فرمانده كل سپاه پاسداران:

فرزندان ایران مقابل قدرتی که به منافع ملی صدمه بزندبا صلابت می ایستند

فرزندان ایران مقابل قدرتی که به منافع ملی صدمه بزندبا صلابت می ایستند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال جنگ نیست اما برای دفاع از منافع خود مصمم است و فرزندان این ملت درمقابل هر قدرتی که بخواهد به منافع آنها صدمه ای بزند، جوانمردانه، مومنانه، شجاعانه و با صلابت می ایستند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سردار سرلشگر پاسدار حسین سلامی که در مراسم ۱۳ آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا سخن می گفت، اضافه کرد: ما به همه جهان اعلام نموده ایم هیچگاه به هیچ کشوری چشمداشت نداریم و حضور ایران در هرکجا بر مبنای درخواست دولت ها و اراده ملت ها بوده است.
وی با بیان اینکه نفوذ جمهوری اسلامی ایران فیزیکی نیست، معنوی است، خاطرنشان کرد: ما هیچگاه به دنبال جنگ نیستیم اما برای دفاع از منافع خود مصمم هستیم.
فرمانده کل سپاه پاسداران به رشادت جوانان ایرانی اشاره نمود و عنوان کرد: آنچه در روز ۱۷ ربیع الاول صورت گرفت و روز گذشته اخبار آن انتشار یافت، گواه صادقی است بر این که فرزندان این ملت در مقابل هر قدرتی که بخواهد به منافع آنها صدمه ای بزند، جوانمردانه، مومنانه، شجاعانه و با صلابت می ایستد.
سردار سلامی همینطور اظهار داشت: آمریکایی ها در صحنه هایی از تروریست ها و در صحنه هایی دیگر از سارقان بین المللی نفت حمایت می کنند. آمریکا کوشش کرد نفت ایران را به سرقت ببرد. ما بر مبنای سناریوی دقیق تشخیص دادیم که اگر این کشتی را تصرف نماییم، آنها مداخله می کنند و این اتفاق پیشبینی شده بود.
وی با بیان اینکه فرزندان ایران همه احتمالات را سنجیده بودند، تصریح کرد: شما گام های محکم فرزندانتان را وقتی بر بالگرد سوار می شدند، مشاهده کردید، آنها تکثیر شده های روح بلند حاج قاسم سلیمانی بودند. همه آنها با همان عشق و شوق سردار دل ها برای دفاع از منافع ملت به میدان رفتند.
وی خطاب به ملت ایران افزود: آمریکایی ها در پشتیبانی از غاصبان نفت به صحنه آمدند ولی شما آرامش، وقار، صلابت و طمانینه را دقیقاً از صفحات تلویزیون در قامت و شاکله فرزندانتان دیدید.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: خداوند چه آرامشی بر قلوب این مجاهدان فی سبیل الله نازل کرده بود که این چنین در آن میدان مواجهه و برخورد در اوج آرامش در قلب حادثه حاضر شدند یعنی هو الذی انزل السکینه فی قلوب المومنین. خصلت آنها همین است، هر چه به میدان خطر نزدیک تر می شوند، شاداب تر، آرام تر و مطمئن تر هستند و هیچ چیزی آنها را نمی ترساند.
سردار سلامی تصریح کرد: این مواجهه شکوه ایمان را نشان داد، عزم و استواری یک ملت بود، این فرزندان ایران تنها چند نیروی سپاه نبودند، بلکه نمادیی از درخشش ایمان این ملت بودند که این چنین برای این ملت افتخار آفریدند.
وی تصریح کرد: ما به همه می گوییم در مورد ایران محاسبات خویش را اصلاح کنند و قدرت این ملت و عظمت او را به رسمیت بشناسند. ما اعلام نموده ایم لنگرگاه امنیت این منطقه هستیم و به همسایگان هم می گوییم، نیازی نیست برای برقراری امنیت از کسانی کمک بگیرید که از تأمین امنیت خود ناتوان هستند.
وی خاطرنشان کرد: تکیه کردن به تکیه گاه نامطمئن دیده اید که همواره باعث سقوط می شود. هیچگاه به ستون های نامطمئن تکیه نکنید از کنار دیوارهای ترک خورده عبور نکنید.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: امنیت این منطقه برقرار است این مورد را همگان شاهد هستند، ما به دفاع و صیانت از این ملت ادامه می دهیم.
سردار سلامی تصریح کرد: فرزندان دلاور ارتش غیور، هم این گونه عمل می کنند. اخبار مقابله آنها با سارقان دریایی را در ایام اخیر شنیده اید. قلمروهای دور دست دریا تحت اشراف و کنترل و مدیریت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
آمریکا کارخانه تولید دیکتاتورها است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آمریکا کارخانه تولید دیکتاتورها در همه عالم است، اظهار داشت: جغرافیای جهان مملو از دیکتاتورهایی است که از رحم دمکراسی آمریکا پا به عرصه وجود گذاشتند.
سردار سلامی اضافه کرد: امروز برای ملت ایران روز پیروزی و غلبه بر بزرگ ترین امپراطوری تاریخ بشر یعنی آمریکا است.
وی خاطرنشان کرد: در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ که آمریکا در اوج قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی خود به سر می برد و ملت ایران در آغاز یک انقلاب شکوهمند، سازه های عظیم قدرت امروزین خود را ایجاد نکرده بود انقلابی بزرگ در بطن و متن آن انقلاب با شکوه اسلامی که به رهبری امام راحل خورشید اسلام را بر سپهر عالم تابانیده بود شکل گرفت.
فرمانده کل سپاه پاسداران عنوان کرد: این شجاعت و ایستادگی در فضای آن روز جهان یکی از شگفت انگیزترین حقیقت های تاریخی هم برای بشر است و هم برای ملت عزیز ایران است.
سردار سلامی تصریح کرد: ما با آمریکایی درگیر شده بودیم که تاریخ عالم و جغرافیای جهان در نقطه به نقطه آن از تجاوزگری ها از مداخلات تهاجمی از اشغال ها از کودتاها از مسلط کردن دیکاتورها به دست آمریکا رنج می برد.
وی تصریح کرد: اگر لیست جنگ هایی که آمریکا از ۱۰۰ سال پیش به این سو در تمام نقاط عالم به راه انداخته است بر شماری نماییم، بیشتر از ۴۰ جنگ بزرگ در ۴۰ نقطه جهان محصول سیاست آمریکا در عالم است.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکا در کشورهای اروپایی، آفریقایی، آمریکای جنوبی، خاورمیانه، شرق دور، روسیه در همه جا جنگیده است. بیشتر از هشت میلیون کشته محصول جنگ های مستقیم آمریکاست به جزهای جنگ های نیابتی که آمریکا صحنه گردان و عقبه سیاسی آنها بوده است.
سردار سلامی افزود: بیشتر از ۲۰۰ مداخله در امور داخلی کشورها در حد کودتا، تحریم اقتصادی، جنگ نظامی، فتنه های داخلی همه و همه محصول سیاست یک ابر قدرتی است که در طول تاریخ حیات سیاسی خود اراده کرده بوده است که فقط با گسترش قدرت نظامی اهداف سیاسی را دنبال کند.
وی همینطور اظهار داشت: ۷۵۰ پایگاه نظامی آمریکا در جهان هر کدام با دایره ای از یک تأثیر سیاسی کوشیده است تا سیطره سیاسی فراگیری را در جهان ایجاد نماید.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: آمریکا کارخانه تولید دیکتاتورها در همه عالم است از مارکوس در فیلیپین تا جعفر نومیری در سودان، پینوشه در شیلی تا فرعون های مصر، شاه ایران، سلاطین حاکم بر خیلی از کشورهای عربی، در آمریکای لاتین و دیگر نقاط جهان مملو از دیکتاتورهایی است که از رحم دمکراسی آمریکا پا به عرصه وجود گذاشتند.
سردار سلامی عنوان کرد: آمریکا که ادعای آزادی دارد، بیشترین اختناق و خفقان و به دار کشیدن آزادیخواهان عالم و تولید و تکثیر دستگاههای شکنجه و ارسال آن به همه دیکتاتوری ها و آموزش فنون شکنجه برای به بند کشیدن حقیقت جویان و عدالت خواستار و آزادی خواستار عالم در کارنامه آمریکا است.
وی تصریح کرد: آمریکا تنها قدرتی است که دوبار از سلاح هسته ای ضد یک ملت در سال ۱۹۴۵ در ششم و هشتم اوت در ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن استفاده و در کمتر از یک چشم به هم زدن صدها هزار انسان را خاکستر کرد.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکا کشوری است که با کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ در ایران رژیم شاهنشاهی را مستقر کرد، آزادی خواهی، مشروطه خواهی و همه این مفاهیم را از جغرافیای سیاسی ایران حذف نمود و بهترین و بزرگ ترین لقبی که به شاه ایران داد که مایه ننگ است، ژاندارم منطقه بود.
سردار سلامی همینطور اظهار داشت: آمریکا از ایران بعنوان یکی از ستون های استراتژی تسلط منطقه ای بر غرب آسیا به نام "سیاست ستون های دوگانه" استفاده نمود. این کشور هویت فرهنگی ملت ایران را زدود و مجد و عظمت ملت ایران را مورد هدف قرار داد. ثروت های مادی و معنوی این ملت و سایر ملل مسلمان را به یغما برد. استکبار متولد تصاحب، غصب ثروت و هویت و فرهنگ ملت های دیگر همچون مسلمانان است.
وی تاکید کرد: در منطق سیاسی آمریکا هر کسی بر جهان اسلام مسلط باشد، می تواند بر کل عالم تسلط یابد. اینجا سکوی پرتاب آمریکا به تراز قدرت جهانی تبدیل گشته بود.
وی همینطور اظهار داشت: این نقشه سیاسی ایران بود که در متن و در نقشه جغرافیای سیاسی آمریکا دیده می شد. ایران وابسته، فقیر، فاقد آزادی و بدون مردم سالاری که بعنوان نایب منطقه آمریکا ایالت پنجاه و یکم عمل می کرد و انقلاب ایران این فضای سلطه سیاسی را به هم ریخت. یک غلبه بی نظیر و اعجاب انگیز در سیاست آمریکا صورت گرفت. آمریکا که کوشیده بود که بر نیمی از جغرافیای سیاره زمین مسلط شود، در هم فروشکست.
فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: این آغاز راه بود همان گونه که امام (ره) فرمود "انقلاب ما آغاز یک جهاد بزرگ از جانب ملت ایران بود تا مجد و عظمت از دست رفته این ملت باردیگر بازیابی شود".
سردار سلامی تصریح کرد: ضربه ای که آمریکا خورده بود، خیلی سخت و هراس انگیز بود. آمریکا تصور می کرد منطق سیاسی انقلاب به سرعت فضای تنفس سیاسی جهان اسلام را در هم خواهد نوردید، ازاین رو همه قوای خویش را بسیج کرد و مداخلاتش را ادامه داد.
وی خاطرنشان کرد: تحمیل جنگ بزرگ هشت ساله که عقبه سیاسی و مدیریت سیاسی آن به دست آمریکا بود، محصول واکنش سازمان یافته و برنامه ریزی شده و خطرناک و در عین حال جهانی آمریکا ضد ملت ایران بود.
فرمانده کل سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: ایران بزرگ سیاست رهبران آمریکا را شکست داد، جیمی کارتر را از انتخاب مجدد ساقط کرد. وقتی که جاسوس خانه آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) در ۴۲ سال پیش در چنین روزی فتح شد که درواقع این یورش جوانان به قلب سیاسی آمریکا در منطقه جهان اسلام بود و نویدبخش آغاز فرسایش و تحلیل این قدرت به دست مسلمانان در جهان بود که قطعه ای از یک جهاد بزرگ بود.
سردار سلامی همینطور اظهار داشت: آمریکا برای آزادی گروگان ها که سفیران جاسوس آمریکا در این سرزمین بودند، با نیروهای زبده دلتای خود دست به مداخله نظامی زد اما در بیابان های طبس گرفتار خشم و غضب الهی شد و همان گونه که امام (ره) فرمودند، توفان شن همانند ابابیل بر ابرهه فرود آمد و آمریکا در مداخله مستقیم نظامی خود شکست خورد و افسردگی در سیمای سیاسی مقاماتشان نشست.
وی اضافه کرد: تحریم اقتصادی ضد ایران شروع شد. پس از کارتر، رونالد ریگان راهبرد سیاست مواجهه فعال تحت عنوان «درگیری فعال» با جمهوری اسلامی ایران را برگزید. در جنگ به شکل مستقیمی هم حمایت اطلاعاتی، تسلیحاتی و هم اقتصادی از صدام را در دستور کار قرار داد و همه قدرت های شیطانی در عقبه این ائتلاف خطرناک در مقابل ملت ایران سازماندهی کرد.
وی افزود: اما او هم با شکست مواجه گردید، هرچند در سالهای آخر جنگ به نفع عراق مداخله نظامی کرد اما نیروی دریایی ایران و پاسداران فداکار در خلیج فارس با ضربات مهلک بر پیکره قدرت دریایی آمریکا، آخرین تیر را شلیک کردند. هرچند آمریکا هواپیمای ایرباس را با ۲۹۰ سرنشین در آسمان خلیج فارس ساقط کرد اما همه اینها برای ملت ایران انگیزه های جدید آفرید تا قله های جدید را فتح کنند.
فرمانده کل سپاه پاسداران به روی کارآمدن دولت های مختلف در آمریکا اشاره و تصریح کرد: از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز شما در کارنامه و کلکسیون نبردهای آمریکا ضد انقلاب، نظام و ملت ایران هیچ صفحه ای را نمی بینید که با پیروزی نگاشته شده باشد. آنها عادت کرده اند مدام از ملت ایران شکست بخورند اما هنوز برای آنها درس عبرت نشده است.
سردار سلامی افزود: پس از ریگان به بوش پدر رسیدیم. وی مفهوم «نظم نوین جهانی» را برای مقابله با نظمی که انقلاب آنرا معماری کرده بود، بیان کرد البته او هم دوام نیاورد و پرچم به دست رهبر معظم انقلاب اسلامی، نایب امام زمان(عج الله)، جانشین خلف و صالح امام (ره) عزیزمان، حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفت.
وی افزود: راه ادامه پیدا کرد، بعد از آن کلینتون سرکار آمد. ببینید چگونه ملت ایران یکی یکی این رئیس جمهورها را با استراتژی ها و آرزوها و رویاهایشان تا گورستان سیاسی و محو شدن از صفحه جغرافیای سیاسی، بدرقه و تشییع کرد.
فرمانده کل سپاه اظهار داشت: کلینتون سیاست تحریم های دوگانه را در پیش گرفت که در آن ایران نقطه مرکزی تحریم ها بود. او هم شکست خورد. بوش پسر آمد، وی هم جمهوری اسلامی ایران را محور شرارت نامید.
سردار سلامی تصریح کرد: رؤسای جمهوری آمریکا همه نقطه مرکزی سیاست های خویش را مهار جمهوری اسلامی ایران قرار داده بودند و به هر شکل ممکن تلاش کردند تا با محاصره نظامی، فشار سیاسی و عملیات روانی و رسانه ای، ملت ایران را از تعقیب اهداف بزرگ خود، دور و پشیمان کنند ولی خداوند هر روز بر قامت این ملت رفعت جدیدی بخشید.
وی همینطور اظهار داشت: بیرق بزرگ پیروزی، استقامت و ثبات در قدم و صبر در دستان ملت ایران و بر دوش رهبر عزیز انقلاب اسلامی باقی ماند. قدرت آمریکا به تدریج تحلیل رفت، نقطه زوال آمریکا آغاز شد و برعکس نشاط سیاسی، شوق انقلابی، رسیدن به درجات بالای قدرت، بازدارندگی اقتدارانگیز برای نظام ما روز به روز ارتقا و افزایش پیدا کرد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: اوباما هم تحریم ضد ایران را در مبحث هسته ای در دستور کار خود قرار داد. هر روز تحریم ها فشرده تر و ایران به موازات آن قدرتمندتر شد.
سردار سلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب امروز پرچمدار این حرکت عظیم جهانی هستند و در میدان مرکزی تدبیر انقلاب ایستاده اند و سازه های قدرت انقلاب را در اقصی نقاط عالم اسلام با نفوذ کلامش گسترش داده و منطق و فلسفه سیاسی غرب را به زیبایی با درخشش منطق اسلام به چالش کشیده اند، در یک محور به جوانان جهان اسلام، جهاد برای احقاق حق مسلمانان را الهام بخشیدند و روح جهاد را در بلاد اسلامی زنده کردند.
وی همینطور اظهار داشت: جوانان مسلمان در پاسخ به این کلام نورانی رهبر معظم انقلاب برای غلبه بر ستمکاران جهان، پیشانی بند جهاد بستند و مسلح شدند، سازه های قدرت از شرق مدیترانه در لبنان، سوریه، یمن، افغانستان و عراق شکل گرفت. ایشان انقلاب را وسعت بخشیدند و قاعده انقلاب وسیع شد، اتصال امت و امام با یکدیگر جبهه ای وسیع در مقابل استکبار گشود که در آن حذف رژیم صهیونیستی بعنوان کابوس دائمی آمریکا و این رژیم و وابستگان آنها شد. این استراتژی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای توسعه قدرت اسلام ایجاد کرد.
فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: محصول هدایت های امام مسلمین، فرمانده رشید و بلندآوازه، رفیع و پرچمدار بود که همانند ابوالفضل انقلاب عمل کرد. دشمن حاج قاسم سلیمانی را خوب می شناخت، قدرت تدبیر و بازوان قوی وی را در میدان کشتی جهانی دیده بود که همچون خورشید درخشید و شهادتش جهان اندیشه ها و فرهنگ ها و روحیه ها را تغییر داد و همانند او مردان زیادی گمنام و بی نام روی صفحه زمین راه می روند و در انتظار ملحق شدن به آن شهید جاودانه هستند.
سردار سلامی اضافه کرد: کشور باوجود تحریم ها، محاصره ها و ترورها باید پیش می رفت. دانشمندان ایرانی را ترور کردند اما ایران پیش رفت و قوی شد و از تحریم اقتصادی عبور کرد. این شرف ملت ایران است.
وی خطاب به ملت ایران افزود: به شرف ملت ایران افتخار می نماییم که این چنین امام مسلمین را در عرصه نبرد جهانی یاری کردید و تمام توطئه ها، آرزوها و رویاهای استکبار را باطل کردید. عمل، صبر و ثبات قدم ملت ایران باطل کننده سحر دشمنان خدا بود اما راه ادامه پیدا کرد. قدرت دشمن به تدریج فروکش کرد، زوال فرا رسید، به تعبیر یک ژنرال آمریکایی و رئیس موسسه بروکلین آمریکا «نیروهای آمریکایی برای برنده شدن در خاورمیانه و غرب آسیا نیستند. آنها فقط به دنبال به هم ریختن اوضاع هستند». این تمام قامت آمریکاست که می بینید.
سردار سلامی با بیان اینکه امروز آمریکا را در متن سیاست های منطقه نمی بینید، اضافه کرد: اعتماد وابستگان آمریکا در منطقه به قدرت آن از بین رفته است. آمریکایی ها حتی دیگر نمی توانند از رژیم صهیونیستی حمایت کنند. بین دو شر گرفتار هستند.
وی افزود: قرار دادن یک کشور در بن بست، محصول تدبیرهای رهبران آمریکا است، آنها که به تعبیر خودشان فاقد حکمت هستند، قدرت را بدون دستاورد هزینه می کنند و امروز ملت ایران این ماجرا را به زیبایی مشاهده می کند.
وی افزود: آنها از همه راهبردها و سیاست ها برای تسلیم ملت ایران همچون جنگ خارجی، ترور و تروریسم تکفیری استفاده کردند. آنها بزرگ ترین فرمانده ضد تروریست جهان، حاج قاسم سلیمانی راناجوانمردانه درحالی که بی سلاح بود با تهاجم نظامی و هواپیماهای مدرن به شهادت رساندند.
فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: آمریکایی ها هم تروریست پرور بوده و هم با مبارزان تروریسم می جنگنند اما خویش را به دروغ، مبارزان با تروریسم تلقی می کنند. این خاصیت آمریکا است که از دمکراسی سخن می گوید اما همه دیکتاتورها دست نشانده آنها هستند. از حقوق انسان سخن می گوید اما همه شکنجه گاه ها و زندان های مخوف متعلق به آنها است. از آزادی سخن می گویند اما همه آزادیخواهان عالم را تحت تعقیب قرار می دهند.
سردار سلامی اضافه کرد: آمریکایی ها از مبارزه با تروریسم سخن می گویند اما فرمانده ما را ترور می کنند. آمریکایی ها سرتاسر تناقض هستند. از امنیت سخن می گویند همه جهان را ناامن می کنند. از مقابله با سلاح های کشتارجمعی سخن می گویند اما خود هزاران کلاهک هسته ای در اختیار دارند که در تاریخ خود از آنها بهره برده است. از رژیم هایی حمایت می کنند که دارای سلاح هسته ای هستند.
وی افزود: آنها از مردم سخن می گویند در حالیکه دارو و غذا را به روی مردمان جهان بسته اند. جمهوری اسلامی ایران در تحریم شکوفا شد. به لطف خدا آنها که ایران را تحریم کردند خود در بحران عمیق اقتصادی فرو می روند.
وی با بیان اینکه آمریکایی ها در هر کجا در رویارویی با ما شکست خورده اند، اظهار داشت: سرزمین ایران برای آمریکایی ها ممنوعه است. آمریکا برای این سرزمین نامحرم است. نباید چشمانش خاک این سرزمین را ببیند و نباید چشمانش مردم این سرزمین را ببیند. اینجا منطقه ممنوعه است. فقط به برکت وجود مردم و صبر و ثبات قدم آنها در میدان جنگ اقتصادی با دشمن، زیباترین تصویر شکوهمند یک مقاومت است که ما به آن افتخار می نماییم.
فرمانده کل سپاه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز قدرتمند است. یک قدرت اعتماد آفرین و فائقه که البته اصل قدرت ایمان مردم است.
سردار سلامی به رشادت های سربازان ایران اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: تا وقتی که ملت ایران در کنار نایب امام زمان (عج الله) ایستاده است هیچ صدمه ای به این کشور نمی رسد، این گفته امام(ره) است.
وی تصریح کرد: ما مصمم هستیم از منافع، استقلال، کرامت و عزت ملت ایران تا آخرین قطره خون دفاع نماییم. این لباس، لباس فداکاری و قربانی شدن در راه آرزوهای عظیم این ملت بزرگ است.
وی در فراز پایانی سخنان خود اظهار داشت: در صحنه بمانید تا انتهای راه فاصله ای باقی نمانده است، فجر اکبر نزدیک است، باهم پیش می رویم.
فرمانده کل سپاه پاسداران به حضور دختر سردار شهید قاسم سلیمانی در مراسم امروز ۱۳ آبان اشاره نمود و اظهارداشت: فرزند نازنین برادر عزیزمان سردار حاج قاسم سلیمانی در مقابل شما و به احترام شما ایستاده است و مطمئن باشید راه این بزرگ مرد را ادامه می دهیم.


1400/08/13
20:38:00
5.0 / 5
1180
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , اروپا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل