کتاب گویای اتحاد شوم منتشر گردید

کتاب گویای اتحاد شوم منتشر گردید

سیاسی: کتاب «اتحاد شوم» به نویسندگی جویس بتل و ترجمه مجید کریمی به تهیه کنندگی تینا میرکریمی، صداپیشه گی و روایت حامد عباسی در پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد رسمی همکاری امریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی (سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ میلادی)» به نویسندگی جویس بتل توسط مجید کریمی از زبان انگلیسی ترجمه شد.
در کتاب «اتحاد شوم» مجموعه اسناد همکاری وزارت خارجه آمریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی انتشار یافته است و کوشش نگارنده بر آن بوده که هر سند را در سه دسته بندی موضوعی جای دهد.
ترجمه اصل متن، توضیح جویس بتل و توضیح نگارنده کتاب است بطوریکه این توضیحات مبتنی بر مدارک و اسناد مکمل و برای نشان دادن اهمیت سند اضافه شده است.
با بررسی مجموعه اسناد این کتاب، پژوهشگران درک بهتری از پشت پرده حامیان ارتش عراق در جنگ با ایران به دست خواهند آورد و البته مناسبات سیاسی ظالمانه و ریاکارانه امریکا را نیز آشکار می کند. اسناد گزیده آرشیو ملی امریکا نشان میدهد که چرا و چگونه آمریکا و عراق به یکدیگر نزدیک شده و ایران و امریکا نیز همزمان از هم دور شدند.
اسناد آرشیو ملی امریکا می تواند منبع خوب و تازه ای برای روشن شدن زوایای مبهم جنگ ایران و عراق خصوصاً بررسی کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ توسط عراق باشد. نکته مهمی که از روح کلی این اسناد دریافت می شود، این که امریکا هیچ گاه چه در اوایل جنگ و چه در میانه و سرانجام اختتام جنگ بی طرف نبود و برخلاف ادعاهای خود بر اساس این اسناد در برخورد با رویدادهای جنگ ایران و عراق در شورای امنیت بی طرفی را نقض کرد.منبع:

1400/08/06
12:35:40
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل