واکنش ایران به پیش نویس قطعنامه حقوق بشری

واکنش ایران به پیش نویس قطعنامه حقوق بشری

ایران پیش نویس قطعنامه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را حرکتی سیاسی، غیرصادقانه و غیرقابل دفاع خواند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، متن سخنان زهرا ارشادی معاون سفیر ایران در سازمان ملل به شرح زیر است:

آقای رئیس!
مایلم اطلاعیه ای پیرامون پیش نویس قطعنامه A/C.۳/۷۶/L.۲۸ در مورد وضعیت [به اصطلاح] حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران قرائت کنم.
این قطعنامه مغرضانه و غیرسازنده که مقرر گردیده است در کمیته سوم به رای گذاشته شود، یک حرکت سیاسیِ غیرصادقانه و غیرقابل دفاع است. قطعنامه صدرالاشاره مملو از خطاهای موضوعی بوده، نشان دهنده تحریف گزینشی و سیاسیِ حقیقت های موجود است و نمایانگر سیاست خصمانه و تعمدی تحریک دیگران به ایران هراسی است. جمهوری اسلامی ایران صراحتاً و از سرآغاز شکل گیریِ این قطعنامه، آنرا همانند سایر قطعنامه های کشوری مردود شمرده است.
بررسی لیست حامیان اصلی پیش نویس قطعنامه از قبیل کانادا، ایالات متحده آمریکا، رژیم کودک کش اسرائیل و برخی کشورهای غربی، مبین این حقیقت است که حامیان اصلی نژادپرستی، اشغالگری و آنانی که مرتکب قتل های فجیع بومیان هستند گرد هم آمده تا دیگران را به رعایت حقوق بشر موعظه نمایند.
ممکن است غرب در مقابل جنایات هولناک کانادا سکوت اختیار کند، اما تاریخ هیچگاه فراموش نخواهد کرد که در سرزمین به اصطلاح آزادگان، هزاران کودک بومی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، به قتل رسیده اند و اجساد آنان در گورهای دسته جمعی ریخته شده است.
ایالات متحده آمریکا هم با اقدامات خود، جایگاه و تصویر منفی اش را در کتب تاریخی بیشتر از پیش تثبیت کرده است. حملات نظام مند ضد آفریقایی تبارها، مسلمانان و آمریکایی هایِ آسیایی تبار بدون هیچ پایانی همچنان در جریان است. پلیس آمریکا حتی یک گام به جلو برداشته و سیاه پوستان را در روز روشن و مقابل دید همگان خفه می کند و به قتل می رساند.
چگونه میتوان این پیش نویس قطعنامه را جدی گرفت وقتی رژیم کودک کش اسرائیل به صورت مکرر و مستمر مرتکب کلیه جنایات بین المللی می شود؟ جامعه بین الملل باید رژیم اسرائیل را به خاطر ریختن خون تعداد بی شماری از مردم فلسطین مورد بازخواست قرار دهد.
آقای رئیس!
کانادا در ادامه تلاشهای خود برای سرپوش گذاشتن بر کارزار شریر نسل کشیِ بومیان، با گزارشگر ویژه وضعیت [به اصطلاح] حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران تبانی کرده و وی را برای پشتیبانی از ادعاهای بی اساس و لابی ضد ایران، به جلسه ای در محل نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل متحد در نیویورک دعوت کرده است. اقدام کانادا ما را به یاد ضرب المثل معروف ایرانی در مورد نیرنگ روباه می اندازد که می گوید: از روباه پرسیدند شاهدت کیست؟ گفت دمم. این ضرب المثل در مورد کسی است که از افراد وابسته خود بعنوان مدرکی برای شهادت به نفع خود استفاده نماید. در واقع، مجرم نمی تواند از همدست خود بخواهد تا بعنوان شاهد در دادگاه حضور یابد.
اکثر کشورهای عضو بارها استفاده ابزاری از حقوق بشر به منظور رسیدن به اهداف سیاسی را مردود شمرده و بر لزوم ارتقاء و پشتیبانی از حقوق بشر در همه کشورها از راه گفتگو، تعامل و همکاری سازنده تاکید داشته اند. متأسفانه این اصول در خیلی از موارد رعایت نمی شوند و چنین سازوکارهای مهمی به طور عمده نتوانسته اند به وظایف خود عمل کنند.
ایران همواره خواهان مشارکت در گفتگوی محترمانه و عادلانه برای درک حقایق موجود و اجتناب ناپذیر بوده است. متأسفانه تلاشهای ما از آنجاییکه به نظر می آید حامیان این قطعنامه بیشتر علاقمند به کسب امتیاز سیاسی از راه استفادة ابزاری از حقوق بشر هستند، نادیده انگاشته شده است. علاوه بر این، دولت ایران تمام تلاش ها و اقدامات لازم را با هدف ارتقاء و حمایت بیشتر از حقوق بشر به کار گرفته است. دولت من همینطور به تعهدات خود در قالب مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل متحد، ازجمله بررسی دوره ای و جهانی معروف به یو. پی. آر. عمل خواهد نمود. ایران همواره عزم و اراده خویش را جهت کمک به ارتقاء و پشتیبانی از حقوق بشر نشان داده و متعهد به همکاری با کشورهای عضو و همینطور سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد است. جمهوری اسلامی ایران علیرغم تمام بدخواهی ها به تعهدات و تلاشهای خود ادامه خواهد داد.
با عنایت به موارد فوق، احتیاج به تکرار این حقیقت نیست که این قطعنامه هیچ ارتباطی با حقوق بشر ندارد. لذا، مایلم ابراز امیدواری کنم که نمایندگانی که امروز در اینجا حضور دارند با رای منفی خود، راه درست را انتخاب کنند. زمان آن فرا رسیده که اعتراض جدی خویش را به قهرمانان خودخوانده حقوق بشری که از راه اعمال نفوذ، فریب کاری و عرضه اطلاعات نادرست به دنبال سلب آزادی کشورهای مستقل هستند، ابراز نماییم.
منبع:

1400/08/26
23:20:17
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: آمریكا , ایران , جامعه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل