رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور:

طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود

طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود

به گزارش سیاسی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: ارزیابی تهدیدات و لطمه پذیری های شهر تهران منوط به تکمیل مطالعات پدافند غیرعامل پایتخت است که باتوجه به پیشرفت 80 درصدی مطالعات آن باید در اسرع وقت به سرانجام برسد.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سرتیپ غلامرضا جلالی در دیدار با علیرضا زاکانی، شهردار تهران با اشاره به اینکه امروز جمعیت در مناطق شهری افزایش شایان توجهی یافته و هر روز نیز بر حجم آن اضافه می شود، اظهار داشت: با عنایت به این افزایش جمعیت و به دنبال آن انباشت دارایی ها و زیرساخت ها حساس، حیاتی و مهم در شهرها، تامین امنیت شهرها و تقویت تاب آوری و پایداری زیرساختهای شهری برای تداوم خدمت رسانی به شهروندان در جهت ارتقای کیفیت زیستی شهرنشینی خصوصاً در مواقع بحران، اهمیتی دوچندان یافته است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: با درک این موضوع، اهمیت رعایت ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل در شهرها خصوصاً در شهری مانند تهران، به جهت جایگاه ویژه سیاسی، اجتماعی، ملی و بین المللی بیش از پیش است.
وی با تکیه بر اهمیت احصای یک تصویر روشن از دارایی ها، تهدیدات و لطمه پذیری ها در شهر تهران، تصریح کرد: دستیابی به چنین ارزیابی منوط به تکمیل مطالعات پدافند غیرعامل شهر تهران است که با عنایت به پیشرفت ۸۰ درصدی مطالعات آن باید در اسرع وقت تکمیل شده و به سرانجام برسد.
جلالی ضمن اشاره به لزوم تهیه طرح واکنش اضطرای برای شهر تهران، تصریح کرد: امروزه همه کلانشهرها خصوصاً در کشورهای توسعه یافته در مقابل بحران ها و مخاطرات احتمالی از طرح های انتقال جمعیت برخوردارهستند که نمونه آنها را بارها در تخلیه شهرهای آمریکا در مواقع وقوع طوفان ها دیده ایم. بدین سبب کلانشهر تهران نیز باید شرایط اسکان اضطراری حداقل سه میلیون نفر از جمعیت خودرا در شعاع ۶۰ کیلومتری فراهم آورد که در این میان استفاده دو منظوره از فضاهای باز شهری در پارکها و بوستانها، یک راهبرد اساسی است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن اشاره به اهمیت حفاظت از تاسیسات زیرسطحی و کانال های مشترک انرژی در شهرها خاطرنشان کرد: اقدامات انجام شده در شهرهای مشهد، اصفهان و همین طور برخی بزرگراه های تهران، نمونه های خوب و موفقی در حوزه حفاظت از این زیرساخت ها است که باید توسعه آن در دستور کار قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به توسعه هوشمندسازی شهرها در جهان و حرکت به سمت شهرهای هوشمند، تصریح کرد: به مدد فناوری، شهرهای هوشمند به افزایش رفاه و کیفیت زندگی کمک شایانی توجهی خواهند داشت ولی باید در کنار فرصت ها به تهدیدات آن نیز اشراف داشت بدین سبب تهدیدات سایبری و خطر نفوذ و اشراف قسمتی از موارد است که باید به آن توجه جدی داشت.
جلالی افزود: با عنایت به توسعه و گسترش مجتمع های بزرگ مقیاس تجاری، مسکونی و اداری در شهر تهران، تهیه طرح پاسخ به حوادث در ابتدای طراحی تا بهره برداری از آنها باید در دستور کار قرار گیرد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور همین طور ضمن اشاره به ظهور و بروز تهدیدات نوین (CBRNE) در شهرها بر اهمیت آمادگی و تجهیز مدیریت شهری برای مقابله با چنین حوادث و بحران هایی اصرار کرد و اضافه کرد: در این حوزه، تجهیزات مقابله با حوادث زیستی، شیمیایی و پرتویی در اختیار ۵ ایستگاه آتش نشانی در تهران قرار گرفته است که امیدواریم این روند، تا دستیابی به سطح قابل قبول تعداد ایستگاه های مجهز ادامه یابد.
وی با تکیه بر اهمیت وجود فرمانده واحد شهری در بحث دفاع غیرنظامی در شهرها، متذکر شد: باید برای اداره یک حادثه در یک شهر، از جایگاهی قویتر از مدیریت استفاده نماییم که همان فرماندهی است. از همین رو ما در سند پدافند شهری، فرمانده واحد را برای مقابله با حوادث و تهدیدات در نظر گرفته ایم و زیرساخت های حیاتی شهری نیز باید از یک مرکز واحد کنترل و فرماندهی شوند.
جلالی افزود: تحقق این امر نیازمند تفویض اختیار به شهردار تهران از طرف وزیر کشور است که امیدواریم این امر در دستور کار ویژه شهردار تهران قرار گرفته و در هیئت دولت مطرح و حصول نتیجه منجر شود.
علیرضا زاکانی شهردار تهران هم در این دیدار به تشریح اقدامات شهرداری تهران جهت استفاده دو منظوره از بوستان های شهری و اراضی جنگلی حریم تهران پرداخت و اظهار داشت: توجه ویژه به سازمان فناوری اطلاعات شهر تهران و یکپارچه سازی آن در شهرداری را در دستور کار قرار داده ایم.
توانمندسازی مردم خصوصاً در مراکز مسکونی، تجاری خصوصاً در مناطق لطمه پذیر همچون دیگر تاکیدات شهردار تهران در این نشست بود.


منبع:

1400/07/17
19:47:56
5.0 / 5
1243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل