سفیر پیشین ایران در باكو:

جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی را مدیریت کند

جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی را مدیریت کند

به گزارش سیاسی سفیر پیشین ایران در باکو اظهار داشت: انتظار داریم جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی ضد ایران را مدیریت کند.


محسن پاک آیین در گفتگو با ایسنا در ارتباط با مسائل جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قفقاز در چند هفته اخیر و تأثیر آن بر روابط تجاری و بازرگانی در مرز با ایران اظهار داشت: مسئله و علت اصلی حوادث در قفقاز، ابهام در بعضی از مفاد موافقتنامه صلح مسکو است که در سال ۲۰۲۰ بین آذربایجان و ارمنستان با حضور روسیه به امضا رسید و در نتیجه آن هفت شهر جمهوری آذربایجان آزاد شد اما تکلیف قره باغ مشخص نشد. روس ها نیروهایشان را در منطقه مستقر کردند تا ضامن حمل و نقل آزاد کامیون ها و خودرو ها در مناطق مورد مناقشه باشند.
وی در ارتباط با دستگیری دو راننده ایرانی در روند این حوادث اظهار داشت: رانندگان ایرانی از مرز نوردوز وارد خاک ارمنستان می شوند و در راه ایروان از شهرهای قاپان و گروس عبور می کنند. این یک مسیر سنتی است که در زمانی که مرز و مسیر در اختیار ارمنستان بود رانندگان از آن استفاده می کردند. به دنبال توافق ۲۰۲۰ از ۶۸ کیلومتر مسیر قاپان به گروس، ۲۱ کیلومتر در حیطه تمامیت ارضی آذربایجان قرار گرفت و از آن پس این کشور اعمال حاکمیت می کند و از رانندگانی که وارد این محدوده می شوند طبق قوانین آذربایجان، عوارض دریافت می کند، ازاین رو رانندگان باید این عوارض را پرداخت کنند. از سویی آذربایجان مدعی است که حق دارد رانندگان و کامیون ها را بازرسی کند که طبق قوانین این کشور به قره باغ نرفته باشند. این دو راننده ایرانی که بی خبر از قوانین بودند به علت سفر به قره باغ دستگیر شده اند.
پاک آیین اظهار داشت: اولا نیروهای روسی هم که طبق توافق در منطقه حضور دارند نباید اجازه می دادند کامیون ها چه ایرانی و چه غیرایرانی وارد قره باغ شوند یا روند رفت و آمد و ترانزیت کامیون ها را تسهیل می کردند، ازاین رو آنها هم در وظایف خود کوتاهی کردند و جمهوری آذربایجان هم موضع سختگیرانه اتخاذ و رانندگان را دستگیر کرد. به نظرم اقدام آذربایجان در دستگیری دو راننده ایرانی دور از انتظار بود آنها باید به رانندگان تذکر داده یا در نهایت آنها را جریمه کرده و برمی گرداندند.
وی ضمن اشاره به این که ایران هیچگاه در تعامل با رانندگان آذربایجانی از روند انصاف خارج نشده و راننده ای را به خاطر خطاهای سهوی دستگیر نکرده است، اضافه کرد: به نظرم نباید زندانی کردن این دو راننده طول بکشد و با عنایت به روابط خوب دو کشور، سریعا آزاد شوند.
سفیر پیشین ایران در آذربایجان درباره برخی مواضع تند چند نماینده مجلس ملی آذربایجان خاطرنشان کرد: اکثریت نمایندگان پارلمان آذربایجان و رئیس مجلس این کشور طرفدار روابط ایران و جمهوری آذربایجان هستند. چند نماینده مشخص هستند که معمولاً با رویکرد منفی درباره ایران صحبت می کنند و مخالف روابط خوب دو کشور هستند اما باید دید چه کشوری از تخریب روابط دو کشور سود می برد؟ ما انتظار داریم جمهوری آذربایجان این مواضع تخریبی را مدیریت کند.
پاک آیین درباره تحرکات اسرائیل و ترکیه در این حوادث اظهار نمود: معتقدم اسرائیل دنبال آن است که در منطقه قدرت نمایی کند و موقعیت خودش را مهم جلوه دهد ازاین رو نباید بی جهت به آن پر و بال داد. ترکیه هم به صورت معمول هر سال با جمهوری آذربایجان مانور مشترک دارد و مانور این دو کشور رویکرد ضد ارمنستان دارد البته ضد ایران نیست اما باعث تحریک ارمنستان شده و منطقه را در معرض صدمه امنیتی قرار می دهد. ترک ها باید متوجه حساسیت منطقه باشند و از اقدامات حساسیت زا جلوگیری نمایند.
منبع:

1400/07/07
10:25:53
5.0 / 5
584
تگهای خبر: ایران , سفر , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل