سفیر ایران در بلغارستان

آمریكا هیچگاه نمی تواند ایرانیان را تسلیم زورگویی خود كند

آمریكا هیچگاه نمی تواند ایرانیان را تسلیم زورگویی خود كند

سید محمد جواد رسولی محلاتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، در گفت وگویی كه با رادیو ملی بلغارستان به مناسبت پنجمن سالروز انعقاد برجام انجام داد، به تشریح آخرین تحولات در رابطه با برجام و سایر موضوعات در رابطه با سیاست خارجی كشور پرداخت.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سفیر کشورمان در بلغارستان در پاسخ به سوال خبرنگار که آیا شانسی برای پشت سر گذاری اختلافات در رابطه با برنامه هسته ای تهران و ادامه توافقات در رابطه با آن وجود دارد و اینکه آیا ایران حاضر به سازش (مصالحه) و مذاکرات مجدد است؟ پاسخ داد، برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا ریشه شکل گیری اختلافات کنونی را شناخت. ریشه این مورد به خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از موافقت نامه هسته ای، اعمال تحریم ها ضد ایران و تحت فشار قرار دادن دیگران به عدم پایبندی به تعهدات خود در چارچوب برجام بر می گردد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: بعد از 13 سال مذاکرات پیچیده چندجانبه برجام بدست آمد. ایران به تمام تعهدات خود با حسن نیت پایبند بود که این امر توسط گزارش های مختلف آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تأیید قرار گرفته داست. باوجود این دستاورد بزرگ دیپلماسی چندجانبه، رئیس جمهور آمریکا در ماه می 2018 خروج یکجانبه دولتش از برجام و اعمال مجدد غیرقانونی همه تحریم ها را اعلام نمود. به دنبال خروج آمریکا از برجام، دبیرکل سازمان ملل، سایر طرف های برجام و بسیاری دیگر از اعضای جامعه بین المللی از ایران خواستند تا نگرانی های خویش را از راه سازوکارهای مقرر در برجام پیگیری کرده تا به طرف های باقیمانده برجام اجازه دهد خروج غیرقانونی آمریکا را جبران کنند. طرف های اروپایی برجام از ایران خواستند که فقط چند هفته صبر کند و به آنها اجازه دهد خساراتی که ایران در اثر تحریم های ایالات متحده متحمل شده، را جبران کنند. ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت، از انجام هرگونه اقدام جبرانی بعد از خروج آمریکا از برجام خودداری نمود تا طرف های باقیمانده برجام قادر باشند به وعده های خود عمل کنند. به مدت یک سال تمام، اجرای کامل برجام را ادامه دادیم. 15 گزارش متوالی آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی را تأیید کردند.
متأسفانه، نتیجه، همراهی بیش از اندازه 3 دولت اروپایی حاضر در برجام با سیاست فشار حداکثری آمریکا بود که همه ایرانی ها را هدف قرار داده است.
در 6 نوامبر 2018 دکتر ظریف آخرین اتمام حجت را با طرف های باقیمانده برجام به عمل آورد و طی نامه ای بیان داشت هیچ اقدام جبرانی توسط طرف های باقی مانده برجام اجرا نشده است. در این نامه خواسته شد طرف های باقیمانده با تحقق تعهدات خود در بیانیه های صادره، منافع مشروع ایران را به نحوی واقعی وعملیاتی تضمین نمایند؛ یا ایران گزینه ای نخواهد داشت جز اینکه حدی از توازن را برقرار کند_ (همان اقدامات جبرانی که طرف ها در شرایطی که سازوکار اختلاف منجر به حل مساله نشود، در نظر داشتند). با عنایت به موارد فوق وزیر خارجه ایران رسما درخواست تشکیل یک جلسه وزیران ذیل کمیسیون مشترک را اعلام نمود.
اما هیچ جلسه ای تشکیل نشد و هیچ یک از سوی های اروپایی برجام حتی تا 6 ماه بعد، زحمت نگارش یک پاسخ را هم متحمل نشدند. بعد از طی مکرر روند سازوکار حل و اختلاف بی هیچ ثمری، دولت متبوع اینجانب هیچ راهی جز اعمال حقوق خود ذیل بندهای 26 و 36 برجام جهت انجام اقدامات جبرانی و توقف اجرای بعضی از تعهداتش در تاریخ 8 می 2019 پیش روی خود نداشت.
با وجود تمام این مسائل، اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تأثیری در نظارت و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی نداشته است. برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، تحت سخت گیرانه ترین نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد. در واقع از سال 2016 تا 2019، بیشتر از 92 درصد از تمام بازرسی های آژانس در مقیاس جهانی در ایران انجام شده است.
جمهوری اسلامی با کلام و کردار تمایل و ترجیح خود به تعامل سازنده با جهان را نشان داده است. ادامه برجام بستگی به انجام تعهدات طرف های مقابل دارد. حرف مذاکره مجدد زمانی که شما به مذاکره ای که بعد از 13 سال نتیجه داده و به تایید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده است پایبند نیستید، حرف پوچ و بی مفهوم است که با اهدافی مشخص و تبلیغاتی مطرح می شود.
این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوال دیگری که به انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا در ماه نوامبر و تاثیر آن بر تحول روابط میان ایالت متحده و جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت اظهار داشت: تحول در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مانند هر تحول دیگری تابع الزاماتی است. یکی از مهم ترین این الزامات تغییر رویکرد و رفتار کنونی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران است. بازگشت به توافق بین المللی و چندجانبه برجام که حاصل بیشتر از 13 سال مذاکره بود، کنار گذاشتن بد عهدی ها و آخر دادن به فشار اقتصادی و تروریسم اقتصادی ضد ملت ایران، پایه و اساس این تغییر رویکرد و رفتار است. اینکه چنین تحولی به خودی خود در نتیجه انتخابات آتی آمریکا حاصل شود، خام اندیشانه است. سابقه رفتار 2 حزب اصلی آمریکا در طول بیشتر از 40 سال گذشته به خوبی نشان داده است این که کدام حزب روی کار می آید تاثیر فاحشی روی استراتژی کلی آمریکا در قبال ایران ندارد و صرفاً تاکتیک ها تغییر می یابند. بنابراین ما منتظر این نیستیم که در ایالات متحده چه کسی و کدام حزب روی کار میآید چون که رفتار همه آنان را در ۴۰ سال قبل با جمهوری اسلامی امتحان کردیم و یکی از یکی دیگر بدتر بود.
البته دوره دوم ریاست جمهوری اوباما را می توان بعنوان یک استثنا جزئی بر شمرد. اوباما بر خلاف دوره اول ریاست جمهوری خود که خصمانه ترین تحریم ها در آن دوره ضد جمهوری اسلامی ایران وضع شد، در دوره دوم ریاست جمهوری خود با درک شکست سیاست تحریم، رویکرد متفاوتی درپیش گرفت که نتیجه مشخصی هم داشت: توافق برجام.
اما رویکرد ترامپ کاملا متفاوت بود. او از یک توافق چند جانبه و بین المللی که محصول بیشتر از یک دهه مذاکره بود خارج شد و سیاست خصمانه ای ضد جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت. باتوجه به سیاست های خصمانه کنونی ترامپ ضد کشورم، ما هر گفت وگویی با دولت او را رد کرده ایم؛ چونکه یک کشور و ملتی با قدرت مقاومت، تمدن و تاریخی با عظمت همچون ایرانیان را نمی توان با تهدید و تحقیر تسلیم کرد.
وی در مورد وضعیت اقتصادی کنونی کشور و چگونگی تاثیر وضع تحریم های احتمالی جدید ضد ایران در شرایطی که کشور از یک سو با تحریم های از پیش وضع شده واز سوی دیگر با بحران اقتصادی ناشی از کرونا درگیر است، تصریح کرد: تحریم جدیدی نمانده که بخواهند اعمال کنند، به اذعان مقامات آمریکایی سخت ترین و جامع ترین تحریم ها ضد جمهوری اسلامی ایران اعمال شده که در تاریخ بی سابقه است.
آنها با این تحریم ها نوعی تروریسم اقتصادی را ضد ملت ایران اعمال نموده اند، ایرانی ها را به صورت عامدانه از غذا و دارو محروم نمودند و صدمه های جدی بر استاندارهای زندگی آنها وارد ساختند. درست است که تروریسم اقتصادی دولت آمریکا که مستقیما شهروندان ایرانی را هدف قرار داده و سیاست فشار حداکثری، خسارت هایی را به کشور و مردم وارد نموده است لیکن نتوانسته است به اهداف خود برسد و ما توانسته ایم با اتخاذ سیاست مقاومت حداکثری در مقابل این فشارها ایستادگی نماییم. فشارهایی که تنها بخش کوچکی از آنها می تواند بسیاری از کشورها را با فروپاشی اقتصادی مواجه سازد.
سعی کردیم تحریم ها را به فرصتی برای کاهش وابستگی به خارج تبدیل نماییم. این فشارها سبب شد از اقتصاد تک بعدی خارج شویم و ظرفیت های خود در سایر زمینه ها را هم فعال سازیم.
هدف آمریکا از فشار بر ملت ایران، تحت تأثیر قرار دادن رفتار و نگرش مردم است. اما تجربه نشان داده است که مردم ایران تسلیم فشار نمی شوند. آمریکا می تواند هر مرد و زن و بچه ای را تحریم کند اما هیچگاه نمی تواند ایرانیان را تسلیم زورگویی خود کند. آمریکا به جای آنکه (چاهی که در آن قرار دارد را) عمیق تر حفر کند، باید سیاست های شکست خورده را کنار بگذارد و با ملت ایران با زبان احترام سخن بگوید.
ما آموخته ایم که خود کفا باشیم. بنابراین است که بیشتر از 40 سال از فشارهای آمریکا – چه از راه طرح اتهامات یا جنگ و چه تحریم یا ترور- همچون ترور بزدلانه قهرمان مبارزه با تروریسم منطقه ما، ژنرال قاسم سلیمانی، نتوانسته اند ایرانی ها را به زانو درآورند و یا بر دستگاه محاسباتی ملت ما تاثیر بگذارند. ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشارها نمی گردد و زمین نمی خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می دارد.
سفیر کشورمان در بلغارستان در ارتباط با تحولات در رابطه با فرآیند صلح خاورمیانه به خصوص طرح الحاق کرانه باختری و رویکرد کشورمان؛ اظهار داشت: طرح الحاق کرانه باختری را یک فاجعه برای حقوق بین الملل و نقض فاحش قوانین بین المللی و حقوق اساسی مردم فلسطین دانست.
وی ادامه داد: روند الحاق سرزمینهای اشغالی کرانه باختری در قالب طرح صلح ترامپ معروف به معامله قرن است. این طرح که در جهت نابودی کامل آمال و آرزوی مردم فلسطین و حمایت یکجانبه از رژیم اسرائیل عرضه شده است، ناقض کلیه توافقات، قوانین و قطعنامه های بین المللی پیرامون قضیه فلسطین است.
مفاد طرح صلح ترامپ (معامله قرن)، به رژیم اسرائیل این اختیار را داده است، شهرکهای یهودی واقع در کرانه باختری و دره رود اردن را ضمیمه سرزمینهای اشغالی کند. همه جریانان ها و گروه های فلسطینی؛ دولتهای عربی و اسلامی؛ سازمان ملل متحد؛ اتحادیه اروپا و سازمانهای بین المللی و حقوق بشری با این طرح یکجانبه و خلاف موازین بینالمللی، مخالفت کرده اند.
اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین، توسعه طلبی رژیم صهیونیستی و عدم اعمال حق تعیین سرنوشت توسط مردم فلسطین از علل اصلی شکل گیری بحران فلسطین است و برگزاری همه پرسی با مشارکت همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین شامل مسلمان؛ مسیحی و یهودی با هدف اعمال حق تعیین سرنوشت و تعیین نوع نظام سیاسی مورد نظر، دموکراتیک ترین چاره برای بحران فلسطین است.
توجه شنوندگان این برنامه را به این مورد جلب می کنم، متاسفانه، در ارتباط با طرح رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، شاهد واکنش های ضعیف دولتهای مدعی حقوق بشر و حقوق بین الملل هستیم به صورت مثال رفتار و واکنش کشورهای اروپایی و آمریکا در مورد کریمه و اوستیای جنوبی به کلی متفاوت با واکنش آنها به الحاق کرانه باختری است این استانداردهای دوگانه در موضوعات مشابه همچنان ادامه دارد. انضمام کرانه باختری نقض فاحش بیشتر از یکصد قطعنامه سازمان ملل متحد و نقض قطعنامه های همچون 2334- 247 -242 – 181 – 1949 است همینطور این اقدام برخلاف مفاد کنوانسیون چهارم ۱۹۶۹ ژنو و مغایر با نظر مشورتی دیوان بین المللی دادگستری در مورد دیوار حائل است؛ با وجود اینکه نقض موازین و حقوق بین الملل در شهرک سازی و غصب سرزمین های فلسطینیان کاملا آشکار است اما واکنش اتحادیه اروپا نسبت به آن دوگانه و تبعیض آمیز بوده است مقامات اروپا در حالی ادعا می کنند که مخالف اقدامات غیرقانونی رژیم اسرائیل هستندکه هیچگونه اقدام عملی نشان نمی دهند بنابراین مادامی که این رژیم احساس می کند عواقب جدی در انتظارش نیست به سیاست توسعه طلبی خود ادامه می دهد.
سران رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی انضمام کرانه باختری را به شکلی مقدمه ورود به اجرای سایر مفاد طرح معامله قرن می دانند. مقامات رژیم صهیونیستی به جای به کارگیری واژه انضمام از واژه اعمال و بسط حاکمیت یا اعمال قانون( Application of sovereign law) استفاده می نمایند تا بتوانند از مسئولیت بار حقوقی اقدام خود از منظر بین المللی بکاهند.
انتظار است که اسرائیل تحت فشار افکار عمومی و فشار دولتهای قانونمدار از این سیاست توسعه طلبی و ضد فلسطینی دست کشیده و به قطعنامه های سازمان ملل تمکین نموده و جامعه بین المللی با سکوت و بی واکنشی مناسب ساختار حقوق بین الملل را بیشتر از پیش گرفتار ورشکستگی و اضمحلال ننمایند اقدامات رژیم صهیونیستی آینده ای خطرناک و غیر قابل پیشبینی را برای امنیت و ثبات منطقه ترسیم می نماید.




منبع:

1399/04/25
15:02:30
5.0 / 5
2352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل