مرندی:

شانس خوبی برای احیای برجام در ایام آتی وجود دارد اگر

شانس خوبی برای احیای برجام در ایام آتی وجود دارد اگر

سیاسی: مشاور رسانه ای هیات مذاکره کننده ایران در وین اصرار کرد که حصول توافق نیازمند تصمیمات سیاسی از طرف آمریکا است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمد مرندی، مشاور رسانه ای هیات مذاکره کننده ایران در وین در گفت وگویی با «تی آرتی» ترکیه اظهار داشت: اگر آمریکایی ها و اروپایی ها تصمیم درست را بگیرند، شانس خوبی برای احیای برجام طی روزهای آتی ایجاد خواهد شد.
مرندی در پاسخ به سوالی درباب اولتیماتوم های تعیین شده از طرف غرب برای حصول توافق در وین با اشاره به این که ایرانیان این حرف آمریکایی ها را جدی نمی گیرند، اظهار داشت: مجموعه ای از اولتیماتوم ها تعیین شده بود اما ایران به کار عادی خود ادامه داد و این اولتیماتوم ها را نادیده گرفت و تا حالا هیچ اتفاقی نیفتاده است. ایران نمی خواهد به هر توافقی برسد بلکه آنچه برایش حائز اهمیت می باشد رسیدن به توافقی خوب است.
وی افزود: ایران عجله دارد به توافقی خوب برسد چونکه تحریم های وحشیانه و غیرانسانی ایالات متحده و اروپایی ها، زنان و کودکان را هدف قرار داده اند. آنها همانند کاری که در افغانستان، یمن، سوریه و ونزوئلا انجام داده اند دارند خشم خودرا سر مردم عادی خالی می کنند. ایرانیان می خواهند که تحریم ها هر چه زودتر برداشته شوند اما ایران مرتکب اشتباه رسیدن به توافق بد نخواهد شد.
مرندی اضافه کرد: اگر آمریکایی ها و اروپایی ها ملزومات توافق خوب را فراهم آورند آن وقت به توافق خوب دست خواهیم یافت وگرنه لفاظی های آمریکا شرایط حال حاضر در وین و پای میز مذاکره را تغییر نخواهد داد.
مشاور رسانه ای هیات مذاکره کننده ایران در وین در پاسخ به سوال درباب تاثیر بازاعمال تحریم های آمریکا توسط دونالد ترامپ مقابل ایران اظهار داشت: خوب است که شما بر اعمال مجدد تحریم ها تاکید کردید. آن تحریم های بی رحمانه از زمان باراک اوباما شروع شده بودند و تاریخ از اوباما بعنوان شخصی یاد خواهدنمود که مقابل بشریت و مردم عادی جنایت انجام داده است. زمانی که ترامپ به قدرت رسید با وجود وجود توافق هسته ای، این تحریم ها را بازگرداند و آنها را حتی تشدید کرد. مردم مردند و خانواده ها زجر کشیدند چونکه این هدف آنها بود.
مرندی بیان کرد: بایدن نیز اکنون به همراه اروپایی ها با تحریم های حداکثری که زنان و کودکان را هدف قرار داده اند، همراهی می کند اما آنها شکست خورده اند. مقامات آمریکایی و حتی مقامات پیشین اذعان کرده اند که این تحریم های فشار حداکثری شکست خورده اند، ایرانیان برنامه هسته ای صلح آمیزشان را جلو برده و آنرا بسط داده اند و ایران توانسته روابطش با کشورهایی نظیر چین و روسیه، جهان جنوب و کشورهای همسایه را توسعه دهد تا تحریم ها را جبران کند.
ایشان سپس اظهار داشت: ایالات متحده و اروپایی ها نیز با مشکلات بیش از پیش مواجه گشته اند. ما این چندوقت دیدیم که دبیرکل ناتو ناتوانی این ائتلاف در مقابل روسیه را نشان داده است. همین طور ما شاهد مشکلات با چین و مشکلات داخلی در بین آمریکایی ها و اروپایی ها هستیم. آمریکا باید باهوش و واقع گرا باشد و ملزومات و شرایط ایران برای توافق خوب - که به نفع تمامی طرفین خواهد بود - را بپذیرد.
محمد مرندی درباب زمان احتمالی رسیدن به توافق در مذاکرات وین اظهار داشت: گفتنش خیلی مشکل است. ما می توانیم نزدیک ک آن باشیم اما این مسئله به آن بستگی که آمریکایی ها و اروپایی ها حاضر باشند تصمیماتی اتخاذ کنند. مشکلات حل شده اند و تنها مسائل کمی باقی مانده اند که نیازمند تصمیماتی در واشنگتن هستند.
منبع:

1400/11/30
11:17:54
5.0 / 5
1125
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل