نویسنده كتاب حسین مسیح:

بدون درک وقایع عاشورا نمی توانیم فلسفه دفاع مقدس را درک نماییم

بدون درک وقایع عاشورا نمی توانیم فلسفه دفاع مقدس را درک نماییم

به گزارش سیاسی نویسنده کتاب حسین مسیح اظهار داشت: همخوانی دفاع مقدس با وقایع عاشورا موجب شد که چنین اثری خلق شود. بدون درک وقایع عاشورا نمی توانیم فلسفه دفاع مقدس را درک نماییم.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آیین رونمایی از کتاب حسین مسیح روز دوشنبه با حضور سرهنگ عباس بایرامی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، داود صلاحی ناشر کتاب، کوثر دانش نویسنده کتاب و احسان عباسلو و میرشمس الدین فلاح هاشمی در سال قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس انجام شد.
فلاح هاشمی در این مراسم با تاکید بر حفظ ارزش های دفاع مقدس بوسیله مواردی نظیر ادبیات اظهار داشت: جنگ تحمیلی عراق مقابل ایران، یک جنگ ساده و معمولی نبود، سنگرهای رزمندگان ایرانی سرشار از معنویت و خلوص بود. در حقیقت می توان نهضت عاشورا را در این سنگرها مشاهده کرد. فضای شهادت طلبی موجب شد که حتی نوجوانان هم ترغیب به حضور در جبهه های حق مقابل باطل شوند.
وی اضافه کرد: ممکنست برخی بگویند نوشتن در مورد دفاع مقدس، کافی است اما این در صورتی است که هنوز در مورد جنگ دوم جهانی کتاب می نویسند حتی هنوز آثار جدیدی در مورد جنگ اول جهانی نیز ارائه می شود.
فلاح هاشمی با تاکید بر فضای عاشورا و دفاع مقدس اشاره کرد: دیوار نوشته ها، رمز عملیات ها، نماز شب ها، شعارها، رفتارهای دینی و مذهبی رزمندگان و مواردی از این قبیل همگی بیان کننده تاثیر حادثه کربلا بر فضای دفاع مقدس است و به اندازه ای فضای عاشورا در جنگ قالب شده که می توان گفت کدام قسمت این ۸ سال جنگ بود.
این کارشناس عرصه نویسندگی همین طور اظهار نمود: داستانک مانند کپسول است، به صورتی که هفته ها و ماه ها ذهن مخاطب را درگیر می کند. داستان همچون قالب هایی است که می تواند مفاهیم را به مخاطب منتقل کند و سالیان سال ذهن او را درگیر کند.
در ادامه نشست عباسلو با اشاره به کیفیت مطالب کتاب حسین مسیح اظهار داشت: جنگ تحمیلی عراق مقابل ایران، دارای زوایای دیده نشده ای است که برای پررنگ کردن و دیده شدن آنها نیاز است که در این عرصه آثار بیشتری نوشته شود. داستان ایرانی به همه ابعاد وجودی مخاطب نفوذ پیدا می کند و ذات آن تعلیمی است.
وی اضافه کرد: در حقیقت داستان کوتاه مخاطب را خسته نمی کند و او را به ادامه خواندن کتاب ترغیب می کند. کتاب حسین مسیح یک کتاب مولف است که می تواند در کارگاه های آموزشی داستان کوتاه، مورد استفاده قرار بگیرد. این کتاب دارای فرم و تکنیکی قابل عرضه و دفاع است. بعنوان مثال در داستان صدر آقا از تکنیک هایی استفاده شده است که بسیار برای مخاطب جذاب است. در کتاب مذکور، عناوین داستان ها در انتهای آن داستان، آورده شده که اقدامی تازه و بدیع است.
عباسلو با اشاره به ساختار کتاب حسین مسیح اشاره کرد: ساختار کتاب حسین مسیح به صورتی است که می تواند به آسانی با مخاطب ارتباط برقرار کند و احساسات او را درگیر کند. همانطور که با یک نت نمی توان موسیقی تولید کرد و خسته کننده خواهد شد، در مورد داستان هم قضیه به همین ترتیب است و نویسنده باید این نکته را در نظر بگیرد که با ایجاد تنوع مخاطب را خسته نکند، این نکته ای است که نویسنده در کتاب به آن توجه کرده است.
این کارشناس حوزه کتاب افزود: قالب داستان کوتاه به سبب این که بسیار از نمادها استفاده می نماید برای ادبیات مذهبی بسیار مناسب می باشد، پس با پشتیبانی از این قبیل آثار می توان شاهد پیشرفت های فراوانی باشیم.
دانش نیز با اشاره به انگیزه خود برای نگارش کتاب حسین مسیح اظهار نمود: با توجه به این که رشته تحصیلی بنده ادبیات پایداری بوده و به این حوزه علاقمند هستم تصمیم گرفتم دراین زمینه فعالیت کنم. همخوانی دفاع مقدس با وقایع عاشورا موجب شد که چنین اثری خلق شود. بدون درک وقایع عاشورا نمی توانیم فلسفه دفاع مقدس را درک نماییم.
وی در ادامه اشاره کرد: بازخورد داستان کوتاه بسیار بالاتر از داستان بلند است، بنا بر این این سبک از نویسندگی را مدنظر قرار دادیم. در حقیقت از آنجا که داستان کوتاه مورد توجه همه اقشار جامعه است و می توانند با آن ارتباط برقرار کنند، این سبک برای نگار کتاب حسین مسیح مدنظر قرار گرفت.
دانش در ارتباط با چرایی نذر هر داستان کتاب حسین مسیح به نام یکی از شهدای دفاع مقدس اشاره کرد: هر داستان کتاب مذکور نذر یک شهید شده است. ایده اصلی بحث نظر از اینجایی شروع شد که فرهنگ نذر به دفاع مقدس نزدیک شود، به همین دلیل برگرفته از سبک زندگی یا نحوه شهادت هر یک از شهدا، داستان مورد نظر نذر آنها شده است.
صلاحی، ناشر کتاب حسین مسیح در ادامه اشاره کرد: انقلاب اسلامی با سیره دوده پیوند خورده است و همین خاصیت موجب شد که انقلاب اسلامی مورد توجه مردم قرار بگیرد. به همین دلیل می توان اظهار داشت که دفاع مقدس ورژن به روز شده دفاع مقدس است.
وی تصریح کرد: کتاب های دفاع مقدس مخاطب خاص خودرا دارند و از سویی کتاب های حوزه عاشورا تعداد مخاطبین بیشتری دارد، پس با پیوند این دو حوزه می توان پیام مورد نظر را به تعداد بیشتری از مخاطبین رساند.


منبع:

1400/07/13
23:29:32
5.0 / 5
1114
تگهای خبر: آموزش , ایران , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل