سردار نیلفروشان در گفتگوی تفصیلی با سیاسی؛

بزرگترین قدرت موشکی و پهپادی غرب آسیا هستیم

بزرگترین قدرت موشکی و پهپادی غرب آسیا هستیم

به گزارش سیاسی معاون عملیات سپاه اظهار داشت: امروز ما مبتکر الگوهای رفتاری راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی، خلاقانه و ناشناخته از دید دشمن با ابعاد مختلف و پیچیده هستیم که دشمن قادر به درک آن نیست و بنابراین دشمن در برخورد با ما با عدم قطعیت رو به روست.


گروه امنیتی-دفاعی ایرنا، محمد شلتوکی: دوم اردیبهشت ماه سالروز تأسیس و یا به عبارت دیگر تصویب اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛ نهادی برخاسته از بطن انقلاب ملت ایران که برای حفاظت و پاسداری از این دستاورد سترگ تشکیل شد و توانسته تا کنون طی ۴۳ سال حیات انقلاب اسلامی در تمام عرصه هایی که نیاز کشور بوده و یا از آن جبهه درحال وارد شدن صدماتی به کشور بوده، با حضور بموقع و موثر خود نتنها از زیان کشور پیشگیری کند، بلکه با اجرای سبک مدیریتی برخاسته از مکتب اصیل اسلام و انقلاب، نقش پیش روندگی و پیش برندگی را هم ایفا کند.
مقابله با فتنه های امنیتی ابتدای انقلاب، مقابله با جریان نفاق، مقابله با هواپیماربایی، حضور موثر همراه با تغییر معادلات جنگ در دوران دفاع مقدس، مشارکت گسترده در بازسازی کشور و گره گشایی در امور زیربنایی، اقدامات حمایتی و مردم یاری و صدها عنوان دیگر تنها بخشی از اقدامات سپاه در طول دوران حیات خود است که این سازمان را به یکی از سازمان های خط شکن کشور در مقابله با تهدیدات مختلف تبدیل نموده است.
دوم اردیبهشت ماه و سالروز تصویب اساسنامه سپاه بهانه ای شد تا با سردار سرتیپ پاسدار عباس نیلفروشان معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گفتگو بنشینیم که مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.
ایرنا: فرمانده معظم کل قوا در آخرین دیدار عمومیشان با فرماندهان سپاه پاسداران فرمودند"من از سپاه راضی هستم، اما قانع نیستم" چنین بیانی به این معناست که رهبری انتظار دارند که سپاه پیشرو ترین نهاد انقلابی کشور باشد، سپاه چقدر در تحقق این مساله تلاش نموده است؟
سردار نیلفروشان: بسم الله الرحمن الرحیم- سپاه از بدو تأسیس در دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی بر مبنای فرمان حضرت امام خمینی(ره) مسئولیت و مأموریت حراست و محافظت از انقلاب اسلامی و آرمانهای آن در مقابل دشمنان داخلی و خارجی را بر عهده داشته است. فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای عزیز(حفظه الله) هم در فرمانی که در تاریخ ۱۶/۱۰/۱۳۸۰ به سپاه ابلاغ نموده اند؛ عمل سپاه را نظامی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی دانسته اند که از این جهت میتوان مأموریت های سپاه را در سه طیف سخت، نیمه سخت و نرم تعریف نمود. از منظر اعتقادی و شریعت مقدس، با بررسی منظومه فکری، فرامین و بیانات امامین انقلاب، به خوبی میتوان فهمید که توقعات و انتظارات ولایت از سپاه چیست و نقش برجسته این شجره طیبه در فرایند شکل گیری تمدن نوین اسلامی را درک کرد. از نظر قانونی نیز، وقتی به اصل ۱۵۰ام قانون اساسی جمهوری اسلامی نگاه میکنیم، رسالت سپاه؛ نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن عنوان شده است.
با توجه به مقدمه ای که خدمت شما عرض کردم از ابعاد مختلف قانونی، اعتقادی و شرعی نقش و مأموریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ما روشن شد و متوجه شدیم که سپاه وفق اصول قانون اساسی بعنوان مرجع عالی کلیه قوانین کشور، و از همه مهمتر بر مبنای تدابیر و فرامین امامین انقلاب می بایست از نهادهای پیشرو کشور در عرصه های دفاعی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و سازندگی باشد.
** سپاه حرکت پیشرونده و پیشبرنده دارد
در تمام عرصه هایی که یاد کردم، به لطف خدا، به برکت مجاهدت های مخلصانه و خون پاک شهیدان سرو قامتی که همه هستی خویش را در راه اسلام و انقلاب اسلامی در طبق اخلاص گذاشته اند، سپاه توانسته است حماسه های بی بدیل خلق نماید و تا حدود بسیار زیادی منویات و اوامر ولایت را محقق سازد. سپاه به مثابه یک موجود پویا و فعال، دارای دو نوع حرکت است؛ یکی حرکت پیشرونده و دیگری حرکت پیشبرنده که در ادامه این دو مفهوم را برای شما شرح خواهم داد.
حرکت پیش رونده عبارت است از این که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات لایزال الهی، توسل به ائمه اطهار و تأسی از شهدای گرانقدر اسلام، هر آنچه را که لازمه قوی شدن و پیشرفت یک مجموعه نظامی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بوده است را، فراهم ساخته و ما به خوبی میتوانیم پیشرفت های سپاه در ابعاد مختلف دفاعی، امنیتی، فرهنگی و... مشاهده نماییم. در عرصه دفاعی، در طول سالیان متمادی، سپاه با ایجاد زیرساخت های لازم در چارچوب جهاد خودکفائی، اغلب تجهیزات مورد نیاز برای دفاع از کشور نظیر انواع سلاح، موشک، پهپاد، انواع شناورهای رزمی و زیرسطحی را در اوج تحریم های همه جانبه دشمنان با بهره بردن از ظرفیت های نخبگانی و علمی موجود، در داخل کشور ساخته است و از این جهت ما شاهد رشد جهشی و پیشرفت سپاه بوده ایم و این یک حرکت پیشرونده است.
از جهت علمی، سازندگی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هم سپاه پیشرفت های بسیار شگرفی داشته است که شرح آنها طوماری بزرگ است و از این جهت که زمان کم است، از ذکر آنها صرف نظر میکنم.
** سپاه در راه حرکت خود سایر مجموعه های کشور را هم پیش می برد
دومین حرکت، حرکت پیشبرنده است؛ همانطور که عرض کردم سپاه یک حرکت پیشرونده دارد، یعنی این نهاد مقدس از نظر ساختار، سازمان، روش، زیرساخت و... پیشرفت می کند و به پیش میرود. اما این پیشرفت خود یک اثر دیگر دارد که حرکت پیشبرنده را شکل می دهد. یعنی سپاه همانطور که خودش حرکت می کند و در راه حرکت خود پیشرفت می کند، سایر مجموعه های کشور را پیش میبرد. سپاه در طول حیات خود ضمن این که خودش رشد کرده، با کمک ها و حتی انتقال تجارب و الگوهای خود بسیاری از نهادهای کشور را تقویت کرده و شاهد رشد جهشی بسیاری از مجموعه های علمی، سیاسی، صنعتی و اقتصادی کشور بوده ایم.
سپاه با ایجاد گفتمان سیاسی مبتنی بر اصول انقلاب اسلامی و تحلیل و تبیین مسائل سیاسی کشور، سبب افزایش آگاهی های سیاسی جامعه و توسعه سیاسی کشور شده است و از طرف دیگر با مدل سازی الگوی مدیریت انقلابی و جهادی، زمینه های لازم برای حل مسائل کشور را فراهم ساخته و این یک حرکت پیشبرنده است. سپاه در امتداد مقابله با تهدیدات دشمن در عرصه های مختلف، ضمن ساماندهی ظرفیت های داخلی، زیرساخت هایی متناسب با تهدیدات را به وجود آورده و هر آنچه برای مقابله با تهدید دشمن لازم بوده است را فراهم ساخته که این امر هم یک حرکت پیشبرنده در توسعه کشور و ایجاد امنیت پایدار می باشد.
** روح خودباوری و ما می توانیم توسط سپاه زنده شد
سپاه همراه با سایر اجزاء منظومه مقتدر دفاعی و نیروهای مسلح کشور برای تأمین نیاز های خود در عرصه دفاعی، با فعال سازی مراکز صنعتی، علمی و پژوهشی و سازماندهی ظرفیت های نخبگانی داخل کشور، در خودکفا سازی صنعت دفاعی کشور نقش آفرینی موثر و راهبردی ایفا کرده است و روح خودباوری و ما می توانیم را در کالبد بی روح ما نمی توانیم گذشته زنده کرده که این کارهای سپاه نمونه ای از حرکت پیش برنده این شجره طیبه در کشور است.
در عرصه های سازندگی، فرهنگی و اجتماعی هم سپاه با ایجاد زیرساخت، در تأمین نیاز های کشور پیشگام بوده است و ما می بینیم که مثلا قرارگاه سازندگی خاتم الأنبیاء (ص) سپاه هر عرصه و حوزه ای که نیاز کشور و مردم است، ورود پیدا می کند تا با بسیج ظرفیت های نخبگانی داخلی و استفاده از تجهیزات مهندسی سازمانی، در جهت رفع نیازهای عمرانی و زیرساختی کشور اقدام لازم را صورت دهدکه این هم یک حرکت پیشبرنده است. در عرصه اقتصادی، سپاه با بهره گیری از توان داخلی، نسبت به کمک برای ایجاد زیرساخت های اقتصادی، مراکز تولیدی و ساخت و راه اندازی پالایشگاه ها که تنها پالایشگاه خلیج فارس و خودکفا کردن بنزین کشور یکی از مصادیق آن است، نقش موثری در استقلال و توسعه اقتصادی کشور داشته است و این یک حرکت پیشبرنده است.
** حرکت سپاه سبب ایجاد قدرت برای نظام و کشور شده است
بنابراین حرکت سپاه؛ چه حرکت پیشرونده و چه حرکت پیشبرنده آن، سبب ایجاد قدرت برای نظام جمهوری اسلامی ایران با آن مفهوم کلی (یعنی قدرت سازی در ابعاد دفاعی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... ) شده است و اگر این مسائل به خوبی برای آحاد مردم تبیین شود و از طرفی حجم توطئه های دشمنان داخلی و خارجی این ملت و نظام اسلامی هم تشریح گردد، بی درنگ مردم بیشتر از گذشته شاکر نعمت وجود شجره طیبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهند بود.


لازم است در این راستا بعضی از اقدامات و مأموریت های سپاه را برای تبیین و شفاف سازی کارکردهای این نهاد یادآوری می کنم؛ به عنوان مثال در حوزه امنیت مرزها و مناطق مرزی کشور با هدف ایجاد و توسعه امنیت پایدار مردمی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از بدو شکل گیری درگیر مقابله با ترور، تروریسم و طیف گسترده نا امنی ها بوده است. ناامنی هایی که دشمنان اسلام و انقلاب برای ایجاد آن هزینه های هنگفت می کنند و توسط استکبار جهانی از عناصر ضد انقلاب و تروریسم، حمایت های همه جانبه مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و... به عمل میآید. به قول سردار دلها شهید سلیمانی عزیز ما، سپاه سینه اش سپر است. سپری برای دفع همه بلاها.
** امنیت بیشتر از ۳۰۰۰ کیلومتر از مرزهای زمینی ایران توسط سپاه تأمین می شود
امروز شاهدیم که سپاه در مرزهای کشور، هر کجا که تهدید بیشتر است حضور دارد امنیت بیشتر از ۳۰۰۰ کیلومتر از مرزهای زمینی ایران با کشورهایی نظیر پاکستان، افغانستان، ترکیه و عراق با حضور نیروی زمینی سپاه تأمین می شود و فرزندان مجاهد سپاهی این ملت در کنار سایر نیروهای مسلح و با کمک آحاد مردم، نسبت به ایجاد امنیت پایدار مردمی کارهای ماندگار و بسیار خوبی داشته است.
در حوزه توسعه امنیت داخلی در کلیه مناطق کشور، سپاه با بهره گیری از ظرفیت عظیم بسیج و همینطور با فعال سازی هسته های اطلاعاتی و عملیاتی، با هرگونه اقدامات مخلّ امنیت مقابله کرده و از این جهت سبب ارتقاء امنیت، آرامش و آسایش عمومی شده است و ظرفیت های خویش را برای تأمین و توسعه امنیت با سایر دستگاهها در کشور به اشتراک گذاشته و آنها را یاری کرده است.
یکی دیگر از عرصه ها، قدرت سازی برای دفاع از کشور و اسلام ناب محمدی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هر آنچه برای دفاع از کشور لازم باشد را فراهم ساخته است و آمادگی دارد تا برای دفاع از میهن اسلامی و استقلال و عزت این ملت، در مقابل هر دشمنی بایستد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با جذب، آموزش، سازماندهی و ساماندهی بسیج مردمی، نسبت به اتصال ظرفیت های آخر ناپذیر مردمی به بدنه رزمی دفاعی کشور شرایط لازم را فراهم ساخته است و کشور را برای دفاع در مقابل انواع تهدیدات آماده کرده است که همین یک فقره، سبب ایجاد بازدارندگی شده است و امروز شاهدیم که هیچ قدرتی به خود اجازه نمی دهد خودش را در مقابل یک ملت با غیرت و آماده دفاع از خود قرار دهد.
** غرب آسیا گورستان آرزوهای مستکبران و دشمنان شده است
سپاه با توسعه صنعت دفاعی، ایجاد زیرساخت و خودکفاسازی کشور از حیث تأمین تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز برای دفاع از کشور، قدرت سازی کرده است. ما برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به دنبال ظرفیت سازی برای تولید قدرت بودیم تا در معادلات توازن برقرار نماییم. امروز منطقه غرب آسیا تبدیل به گورستان آرزوهای مستکبران گردیده و دشمن به جهت گسترش زیاد، فرسوده شده است.
** دارای بزرگترین قدرت موشکی و پهپادی غرب آسیا هستیم
در حوزه توسعه علم و دانش وفناوری در کشور هم سپاه در امتداد تأمین نیاز های علمی و فناوری کشور، همواره پیشگام بوده است و هم در عرصه زیرساخت ها و ظرفیت سازی مورد نیاز برای توسعه علمی کشور و هم از ظرفیت نخبگانی کشور برای حل مسائل این عرصه استفاده نموده که این مساله سبب جلوگیری از فرار مغزها و افزایش رشد علمی کشور در بخش های مختلف شده است. امروز ما دارای بزرگترین قدرت برتر موشکی و پهپادی در منطقه غرب آسیا هستیم و از این جهت که تولید تمام مایحتاج ما در این عرصه با بهره گیری از دانش بومی و ظرفیت های داخلی است، این قدرت موشکی آخر ناپذیر است. قدرت سازی دفاعی سپاه محدود به داخل کشور نشده و سپاه با هوشمندی، کمک به ایجاد قدرت های مورد نیاز برای دفاع از اسلام و کشور را فراتر از مرزهای جغرافیایی دنبال کرده است و امروز شاهد دست برتر جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در معادلات سیاسی، نظامی و ژئوپلیتیک منطقه و جهان هستیم.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شروع شکل گیری در حوزه جهاد سازندگی، محرومیت زدایی و مردم یاری برای توسعه کشور در تمام ابعاد، یک جهاد سازندگی را با بکارگیری ظرفیت عظیم بسیج در کشور آغاز نموده است و هر روز بر کارهای سپاه دراین زمینه افزوده می شود که بعضی از کارهای سپاه دراین زمینه عبارت است از مقابله با سیل، زلزله و سایر سوانح طبیعی، کمک به شبکه بهداشت و درمان کشور در مقابله با بیماریها در طول سالیان متمادی(واکسیناسیون، تب سنجی، رفع آلودگی و...)، ساخت و ساز و آبادانی در کشور(ساخت راه و خط آهن، ساخت انواع سد، ساخت مساجد، کتابخانه ها، مدارس و...)، ساخت پالایشگاه های نفتی و پتروشیمی ها، بازسازی خرابی های ناشی از سیل، زلزله و سایر سوانح طبیعی در مناطق مختلف کشور، تلاش در جهت تأمین مایحتاج مردم با رزمایش های مواسات و کمک های مومنانه است.


** سپاه تمام قد در مقابل جریانات انحرافی و افراط گرایی ایستاده است
در حوزه مقابله واقعی با تروریسم و افراطگرایی، حقیقتاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که متولد و پرورش یافته مکتب اسلام ناب محمدی است، به مقابله واقعی با تروریسم و افراطگرایی پرداخته و با توجه به این که مکتب فکری سپاه یک مکتب الهی خدشه ناپذیر است، در مقابل افکار و مکاتب فکری- سیاسی انحرافی ایستاده است و با آنها مقابله می نماید. مقابله سپاه با جریانات منحرف و تروریسم دو وجهی است؛ یعنی هم ایجابی مقابله می کند و هم سلبی برخورد می کند. هر کجا مقابله ایجابی موثر واقع شود و خطری احساس نشود، از برخورد سلبی اجتناب خواهد شد ولی هر کجا لازم بداند و خطر برای بشریت جدی باشد، سپاه تمام قد در مقابل جریان انحرافی می ایستد و برخورد سلبی محکمی با آن خواهدنمود.
اساساً عملکرد سپاه دراین زمینه عدالت محور و مبتنی بر اصول اخلاقی اسلام است و سپاه با تأسی به سیره خاندان عصمت و طهارت در مقابل انحرافات به مقابله می پردازد و این یک خصوصیت بارزی است که در سپاه وجود دارد و اقدامات سپاه در محور مقاومت و مقابله با جریانات تکفیری بر همین مبنا استوار است.
** مبتکر الگوهای خلاقانه و ناشناخته از دید دشمن هستیم
حمایت و دفاع از مظلومان و مستضعفان عالم دیگر حوزه ای است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بر اساس اصول و مبانی اسلام و رسالت شرعی، اخلاقی و قانونی خود تا حد امکان از مستضعفان و محرومان عالم در سرتاسر گیتی در مقابل مستکبران حمایت می کند و در این راستا حامی جنبش های اسلامی و نهضت های آزادی بخش می باشد. اینها بخشی از ظرفیت های سپاه میباشد که در عرصه اجراء از آنها استفاده شده است و ولی امر مسلمین جهان امام خامنه ای عزیز که خود فرمانده بلا واسطه سپاه هستند و از همه توانایی ها و خلاقیت های سپاه آگاه هستند، برای رشد و تعالی هرچه بیشتر و شکوفا شدن همه استعدادها و ظرفیت هایی که ایشان در سپاه ساخته اند و توسعه داده اند، فرموده اند؛ من قانع نیستم. یعنی سپاه حد یقف ندارد و ما فرزندان ایشان هم تلاش می نماییم در همه زمینه ها توقع ایشان جامه عمل بپوشانیم.
امروز ما مبتکر الگوهای رفتاری راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی، خلاقانه و ناشناخته از دید دشمن با ابعاد مختلف و پیچیده هستیم که دشمن قادر به درک آن نیست و بنا بر این دشمن در برخورد با ما با عدم قطعیت رو به روست.
** غلبه ذهنی بر دشمن منجر به غلبه واقعی بر آنها شده است
ایرنا: سپاه پاسداران در همه عرصه هایی که تا کنون ورود پیدا کرده است، توانسته با عرضه سبک جدیدی از مدیریت گره های گوناگونی از کار کشور باز کند، راز پیشرو بودن سپاه در عرصه هایی که به آن مأموریت محول می شود چیست؟
سردار نیلفروشان: ما ابتدا در تفکر و اندیشه راهبردی خود بر دشمن غلبه کرده ایم و اراده نموده ایم تا در عمل بر مشکلات و دشمنان فائق آئییم. این یقین بر توانستن و این غلبه در ذهن و اراده منجر به غلبه بر ارکان قدرت دشمن و توسعه قدرت و ظرفیت های ما شده است. بعضی از این مولفه های قدرت و توانایی مدیریت و اداره مأموریت سپاه عبارتند از:
۱- اعتقاد راسخ و تکیه بر ذات اقدس الهی در تمام شئون فردی، سازمانی و مأموریتی
۲- پایبندی و تعهد نسبت به اصول، مبانی، ارزشها و آرمانهای اساسی اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی
۳- پایبندی و تعهد نسبت به منظومه فکری، فرامین، منویات و تدابیر ولایت و امامین انقلاب
۴- پایبندی و تعهد نسبت به قانون اساسی کشور و سه اصل استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی
۵- بصیرت و دشمن شناسی، حساسیت در مقابل دشمن، هوشیاری در مقابل نقشه و توطئه دشمن و تبعیت نکردن از دشمن
۶- برخورداری از روحیه جهادی، انقلابی و شهادت طلبی
۷- مدلسازی و الگوپردازی رویکرد جهادی و انقلابی در مدیریت ها(مسئولیت پذیری، تعهد، انعطاف سازمانی، خطر پذیری و...)
۸- حریت، آزادگی و ظلم ناپذیری در مقابل همه قدرت های عالم
۹- تحول گرایی، جوانگرایی و آینده نگری
۱۰- حق نگری، حق گرایی و عدالت محوری در سطوح مختلف سازمانی
۱۱- ولایتمداری و تبعیت بی چون و چرا از اوامر و فرامین فرماندهی معظم کل قواایرنا: رهبر معظم انقلاب فرمودند در سپاه رویش ها به ریزش ها غلبه جدی و قاطع داشته است، سپاه چگونه توانسته بعد از گذشت ۴۳ سال از تأسیسش، انگیزه و شور نسل های مختلف پاسداران انقلاب را در راه اهداف انقلاب حفظ کند؟
سردار نیلفروشان: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در طول حیات پر برکت و پر فراز و نشیب خود حوادث بسیاری را پشت سر گذاشته است ولی هیچ گاه سپاه از اصل خود دور نشده و همواره در آن مسیری که اسلام تعیین و امامین انقلاب برای رسیدن به مقصد ترسیم کرده اند، حرکت کرده است. با اینکه در بعضی زمان ها در راه حرکت سپاه چالش هایی ایجاد شده، لیکن چون عظمت سپاه بسیار بزرگ است و سپاه به مثابه اقیانوس می باشد، چالشهای فراروی آن نتوانسه است هیچ اختلال جدی در حرکت و اهداف سپاه بوجود آورد.
آنچه که ما در سپاه می بینیم، رویش های بسیار نو و جدیدی که نسل های پس از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هستند و با وجود این که دوران طلایی دفاع مقدس را درک نکرده اند اما سپاه توانسته است فرهنگ جهاد، شهادت و دفاع از ارزش ها را در وجودشان نهادینه ساخته و آنها را برای استمرار پاسداری از اسلام و انقلاب آماده نماید و این مهم نتیجه الهی بودن نهاد سپاه است و این که سپاه با حرکت در راه ولایت، رویکرد مدیریت جهادی را مدل سازی کرده و تجارب انباشته گذشته پر افتخار خویش را با الگوپردازی مجاهدان مخلص(شهدا، رزمندگان و جانبازان) به نسل جدید سپاه منتقل نموده است. در همین راستا وقتی حریم آل الله مورد تعرض حرامیان و گروههای تکفیری قرار می گیرد، رویش های جدید انقلاب اسلامی و تربیت یافتگان سپاه و سرداران شهیدش، قهرمانانه به پا می خیزند و مدافعین حرم را می سازند. فاطمیون، حیدریون و زینبیون همچون همین رویش های انقلابی سپاه برای جبهه مقاومت و امت اسلامی است.
** سپاه به روز است و پیر و محافظه کار نشده است
اینکه در سپاه ریزش ها وجود دارد، یک امر طبیعی است اما در مقابل می بینیم رویش های سپاه بسیار بیشتر است. یکی از نکات قابل توجه در رویش های سپاه این است که سپاه؛ بر مبنای ذات خود و خصوصیت های برجسته ای نظیر پیشرو بودن و نوشوندگی اش، همواره تحول و تعالی داشته است.
تغییر محیط ملی، منطقه ای و بین المللی، عرصه های مختلف مأموریتی در زمین، هوا، فضا، سایبر، امنیتی، فرهنگی، نهضتی و... همه و همه شرایطی به وجود آورده که خاستگاهی برای حضور و نقش آفرینی جوانان مومن، انقلابی و پرانگیزه است، همه اینها سبب شده است که سپاه به روز باشد و پیر و محافظه کار نشود و اینکه خدمت شما عرض کردم یکی از انتظارات فرماندهی معظم کل قوا از سپاه است که فرمودند: " نگذارید سپاه پیر و محافظه کار شود" و این فرمان معظم له نقشه راهی برای سپاه در استمرار رسالت پاسداری است.
اگر بخواهیم نسل جدید سپاه را با نسل قبل مقایسه نماییم، ریزش ها و رویش ها را کنار هم قرار دهیم، ظرفیت ها، فرصتها، تهدیدات و ضعف ها را هم در کنار هم بگذاریم و از ابعاد مختلف به مساله نگاه نماییم، می بینیم که سپاه به خوبی توانسته است برای استمرار رسالت پاسداری از اسلام و انقلاب کادر سازی کند با اینکه تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی موفقیت های بسیار خوبی داشته ایم و دراین زمینه می بینیم که رهبر عزیزمان میفرمایند: از سپاه راضیام اما قانع نیستم.
امروز می بینیم که نسل های جدید سپاه جوانانی هستند که انقلاب، جنگ و دفاع مقدس را ندیده اند اما به برکت خون شهدا، در کنار پیشکسوتان جهاد و شهادت قرار گرفتهاند و در میادین مختلف وارد میشوند و به خوبی نقش آفرینی می کنند که یک نمونه واضح آن، حضور شجاعانه جوانان دهه شصت و هفتادی سپاه در میدان مبارزه با تروریسم تکفیری است. این رویش ها نتیجه تلاش نسل های قبلی سپاه در فرهنگ سازی و کادر سازی برای سپاه در میدان عمل و در اثنای حیات سپاه است که به صورت مستمر انجام شده و می شود.
ایرنا: یک سرفصل بسیار مهم در حوزه سپاه، چگونگی به روز نگه داشتن سپاه است. مأموریت های مختلف سپاه در حوزه های نظامی، فرهنگی، اجتماعی و... که هر کدام پیچیدگی های خاص خویش را دارد، بسیار سنگین است. سپاه چگونه خویش را در برخورد با سختی ها و چالش ها به روز نگه می دارد.
سردار نیلفروشان: نکته مهم این است که سپاه سازمانی کاملاً منعطف و پویاست و اساساً برمبنای قاعده های رایج بازی نمی نماید. دکترین ها و راهبردهای سپاه چارچوب ها کلی و جهت اساسی حرکت را نشان میدهد اما عنصر مدیر و فرمانده انقلابی و با بصیرت موتور محرک اصلی سپاه است. سپاه با اتصال سه عنصر اسلام، ولایت و مردم چالشهای پیش روی خویش را در نوردیده است و این سه عنصر به همراه درک صحیح زمان و دوری از تحدیدهای خود ساخته و قدرت شکستن حصارها و ساخت فرصت از دل تهدیدها، رمز بقا و نو شوندگی سپاه است.
** سپاه توجه ویژه ای به حوزه دانش بنیان و فناوری های پیشرفته دارد
به روز نگه داشتن سپاه دو بعد دارد. یکی در بعد معنوی که برای سپاه این بعد، بسیار مهم و حیاتیست و دیگری بروز نگه داشتن سپاه در ابعاد مادی است.
در بعد معنوی برای سپاه عمل بر اساس توکل، توسل، اصول اسلامی و انقلابی، شهادت طلبی، دشمن شناسی و ولایتمداری برخورداری از بصیرت و مدیریت جهادی بسیار مهم می باشد.
در بعد مادی هم سپاه همواره می کوشد که از لحاظ فناوری و دانشی به روز باشد، تجهیزات و تسلیحات روز دنیا را در داخل تأمین کند و در سپاه توجه ویژه ای به حوزه های دانش بنیان و با فناوری پیشرفته وجود دارد.
و طبیعی است سازمان و نهادی با این خصوصیت و مختصات برجسته که همواره برای مردم ایران تولید قدرت کرده است موجبات هراس، نگرانی و عصبانیت دشمن که در رأس آن رژیم تروریستی و مافیای امریکا قرار دارد را فراهم آورد و او هم با بهره گیری از هر ابزاری، هر رویداد و اتفاقی که مظهر قدرت سازی برای ایران و ایرانی است را با دروغ پردازی و نیرنگ رسانه ای دستاویز قرار داده و به میدان جنگ تبلیغاتی و عملیات روانی ضد سپاه بیاورد که به حمدالله با هوشمندی و هوشیاری مردم شریف، فهیم و قدرشناس ایران تابحال راه به جایی نبرده اند.منبع:

1401/02/06
23:45:51
5.0 / 5
772
تگهای خبر: آموزش , ایران , تمدن , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل