فرمانده نیروی دریایی ارتش:

حضور نظامی کشورهای غیردوست در آب های اقیانوسی منطقه توجیه ندارد

حضور نظامی کشورهای غیردوست در آب های اقیانوسی منطقه توجیه ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که حضور کشورهای غیردوست در آب های منطقه، توجیه ندارد اظهار داشت: کشورهای غیرمنطقه می توانند برای تبادل دانش به آب های اقیانوس هند و دریای عمان رفت و آمد کنند اما امنیت این آب ها توسط ایران و کشورهای همسایه تامین می شود.


امیر دریادار شهرام ایرانی روز شنبه در آیین استقبال همزمان از ناوگروه ۸۰ رزمی، آموزشی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی و ناوگروه اعزامی به رزمایش آیونز ۲۰۲۲( آیمکس) هندوستان در «بندر گوا» که با حضور فرماندهان نظامی، ائمه جمعه، فرماندار کنارک و تعدادی از خانواده های پرسنل نیروی دریایی کنارک انجام شد گفت: همزمان، اعزام ۲ ناوگروه به آب های اقیانوسی داشتیم که یک ناوگروه ماموریت اسکورت شناورها را برعهده داشت و در کنار آن بصورت همزمان دانشجویان دانشگاه افسری امام خمینی (ره) را در صحنه عمل بردیم تا آموزش های لازم را در عمق اقیانوس تجربه کنند.
وی اضافه کرد: ماموریت بسیار خوبی انجام شد و ازآنجا که این عملیات در صحنه عمل بود مسلما کیفیت آموزش بسیاری بالایی داشت.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بیان داشت: همزمان جهت شرکت در رزمایش نیروهای دریایی کشورهای اقیانوس هند دعوت شدیم که «آیونز» نامیده می شود و ناوشکن تمام ایرانی دِنا با اقتدار در این رزمایش حضور پیدا کرد و در همه تمریناتی که پیش بینی شده بود با موفقیت نقش آفرینی کرد.
وی افزود: در بسیاری موارد، توان عملیاتی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد ارزیابی قرار می گرفت و حدودا تمامی تمرینات و فرماندهی رزمایش و اجرای عملیات را به ناوشکن دِنا واگذار کرده بودند.
امیر دریادار ایرانی گفت: خوشبختانه ناوشکن دنا توانست با اقتدار کامل، این رزمایش را انجام دهد.
وی اشاره کرد: بیشتر کشورها در این رزمایش فقط ناظر فرستاده بودند حتی کشورهایی که از نظر مرز و فاصله دریایی نزدیک تر بودند، اما ازآنجا که تفکر ما حضور دائمی در عمق اقیانوس و همه صحنه ها است، یکی از موئلفه های دیپلماسی دفاعی و دریایی جزو اولویت ها است و حتما در این مناطق حضور پیدا می نماییم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: هدف ما این بوده که خودمان را ثابت و توان دفاعی کشورمان را ارائه نماییم، فرهنگ بشردوستانه ایرانیها و نظام مقدس جمهوری اسلامی را به جهان معرفی نماییم چون قسمتی از تمریناتی که در این رزمایش اجرا شد، کمک های بشردوستانه بود که ما در این کمیته نیز کُرسی ریاست را داریم و در کنار همه این ها می خواهیم به کشورهای همسایه نیز اعلام نماییم که مطمئن باشند برقراری امنیت در زمینه دریا به ویژه در منطقه شمال اقیانوس هند به دست خودمان قابل انجام است و فقط باید بیشتر به همدیگر نزدیک شویم و دل ها کنار هم قرار بگیرد.
وی با اعلان اینکه امیدواریم بتوانیم با اجرای چنین رزمایش هایی همیشه امنیت را برقرار نماییم اظهار داشت: پیام ما برای کشورهای غیردوست غیرمنطقه، این است که اقتدار لازم در منطقه ما وجود دارد و حضور آنها در آب های این منطقه هیچ توجیهی ندارد. اگر برای دید و بازدید و تبادل دانش می خواهند بیایند، مشکلی نیست اما این که بخواهند در زمینه برقراری امنیت ورود پیدا کنند باید بگوییم که امروز جمهوری اسلامی ایران چنین موضوعی را نمی پذیرد برای اینکه دستاوردهای جوانان برومند ایران بر روی آب و در عمق دریاها و اقیانوس ها مشهود است و همه ماموریت ها را به نحو احسن انجام می دهند.


1401/01/23
21:48:59
5.0 / 5
787
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل