خاتمی:

مذاکره فرسایشی را نمی پذیریم

مذاکره فرسایشی را نمی پذیریم

به گزارش سیاسی خطیب نماز جمعه تهران، تصریح کرد: کارنامه آمریکا ضد ملت ایران و جامعه اسلامی ننگین بوده و نفرت از آمریکا مصداق تبری است که جزء واجبات دین است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران بیان نمود: راوی می گوید امیر المومنین (ع) به روی منبر نمی رفت مگر آن که پیش از آن می فرمود "ای مردم حریم خدا را حفظ کنید که بیهوده آفریده نشده اید". باید هدفمند زندگی کرد و هر گامی که بر می داریم به هدف خلقت که قرب به خداوند است نزدیک شویم. در آیات قرآن آمده است که جامعه اسلامی باید در بِرّ همکاری داشته باشد. یکی از مصادیق بِرّ، نیکوکاری و گسترس فرهنگ دینی است. از دیگر مصادیق بِرّ کمک به حل معیشت یکدیگر در سطح جامعه است که امروز همه به خوبی آنرا درک می نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: از مصادیق دیگر بِرّ، تقویت نظام اسلامی است، امام صادق (ع) فرمودند کسی که به تقویت نظام اسلامی و والی عدل کمک نماید در واقع در اطاعت از خداوند و تقویت دین خدا گام برداشته است. کمک به مسؤلان در ایجاد امنیت از دیگر مصادیق بِرّ است. امنیت از نان شب هم واجب تر است. در آیه ۱۱ سوره نحل آمده است که نخستین زیر ساخت جامعه اسلامی امنیت است. کاری که ملت بزرگ ایران در اوایل دهه ۶۰ برای مبارزه با داعش وطنی که همان منافقین بودند انجام دادند از مصادیق همکاری برای ایجاد امنیت است.
خطیب جمعه تهران بیان نمود: در عین حال قرآن بر عدم تعاون در کاری هایی که ممنوع می باشد هم تاکید داشته است، یکی از آنها تضعیف نظام اسلامی و دینی است که با رنج فراوان به دست آمده است. دشمنان درصدد هستند که نظام اسلامی را تضعیف کنند. دومین مصداق اثم یا همان گناه که نباید در آن همکاری داشت پخش شایعات است که امروز در بعضی از صفحات فضای مجازی به دروغ ها دامن می زند و هیچ کس جلوی آنرا نمی گیرد. این است که رهبری فرمودند فضای مجازی ول و رها شده است. کسی که به شایعات دامن زده و یا حتی آنها را پخش کند او هم در حکم دروغ گو به حساب می آید. سومین مصداق اثم یا همان گناه چراغ سبز نشان دادن به دشمن است. همکاری رسانه ای با دشمن هم از مصادیق گناه است. دشمنان اسلام را محرم راز خود قرار ندهید و اسرار کشور را به این افراد نگویید.
خاتمی خاطرنشان کرد: در حدیثی آمده است که رسول اکرم هر وقت بر روی منبر می نشست آیه ی ۷۰ سوره احزاب را قرائت می کرد که در آن تاکید شده "ای مومنین حریم خدا را نگه دارید و با حساب حرف بزنید حرف محکم و مستند بزنید". حرفهای رکیک و وقیح و دروغ نگویید. روز گذشته ۱۳ آبان بود که به حق روز ملی مبارزه با استکبار نام گرفته است. پرونده آمریکا در ایران و جهان اسلام بسیار سیاه و ننگین است در سال ۱۳۴۳ امام ضد کاپیتولاسیون که سلطه غربی ها بر ملت ایران را به همراه داشت موضع گرفت و با دستور مستقیم آمریکا امام را تبعید کردند. در ۱۳ آبان سال ۵۷ دانش آموزان و دانشجویان در همین مکان جمع شدند و به دستور آمریکا آنها را به گلوله بستند که ۵۷ شهید و بیشتر از ۱۰۰ مجروح به دنبال داشت. از دیگر ظلم های آمریکا رژیمی بود که بر ملت ایران مسلط کرده بود. سفارت آمریکا در تهران کانون توطئه ضد نظام اسلامی بود که دانشجویان مسلمان آنرا تسخیر کردند که این امر مورد تایید امام قرار گرفت، تحمیل رژیم دین ستیز، اخلاق ستیز و آزادی ستیز شاهنشانی از دیگر ظلم های آمریکا ضد ملت ایران بود که ایران را به یک زندان بزرگ تبدیل نموده بود.
وی در ادامه تصریح کرد: در طول این سالها از مرداد سال ۱۳۳۲ تا به امروز حدود ۶۸ سال است که شاهد توطئه های مداوم ضد ایران هستیم، از دیگر جنایات آمریکا توطئه مدام ضد ایران در مجامع بین المللی و تحمیل جنگ ۸ ساله به ایران بود. اگر کسی نداند که پشت صدام آمریکا بود کودن سیاسی است، تقویت رژیم صهیونیستی و تقویت گروه های تکفیری همچون داعش که ساخته و پرداخته آمریکایی ها می باشد از دیگر ظلم های این رژیم استکباری ضد ملت ایران است.
امام جمعه موقت تهران افزود: تحریم اقتصادی ملت ایران و به شهادت رساندن سردار رشید، حاج قاسم سلیمانی از دیگر جنایات این رژیم است. در دزدی نفتی که به تازگی هم انجام دادند دیدیم که سپاه پاسداران با قدرت در مقابل آنها ایستاد، این چهره آمریکا است و آنها که می گویند چرا ملت ایران مرگ بر آمریکا می گویند دلایلش مواردی است که مطرح نمودند، پرونده آمریکا سیاه است و نفرت از آمریکا مصداق بارز تبری که از واجبات دین می باشد، به حساب می آید. شعار مرگ بر آمریکا شعار مرگ مقدس ملت ایران است.
وی در ادامه ضمن اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران در بحث برجام بیان نمود: این روزها آمریکایی ها مدام بی قراری می کنند تا با ایران مذاکره داشته باشند، اما ما تصمیم خویش را گرفته ایم و تصمیم ما آشکار است. مذاکره ای را خواهیم کرد که خروجی آن لغو همه تحریم های هسته ای و حقوق بشری باشد. ما از برجام بیرون نرفته ایم این آمریکایی ها بودند که رفتند، اگر می خواهند که بازگردند باید بدانند که ما مذاکره فرسایشی را نمی پذیریم. از طرفی بعضی از کشورهایی که شریک جرم آمریکا هستند و پس از پیمان شکنی هم نازک تر از گل به آنها نگفتند، امروز با زبان تهدید با ایران حرف می زنند. شما چه کاره هستید؟ زبان تهدید دیگر نخ نما شده است. مثل آدم حرف بزنید تا جواب منطقی بگیرید. کسی که پیمان شکسته است باید جبران کند.
خاتمی در ادامه ضمن اشاره به موضع کشور در مورد همسایگان بیان نمود: ما به حسن همجواری و همسایه خوب بودن باور داریم و در مکتب ما یک ارزش است تا به امروز هم به این عمل کردیم. اما اینکه ما مدام خوبی نماییم و از همسایه ها ناجوانمردی ببینیم قابل تحمل نیست نصیحت می کنم که کشورهای همسایه ببینند که چه همسایه ی قدرتمندی دارند و به فضل خدا نیروهای مسلح آن نخستین قدرت نظامی در منطقه هستند. اگر به ما پشت کنند دودش به چشم خودشان می رود. آنهایی که روابطشان را با رژیم غاصب صهیونیستی عادی کردند بدانند که با طناب پوسیده این رژیم غاصب به چاه رفته و نابود می شوند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه ضمن اشاره به حوادث روی داده در افغانستان بیان نمود: حوادثی که در افغانستان می گذرد بند بند وجود ما را می لرزاند. دو هفته پی در پی انفجار در نماز جمعه شیعیان و انفجار هفته گذشته در بیمارستان، تاسف بار است اما شک نکنید که خط خط آنرا آمریکا به داعش دیکته است. می خواهد به حاکمان افغانستان بگوید که امنیت شما را ما تأمین می نماییم، اما بنده به آنها می گویم مگر زمانی که نیروهای آمریکایی در افغانستان بودند عروسی ها را بمب باران نکردند و امنیت افغانستانان را هدف نگرفتند. آمریکا نمی خواهد یک دولت فراگیر در افغانستان شکل بگیرد. اگر حاکمان افغانستان دیر بجندند باخته اند.
خاتمی در ادامه با تکیه بر لزوم حفظ حریم مراجع بیان نمود: مرجعیت سرمایه ای است که بسیار نفیس است. مرجعیت، عراق را از جنگ انگلیسی نجات داد. ایران اسلامی را آیت الله العظمی امام خمینی از دست طاغوت نجات داد. مرجعیت سرمایه گهر باری است که باید حریم آن حفظ شود. بخصوص آیت الله العظمی صافی گلپایگانی که همگام با انقلاب در تمام عرصه ها حضور داشتند و خانواده ایشان هم در راه مبارزه با طاغوت بوده است. حفظ حریم همه مراجع و این بزرگمرد واجب است.
خاتمی در ادامه ضمن اشاره به اقدام سپاه پاسداران در ناکام گذاشتن دزدی دریایی آمریکایی ها بیان نمود: قهرمانان نیروی دریایی سپاه پاسداران بار دیگر از ملت ایران حمایت کرده و آمریکایی ها را تحقیر کردند. این حرکت نشان داد که آمریکا و ارتش آن در خانه عنکبوتی به سر می برد. ساقط کردن پهپاد آمریکایی، دستگیری متجاوزان آمریکایی در دریا و حمله به عین الاسد تعابیری است که به حق می توانم بگویم صدای شکسته شدن استخوان آمریکا و رژیم صهیونیستی را به گوش می رساند و به امید الهی در آینده نزدیک شاهد سقوط آنها خواهیم بود.
خطیب جمعه تهران در انتها ضمن تشکر از مسؤلان برای حضور میدانی در میان مردم بیان نمود: بنده از رئیس جمهور که هر هفته به یک استان دور یا نزدیک سفر داشته و در حادثه بنزین هم وسط میدان بودند و همینطور از رئیس قوه قضاییه که از نزدیک در جریان امورات در ارتباط با این قوه هستند سپاسگزارم. از مجلس شورای اسلامی که قانون پشتیبانی از جوانی جمعیت را به تصویب رساندند، از زبان مردم قدردانی می کنم اما تقاضا دارم که هر چه سریعتر جلوی گرانی های افسار گسیخته و لحظه به لحظه را بگیرند. می دانم که مسؤلان هم دغدغه داشته و مشکلات چند ساله یک شبه حل نمی گردد. اما تقاضا دارم که حرکت انقلابی سرعت گرفته و مردم بیشتر از این در رنج نمانند.
منبع:

1400/08/14
16:48:19
5.0 / 5
1112
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل