نحوه تنظیم قرارداد و معارفه سایت حقوقی

نحوه تنظیم قرارداد و معارفه سایت حقوقی

قرارداد نوشتن یک کار کاملا حرفه ای است، لذا نوشتن و تنظیم قرارداد را هر شخصی نمی تواند انجام دهد. قرارداد یک مدرک مهم به حساب می آید.


تنظیم قرارداد یکی از مهمترین اقدامات به خلال انواع معاملات و خرید و فروش اموال، اعم از منقول و غیر منقول از جمله خرید خانه محسوب می گردد.

قرارداد نوشتن یک کار کاملا حرفه ای است، لذا نوشتن و تنظیم قرارداد را هر شخصی نمی تواند انجام دهد. قرارداد یک مدرک مهم به حساب می آید. اعتبار سند عادی و رسمی مسئله مهمی در محکمه قضایی و ثبتی است. قرارداد اینگونه می تواند به فرم رسمی و یا عادی آماده شود.

 

اما در هر فرم، در تنظیم آن بایست ضوابط و مقررات و تا اینکه عرف را در عقیده گرفت. افزون بر این، برخی نکات اینگونه وجود دارد که لازم است افرادی که مبادرت به تنظیم قرارداد می کنند به آن توجه نشان دهند. در اینجا قصد داریم این قبیل نکات را مورد عقیده قرار دهیم.

قبل از آن اگر می خواهید عمل به خرید ملک نمایید عالی است در مورد شروط صحت پیوند بیع نکاتی را فرا بگیرید. یا اینکه در مورد اقرارنامه فروش ملک اکثر بدانید.

امضاء قرارداد

نکته : یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که همه صفحات قرارداد باید امضا شود و در صورتی که امضا نداشته باشد هیچ اعتباری ندارد.

زیرا محتمل است در آینده یکی از دوجانب در مورد صفحه ای که امضاء نشده و ماده آن به غبن او بوده منکر واقعی بودن آن شود.

تا اینکه محتمل است ادعا نماید که آن صفحه جعلی است و بعداً به قرارداد ملحق شده است. امضاء ها بایست اصل باشد.

شما نباید ابتدا یک نسخه قرارداد را امضا کنید و از آن کپی کنید. زیرا مدرک کپی شده هیچ اعتباری ندارد و مستقیم باید توسط اشخاص مربوط امضا شود.

تنظیم قرارداد و عرف

نظام حقوقی ما نه تنها پیش روگیری ضابطه را در معاملات الزامی می داند بلکه برای عرف و عادات اینگونه ارزش قائل است.

لذا در انعقاد قرارداد لازم است ضمن پیش روگیری قانون، به عرف و عادت در هر شهر و یا هر صنف توجه معین داشته باشیم.

در این به خاص ضابطه مدنی اینگونه مقرر می کند که متعاملین و دوجانب یک قرارداد بر اساس ضابطه ملزم به پیش روگیری آن چیزی هستند که در ضابطه صریح شده است. اینگونه آنها به نتایجی که به طبق عرف و عادت یا به طبق ضابطه از پیوند حاصل می شود اینگونه ملتزم می باشند.

توافق بر سر موضوعات اختلاف برانگیز

برخی موضوعات در قرارداد اگر از همان آغاز روشن نشود و حدود تعهدات دوجانب مورد توافق قرار نگیرد محتمل است بعد از امضاء قرارداد محل شک و تردید و خدای نخواسته اختلاف و پیمان شکنی باشد. برای این منظور بایست از همان آغاز دوجانب در مورد این نکات به توافق برسند. برخی از موضوعات اختلاف برانگیز عبارتند از:

فسخ قرارداد

شروط فسخ قرارداد و نحوه تقسیم هزینه ها در خلال فسخ قرارداد عالی است شفاف باشد. صرف این عبارت که در فرم حدوث فلان مسئله، قرارداد فسخ می گردد کافی نیست.

بلکه بایست روشن شود بعد از فسخ، ترتیب هزینه هایی که تا آن وقت اجرا شده و یا بر ضمه یکی از دوجانب وجود دارد، بر عهده چه کسی است و چگونه بایست هزینه ها مورد محاسبه قرار گیرد.

بیمه و مالیات

مسئله بیمه تامین همگانی بویژه در قراردادهای پیمانکاری بسیار با اهمیت است . در این مورد بایست مسئولیت ها روشن باشد بگونه ای که کارفرما بداند چکونه قرارداد را اجرا نماید که بعدها مورد مواخذه سارمان بیمه تامین همگانی واقع نگردد.

پیمانکار اینگونه بایست تعهدات خود را در مورد بیمه کارکنان بداند و به مورد اجرا بگذارد. در مورد مالیات اینگونه بایست همه چیز شفاف بیان شود. بگونه ای که معلوم شود پرداخت این نوع هزینه ها بر عهده چه کسی است.

برنامه زمانی تولید

اگر مسئله قرارداد تولید کالای خاصی است بایست برنامه زمانی تولید روشن باشد. اینگونه اگر تولید محصول نیازمند در عقیده گرفتن زمانی برای جبران تأخیر در اجرای قرارداد است عالی است این مسئله دقیقاً روشن شود.

هزینه های حمل ، اجاره و ….

در مورد خرید و فروش محصول و کالا لازم است هزینه های حمل، وقت و مکان تحویل کالا، وجود عیب و نقص در کالا ، وزن محصول و …. روشن گردد. تسهیم هزینه ها یکی از موضوعات اختلاف برانگیز است.

لذا عالی است از همان آغاز روشن شود هزینه های اجاره محل، نگهداری، انبار، آب و برق و گاز و …. بر عهده چه کسی است. اگر مشترک است چکونه بایست اخذ شود و نحوه محاسبه آن اینگونه بایست دقیقاً شفاف توضیح داده شود. در فرم افزایش قیمت ها در بازار و تاثیر آن در قرارداد اگر دوجانب می خواهند شرط و شروطی را مد عقیده قرار دهند عالی است از همان آغاز وظیفه خود را با این مسئله روشن سازند.

نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

در مورد نحوه پرداخت مبلغ قرارداد یا ثمن معامله، و رقم دقیق آن در هر مرحله و تضمین اجرای آن و نحوه نظارت بر اجرای قرارداد بایست نکات مورد عقیده دوجانب در خلال تنظیم قرارداد مد عقیده قرار گیرد.

وکیل تنظیم قرارداد :

شما عزیزان در صورتی که می خواهید یک قرارداد تنظیم کنید می توانید به سایت گروه وکلای آریا دادیار و صفحه تنظیم پیمان نامه مراجعه کنید.

 

1400/08/16
22:39:58
5.0 / 5
1458
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل