هاآرتص گزارش داد

ناامیدی اسرائیل از آمریکا برای اعمال فشار بر ایران

ناامیدی اسرائیل از آمریکا برای اعمال فشار بر ایران

یک روزنامه صهیونیستی گزارش داد: باوجود نتیجه های رسمی اعلام شده از مذاکرات راهبردی اخیر مقامات امنیتی و دفاعی آمریکا و اسرائیل در واشنگتن، دولت جو بایدن نسبت به دیدگاه اسرائیل در خصوص اعمال فشال بیشتر بر ایران تمایلی نشان نداده است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، روزنامه هاآرتص در بخشی از یک گزارش نوشت: دولت اسرائیل و «وزارت دفاع» آن بیشتر و بیشتر از رویکرد آمریکا نسبت به مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران درحال دل سرد شدن هستند.
هاآرتص می افزاید: اسرائیل و آمریکا در غلبه بر اختلافات موجود در مواضعشان در گفت و گوی استراتژیکی هفته قبلشان در واشنگتن که به ریاست مشاوران امنیت ملی هر دوی آنها برگزار شد، باری دیگر شکست خوردند. علیرغم این که مذاکرات به صورت رسمی مثبت و کارآمد توصیف شدند، هیچ توافقی درباره کاری که باید صورت گیرد، میان طرفین وجود ندارد.
این روزنامه افزود: اسرائیل از دولت بایدن خواسته است یک «پلان B» برای موقعی آماده کند که ایران نخواهد به مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین ادامه دهد. تماسهای مقدماتی درباره از سرگیری مذاکرات گاه و بیگاه از زمان روی کار آمدن بایدن در ژانویه 2021 برقرار شده اند، باآنکه به خاطر انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژوئن به تعلیق درآمدند.
در گزارش هاآرتص همینطور آمده است: اسرائیل از واشنگتن می خواهد با عنایت به ادامه یافتن آنچه «تخطی های ایران از محدودیت های اعمال شده بر آن در توافق هسته ای» خوانده شده، برای تحریم های سنگین مضاعف ضد ایران برنامه هایی داشته باشد. اما دولت آمریکا تمایلی به این ایده نشان نمی دهد. در دیدگاه های بایدن در اینباره هیچ اثری از فشار آوردن مستقیم و آشکار بر ایران یا قدرت نمایی نظامی به آن در خاورمیانه نبوده است. ایده ی قدرت نمایی نظامی به ایران ایده ای است که از نظر اسرائیل جای بررسی دارد.
همینطور در گزارش هآرتص آمده است: با این حال، «مقامات دفاعی» اسرائیل گفته اند، آمریکایی ها حداقل نسبت به تحلیل اطلاعاتی پیش رفت برنامه هسته ای ایران مشتاق تر بوده اند.
بر طبق این گزارش، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و اِیال هولاتا مشاور امنیت داخلی اسرائیل به همراه هیاتی از مقامات دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و دیپلماتیک آمریکایی و اسرائیلی روز 5 اکتبر در واشنگتن دیدار کردند.
در بیانیه کاخ سفید در اینباره آمده بود:
دو طرف درباره مهم ترین چالش هایی که بر امنیت و ثبات منطقه تأثیر می گذارند تبادل نظر کرده و عزم مشترکشان برای پرداختن به تهدیدهای پیش روی اسرائیل و شرکای منطقه ای را ابراز داشتند. سالیوان بر تعهد بنیادین رئیس جمهور بایدن نسبت به امنیت اسرائیل و نسبت به اطمینان یابی از اینکه ایران هیچ وقت به یک سلاح هسته ای دست نیابد، تاکید نمود. سالیوان توضیح داد که این دولت[آمریکا] بر این باور است دیپلماسی بهترین راه رسیدن به این هدف است و در عین حال اشاره نمود که رئیس جمهور به وضوح گفته است، اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا آماده روی آوردن به گزینه های دیگر است.
توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های جهانی(آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه) منعقد شد اما بعد از خروج یک جانبه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا از این توافق و به دنبال آن، با فاصله گرفتن تدریجی ایران از عمل کردن به تعهدات داوطلبانه اش در توافق که در نتیجه متحمل شدن تحریم های آمریکا و عدم بهره مندی از منافع تعیین شده در برجام رخ داد، تا کنون به مرحله اجرایی شدن کامل نرسیده است.
بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ آمریکا و تشکیل دولت جدید در کاخ سفید، مبحث بازگشت آمریکا به توافق هسته ای، طبق وعده انتخاباتی وی در دستورکار سیاست خارجی دولت بایدن قرار گرفت. قدرت های جهانی همچون آمریکا، در ماه های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار گردید. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از راه نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.
برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا بعد از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نمی باشد، اما ایران به تازگی هم زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از راه اقداماتی هماهنگ شده، باعث بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.1400/07/19
10:26:36
5.0 / 5
1204
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل