمیق تاریخی، دینی، فرهنگی و زبانیِ ایران و تاجیکستان، دو کشور را همچون خویشاوند و برادر خواندند.
حضرت آیت الله خامنه ای از اقدامات رییس جمهور تاجیکستان در گسترش زبان فارسی تقدیر و با اشاره به نخستین سفر خارجی آقای رئیسی به تاجیکستان، تاکید کردند: انجام این سفر نشان دهنده اهتمام دولت برای بسط روابط با تاجیکستان است و در یک سال قبل نیز سطح روابط بالا رفته است اما با نقطه مطلوب بسیار فاصله دارد.
ایشان، ظرفیت های فنی و مهندسی، صنعتی و علمی ایران را برای مساعدت با تاجیکستان بسیار مستعد و مهم ارزیابی کردند و افزودند: جهت استفاده از این ظرفیت ها و گسترش جدی همکاری ها، باید کمیسیون مشترک بصورت جدی برای همه اسناد امضاء شده برنامه ریزی و زمان بندی کند تا به مرحله عملیاتی برسند.
رهبر انقلاب اسلامی اقلیم متنوع ایران و زمین ها و دشت های پهناور و پیشرفت های علمی و فناوری و صنعتی و شرکت های دانش بنیان در ایران و همین طور آب فراوان و معادن گسترده در تاجیکستان را زمینه های ارتقاء همکاریهای مشترک برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران پیشرفت های خوبی در حوزه های مختلف داشته است و اگر تحریم ها نبود، این پیشرفت ها به دست نمی آمد برای اینکه تحریم ها موجب شد تا به نیرو و ظرفیت های داخلی خود اتکا نماییم.
حضرت آیت الله خامنه ای تحریم را اسلحه قدرت ها در مقابل کشورها خواندند و تاکید کردند: آن چیزی که این اسلحه را از کار می اندازد، توجه به نیروها و ظرفیت های درونی است.
ایشان با تاکید بر اینکه یکی از عرصه های همکاری و هم فکری میان ایران و تاجیکستان، مسائل منطقه و خصوصاً وضعیت افغانستان است، گفتند: نگرانی های ایران و تاجیکستان درباره افغانستان مشترک است و هر دو کشور از گسترش تروریسم و رشد گروههای تکفیری در این کشور نگران هستند و ما معتقدیم که آقایانی که حالا در افغانستان برسر کار هستند باید بتوانند با یک حکومت جامع و فراگیر از همه گروه ها استفاده کنند.
رهبر انقلاب اسلامی همین طور با اشاره به سفر اخیر رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به تاجیکستان و افتتاح کارخانه تولید پهپاد، اینگونه همکاری ها را بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: پهپاد امروز عامل مهمی در امنیت کشورها است.
در این دیدار که آقای رئیسی رییس جمهور نیز حضور داشت، آقای امامعلی رحمان با ابراز خرسندی فراوان از حضور در تهران و دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، به گفت وگوهای خود با رییس جمهور ایران اشاره نمود و اظهار داشت: مذاکرات خوبی در حوزه های مختلف همچون روابط تجاری و اقتصادی و صنعتی انجام شد و باتوجه به اسناد امضاء شده امید است با هدایت های جناب عالی، روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.
وی نگرانی های امنیتی خصوصاً درباره افغانستان و گسترش تروریسم را از موضوعات مهم میان دو کشور برشمرد و اضافه کرد: ما خواهان صلح و آرامش و حکومتی با حضور همه قومیت ها، در افغانستان هستیم و امیدواریم با افزایش همکاریهای امنیتی ایران و تاجیکستان، بتوان بر نگرانی ها غلبه کرد.
منبع:

1401/03/09
21:25:38
5.0 / 5
808
تگهای خبر: ایران , تولید , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل