در نشست فصلی شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی؛

سه کشور اروپایی خواهان توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند

سه کشور اروپایی خواهان توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند

سیاسی: تروئیکای اروپا در بیانیه خود در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با طرح ادعاهایی مقابل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران خواهان توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه خود در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید نمودند که از مذاکرات ایران و طرف های برجام و همین طور آمریکا برای بازگشت واشنگتن به این توافق و پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته ای اش کاملا حمایت می کنند و در ادامه از ایران خواستند تا هرچه زودتر به این مذاکرات بازگردد.

این کشورها مدعی شدند که اقدامات هسته ای اخیر ایران برخلاف تعهداتش ذیل برجام بوده و همین طور نسبت به افزایش سطح غنی سازی و تولید اورانیوم فلزی تا سطح ۲۰ درصد برای نخستین بار در ایران به شدت ابراز نگرانی کردند.

تروئیکای اروپا با ادعای این که ایران هیچ توجیه غیرنظامی برای این فعالیت هایش که دانش مورد نیاز جهت استفاده در ساخت سلاح هسته ای را در اختیارش قرار می دهد، ندارد، خواهان توقف فوری تولید اورانیوم فلزی شدند.

آنها در بیانیه خود افزودند: ایران همین طور پس از نشست گذشته شورای حکام آژانس سرعت تولید اورانیوم با درصد خلوص بالا را دو برابر کرده است. این سطح از غنی سازی اورانیوم در یک کشور غیر هسته ای (کشوری که مجهز به سلاح اتم نیست) بی سابقه بوده و نگران کننده است. ما امیدواریم که حالا شورای حکام بتواند بطور هماهنگ و متحد از ایران بخواهد که هرچه فوری تولید اورانیوم با غنای بالا را متوقف نماید.

این سه کشور در ادامه به ذخیر اورانیوم در ایران با غنای ۲۰ درصد و همین طور تداوم به کارگیری سانتریفیوژهای قدرتمند و پیشرفته پرداخته و همه این موارد را به سبب افزایش ظرفیت غنی سازی ایران نگران کننده توصیف کردند.

انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه خود به گام های ایران در کاهش تعهدات برجامی اش اشاره و ادعا کردند که این اقدامات نتایج غیر قابل بازگشتی را در توانمندی هیته اب ایران دارد و مزایای برجام را در حوزه عدم اشاعه تسلیحات هسته ای تضعیف می کند.

سه کشور اروپایی بدون اشاره به بدعهدی های خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجامی، این گام ها را نقض سیستماتیک توافق هسته ای ۲۰۱۵ توصیف کردند و مدعی شدند که این اقدامات در کنار مذاکرات وین، با هدف یافتن راهکار دیپلماتیک برای احیای برجام تاسف بار است.

آنها در ادامه از ایران خواستند تا از آنچه آنرا تشدید اوضاع توصیف کردند، دست بردارد و بدون اتلاف وقت بیشتر به تعامل سازنده در مذاکرات وین بازگردد.

این کشورها همین طور نسبت به کاهش دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی در ایران ابراز نگرانی و ادعا کردند که ایران با محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس، کار جامعه جهانی را برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته اب خود دشوارتر می کند.

طرف های اروپایی برجام خواهان بازگشت تمام دسترسی ها طبق پروتکل الحاقی و برجام شدند و در ادامه از نتایج سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و توافق به دست آمده با رییس سازمان انرژی اتمی ایران استقبال کرده و آنرا گامی به جلو خواندند.

این سه کشور در بهش پایانی بیانیه خود از کوشش های آژانس برای ارائه مناسب گزارش درباره ایران و انجام وظایفش طبق قطعنامه شورتی امنیت سازمان ملل تشکر و قدردانی کردند.

منبع:

1400/06/25
14:49:04
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل