رئیسی در دیدار نخست وزیر پاكستان:

باید کوشش کرد در افغانستان حکومتی برخاسته از اراده آحاد مردم شکل بگیرد

باید کوشش کرد در افغانستان حکومتی برخاسته از اراده آحاد مردم شکل بگیرد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ظرفیت های دست نخورده و ارزشمندی در ایران و پاکستان برای توسعه مناسبات وجود دارد اظهار داشت: عزم جمهوری اسلامی ایران ارتقای روابط و همکاریهای منطقه ای بخصوص با کشورهای همسایه است و در این میان پاکستان جایگاه خاصی دارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پس از ظهر امروز پنجشنبه در جریان سفر به تاجیکستان، در دیدار عمران خان نخست وزیر پاکستان، روابط دو کشور را با عنایت به اشتراکات تاریخی و فرهنگی، فراتر از همسایگی توصیف کرد و اظهار داشت: نباید اجازه دهیم فتنه گری و شیطنت بیگانگان این روابط خوب را تحت تأثیر قرار دهد.
رئیسی ضمن اشاره به مرز طولانی دو کشور و ظرفیت گسترش تعاملات اقتصادی در مناطق مرزی اظهار داشت: استقرار امنیت در مناطق مرزی می تواند ظرفیت های قابل توجه این مناطق برای تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری را فعال کرده و به شکوفایی آبادانی این مناطق هم کمک نماید.
رئیس جمهور در ادامه گفت وگوی خود با نخست وزیر پاکستان با قبول درخواست وی برای برگزاری نشست مشترک درباره تحولات افغانستان، اضافه کرد: باید کوشش کرد حکومتی در افغانستان شکل بگیرد که همه اقوام و گروه ها را در بر گرفته و برخاسته از اراده آحاد مردم این کشور باشد. کلید حل مشکلات افغانستان، تشکیل حکومت فراگیر و پیشگیری از مداخلات بیگانگان در امور این کشور است.
رئیسی خاطرنشان کرد: سابقه ۲۰ سال حضور نیروهای آمریکایی و غربی در افغانستان هیچ نتیجه ای جز خرابی، آوارگی و کشتار بیشتر از ۳۵ هزار کودک و هزاران زن و مرد افغانستانی نداشت. خروج نیروهای آمریکایی فرصتی تاریخی برای شکل گیری حکومتی مردمی در افغانستان و برقراری آرامش در این کشور و منطقه است.
عمران خان نخست وزیر پاکستان هم در این دیدار که در محل اقامت رئیس جمهور کشورمان انجام شد، با قدردانی از مواضع سازنده و نگاه برادرانه جمهوری اسلامی ایران نسبت به پاکستان اظهار داشت: به دنبال گسترش همه جانبه روابط خود بخصوص در زمینه حمل و نقل با ایران هستیم و معتقدیم ارتقای سطح همکاریهای دو کشور تاثیرات مثبت منطقه ای و جهانی خواهد داشت.
نخست وزیر پاکستان در ادامه با اشاره به اینکه افغانستان امن و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان خواهد بود، عنوان کرد: درصورتیکه دولت فراگیر در افغانستان تشکیل نشود مشکلات این کشور تشدید شده و زیان آن بیشتر از هر کشوری متوجه پاکستان و ایران خواهد بود.
عمران خان خاطرنشان کرد: ایران و پاکستان باید برای عبور موفق افغانستان از مرحله دولت سازی و تشکیل حکومت فراگیر با یکدیگر همکاری و تعامل نزدیک داشته باشند.1400/06/26
13:43:54
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل