ساخت ایران؛

رادار معراج کشف اهداف هوایی با خنثی سازی سرکوب پدافند هوایی دشمن

رادار معراج کشف اهداف هوایی با خنثی سازی سرکوب پدافند هوایی دشمن

رادار اخطار زودهنگام معراج راداری سه بعدی، برد بلند و با آنتن آرایه فازی فعال است که در باند S کار می کند و در پاسخ به نیازهای اولیه شبکه پدافند هوایی کشور توسعه یافته است.


به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران با رشد کیفی فزاینده خود طی سالهای اخیر که در بعضی موارد توانسته است حتی رکوردهای جهانی را هم جابجا کند، امروز به یکی از نمادهای خودباوری در کشور تبدیل گشته به طوریکه حتی در فرهنگ عامه در برخورد با برخی نارسایی ها در کشور، همیشه توانمندی های صنعتی حوزه دفاع مثال زده می شود.
عمق صنعت دفاعی کشورمان که صنعت ساخته به دست دانشمندان و متخصصان ایران است امروز چنان فراگیر شده است که توانسته طیف متنوعی از دستاوردهای دفاعی را در زمینه های مختلف رزمی و پشتیبانی بوجود آورد که از آنها تحت عنوان تسلیحات ساخت ایران یاد می شود و در این گزارش به معرفی یکی از این دستاورهای ساخت ایران خواهیم پرداخت.
رادار نظارت هوایی معراج-۴ یکی از دستاوردهای باارزش کشورمان در زمینه رادارهای تاکتیکی است که با نام تجاری M4 ارائه شده است. رادار هشدار سریع معراج راداری سه بعدی، برد بلند و با آنتن آرایه فازی فعال است که در باند S کار می کند و در پاسخ به نیازهای اولیه شبکه پدافند هوایی کشور توسعه یافته است. همچون خاصیت های بارز این رادار، تاکتیکی بودن و تحرک بالا و همین طور کاهش تعداد اپراتورهای آنست که کمک می نماید تا سامانه در مدت زمان بسیار کمتری عملیاتی و یا در صورت نیاز جابجا شود.
توان مقابله جدی با اقدامات جنگ الکترونیک دشمن از دیگر خاصیت های قابل توجه رادار معراج-۴ است که این سامانه با بهره گیری از متدهای مختلف و مختلفی می تواند در مقابل سنگین ترین اقدامات آفند الکترونیک دشمن نیز پایدار و در وضعیت عملیاتی باقی بماند. یکی از این متدها، قابلیت Sector Blanking این رادار است که در آن رادار می تواند در حالت آماده به کار فرستنده خودرا خاموش کند که این توانایی رادار را از تجهیزات رهگیری دشمن پنهان و همین طور از آن در مقابل موشک های ضد تشعشع دشمن محافظت می کند.
چنین قابلیتی موجب می شود تا اقدامات دشمن در زمینه سرکوب پدافند هوایی که امری مرسوم در جنگ هاست بی اثر باشد و نتوانند رادارها که در حقیقت چشم و گوش یک شبکه پدافند هوایی هستند را از بین ببرند.
رادار معراج قابلیت کشف ۲۰۰ هدف بصورت همزمان را در برد ۴۵۰ کیلومتر دارد و می تواند اهدافی را از سرعت ۲۰ متر بر ثانیه تا ۳ ماخ را شناسایی و رهگیری کند.مشخصات رادار معراج
باند فرکانسیباند Sتعداد اهداف قابل رهگیری۲۰۰ هدفبرد۴۵۰ کیلومترسرعت اهداف قابل کشفاز ۲۰ متر بر ثانیه تا ۳ ماخنوع آنتنآرایه فازیارتفاع قابل کشف از ۱۰۰ متر تا ۲۸ کیلومترمدت زمان برگزاری سامانه۳۰ دقیقهتعداد خدمه مورد نیاز۶ نفرمنبع:

1401/01/07
12:22:42
5.0 / 5
776
تگهای خبر: ایران , تخصص , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل