بیانیه اجلاس وزیران خارجه، دفاع پیمان امنیت جمعی در مورد افغانستان

بیانیه اجلاس وزیران خارجه، دفاع پیمان امنیت جمعی در مورد افغانستان

به گزارش سیاسی وزیران امور خارجه، دفاع و کمیته دبیران شورای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی (سستو) روز پنجشنبه در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان بیانیه مشترکی را در مورد وضعیت افغانستان تصویب کردند.ˮ


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از خبرگزاری آسیا پلاس تاجیکستان، «ولادیمیر زاینتدینوف» سخنگوی سستو گفت این بیانیه از جامعه بین المللی خواست کمک های بشردوستانه به افغانستان را افزایش دهد و در عین حال از همه گروه های قومی و مذهبی افغانستان هم خواست تا از درگیری مسلحانه اجتناب کنند و اقداماتی را با هدف حفاظت از جان غیرنظامیان و برقراری صلح، رونق اقتصادی، برچیدن تروریسم و جنایات در رابطه با مواد مخدر در آن کشور انجام دهند.
علاوه بر این، کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی خواهان سرکوب هرگونه تهدید امنیتی از خاک افغانستان هستند وتلاش می کنند تا از امکانات سازمان برای تأمین امنیت کشورهای همسایه استفاده کنند.
در این بیانیه تاکید گردیده است که کشورهای عضو سازمان همینطور آماده مشارکت در تلاشهای بین المللی برای ثبات و توسعه افغانستان با نقش هماهنگ کننده مرکزی سازمان ملل متحد هستند.
خبرگزاری آکی پرس قرقیزستان هم گزارش داد که در این جلسه که یک روز پیش از برگزاری اجلاس سران این پیمان و سازمان همکاریهای شانگهای در این شهر برگزار شد و همچنان ادامه دارد، «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان وضعیت نظامی و سیاسی منطقه پس از تحولات داخلی افغانستان را حساس عنوان نمود و اظهار داشت که نشست وزیران باید تصمیمات لازم را در این خصوص اتخاذ کنند.

وی در نطق افتتاحیه این نشست از اقدامات کشورش بعنوان رئیس دوره ای این پیمان طی یکسال گذشته گفت و تصریح کرد که همین امروز تصمیمات باید نهایی شود تا در نشست فردای سران این پیمان مورد تایید قرار گیرند.
نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) شامل شش کشور ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان ساعتی پیش در شهر دوشنبه شروع شد.
تغییرات در افغانستان یکی از موضوعات کلیدی در نشست امروز سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO ) در دوشنبه اعلام شده است.
روز گذشته هم اجلاس وزرای خارجه، دفاع و مشاورین امنیتی کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در شهر دوشنبه برگزار شد و آمادگی خویش را برای عرضه هرگونه کمک به تاجیکستان در صورت "تشدید وضعیت امنیتی در مرز افغانستان" و "تهدید مرزهای جنوبی این سازمان" اعلام نمودند.
طالبان پس از ۲۰ سال باردیگر قدرت را در افغانستان به دست گرفتند. باآنکه نمایندگان آن گفته اند که هیچ برنامه ای برای حمله به همسایگان خود ندارند، اما کشورهای سازمان پیمام امنیت جمعی که مرز تاجیکستان با افغانستان مرزهای جنوبی آنها به حساب می آید، در این مورد نگرانی هایی دارند.
سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد و هم اکنون شامل ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است. CSTO با هدف "تقویت صلح، امنیت و ثبات در منطقه و جهان، حفاظت تعدادی از استقلال، تمامیت ارضی و تمامیت ارضی کشورهای عضو" تأسیس شد.
ریاست دوره ای سستو در نشست امروز به جمهوری ارمنستان واگذار شد.


1400/06/27
10:44:50
5.0 / 5
1226
تگهای خبر: پایتخت , جامعه , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل